SME
Streda, 30. september, 2020 | Meniny má JarolímKrížovkyKrížovky

Aj bývanie v Karloveskej zátoke je vraj športom

J&T Real Estate už oficiálne vlastní pozemky určené na šport a rekreáciu. Bude tu stavať polyfunkčný objekt.

Developer J&T Real Estate má v Karloveskej zátoke postaviť tretí objekt – Karloveské rameno III. Oficiálne má ísť o ubytovacie zariadenie pre šport, telovýchovu a voľný čas. V objekte však budú apartmány na prechodné a byty na trvalé bývanie.Developer J&T Real Estate má v Karloveskej zátoke postaviť tretí objekt – Karloveské rameno III. Oficiálne má ísť o ubytovacie zariadenie pre šport, telovýchovu a voľný čas. V objekte však budú apartmány na prechodné a byty na trvalé bývanie. (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

V ubytovacom zariadení pre športovcov budú aj byty. Predávať sa majú voľne.anketa_res.jpg

KARLOVA VES. Hovorí sa, že história sa opakuje. Opakuje sa aj petícia súvisiaca s výstavbou a zmenou Karloveskej zátoky. Prvýkrát ju petičný výbor rozbehol v roku 2007, keď sa projekt novej lodenice od J&T začínal riešiť. V máji tohto roku ju spustili opäť, objavil sa totiž zámer vyrúbať v zátoke takmer osemdesiat stromov.

Petičníci v nej žiadajú primátora, karloveských poslancov a starostku Karlovej Vsi Ivetu Hanulíkovú (Smer), aby podnikli všetky kroky na zabránenie výrubu stromov a výstavbe ďalšieho bytového domu v Karloveskej zátoke. „Ide o územie určené podľa platného územného plánu na šport a rekreáciu,“ vravia petičníci. „Premenovanie bytového domu na ubytovňu pre športovcov je len prostriedok na obídenie zákona.“

Byty na šport a rekreáciu

Mesto s výstavbou od J&T Real Estate v lokalite, ktorá je územným plánom určená na šport a rekreáciu, súhlasí. Vydalo kladné stanovisko. Karloveské rameno III má byť osempodlažným polyfunkčným objektom.

Podľa projektu pôjde vizuálne o takmer identickú budovu s dvomi v zátoke stojacimi domami Karloveské rameno I a II. Parkovanie má byť riešené v suteréne, počíta sa so 106 parkovacími miestami. V záväznom stanovisku mesta sa píše, že dom má plniť funkciu prechodného bývania v 32 apartmánoch a bývania v 46 bytoch.

Karloveské rameno III má stáť len pätnásť metrov od územia európskeho významu Bratislavské luhy a chráneného vtáčieho územia.

Vinník je vraj územný plán

Pri vydávaní stanoviska je podľa námestníka primátora Tomáša Korčeka podstatný územný plán. Na území určenom plánom na šport, rekreáciu a voľný čas je, ako tvrdí mesto, prípustné ubytovacie zariadenie viažuce sa na funkciu. „Mesto posudzovalo výhradne zámer výstavby ubytovacieho zariadenie pre športovcov v zmysle súladu s územným plánom mesta,“ povedala hovorkyňa primátora Beatrice Szabóová.

Pelikán: Aj pre nešportovcov

Výkonný riaditeľ J&T Real Estate Pavel Pelikán hovorí, že pri napĺňaní kapacít ubytovacieho zariadenia budú preferovať športovcov. „Ešte sa nepredáva, teda ani žiadne mená nie sú známe,“ vraví Pelikán. „Budeme riešiť otázku ubytovania pre ŠK Slovan Bratislava, J&T Sportteam, ako aj iné športové kluby.“ Na otázku, či si v ubytovacom zariadení môžu kúpiť byty aj nešportovci, Pelikán odpovedal jednoznačne: „Áno.“

Byty, ktorých bude v objekte 46, majú podľa Pelikána tvoriť minoritnú časť. „Keďže ide o ubytovacie zariadenie športu, telovýchovy a voľného času s vybavenosťou na tieto účely, znamená to aj v zmysle platného územného plánu, že väčšia časť z celkovej výmery stavby budú nebytové priestory,“ dodal Pelikán. Má ísť o obchody a prechodné ubytovanie.

Ochranárka Katarína Šimončičová tvrdí, že stavba nie je v súlade s územným plánom. Magistrát by podľa Šimončičovej nemal vydávať záväzné stanoviská. O tom, či je niečo v súlade s územným plánom, alebo nie, by mal, ako tvrdí, rozhodnúť stavebný úrad. „V prípade sporu by mal rozhodnúť súd.“

Developer J&T už vlastní pozemky

O inom projekte pri predaji pozemkov developer nevie. Zmluva s ním platí.

KARLOVA VES. Hoci komisia životného prostredia Karlovej Vsi nesúhlasí s výstavbou v Karloveskej zátoke, miestni poslanci uznesenie o predaji pozemkov firme J&T Real Estate nezrušili. Ten istý návrh dala ešte vo februári starostka Iveta Hanulíková (Smer).

Bolo to v čase, keď firma za pozemky nezaplatila, hoci termín na uhradenie kúpnej ceny jej uplynul vlani na jeseň. Zaplatila až 5. mája.

J&T: Všetko sme splnili

Na otázku, prečo developer tak dlho s platbou meškal, odpovedal výkonný riaditeľ J&T Real Estate Pavel Pelikán vyhýbavo. „Splnili sme si všetky povinnosti zo zmluvy, uhradili sme aj úroky z omeškania.“

Na májovom zastupiteľstve poslanci Karlovej Vsi rozhodli, že miestna kontrolórka Janka Mahďáková má do 30. mája prešetriť kúpnu zmluvu o predaji pozemkov a ak prišlo k porušeniu zákona má starostka zmluvu vypovedať.

Medzitým však už pozemky boli prevedené na spoločnosť Karloveské rameno. „Na základe uznesení teraz Karloveské rameno odčlení časť pozemkov, ktoré zabezpečujú prístup k vode hlavne pre vodákov a prevedie ich späť na mesto respektíve mestskú časť,“ dodal Pelikán.

Iný projekt?

Monika Valentovičová (KDH), členka komisie životného prostredia hovorí, že keď mestská časť pozemky predávala, bol poslancom predložený iný zámer. „Takéto projektové zámery tam vôbec neboli.“ To, že o výstavbe osempodlažného domu sa pri predaji pozemkov nehovorilo, tvrdia aj ďalší z poslancov.

„Neviem o tom, že by bol predkladaný nejaký projekt pred schvaľovaním predaja pozemkov,“ reagoval Pelikán. Dodal, že zátoka a promenáda je teraz viac navštevovaná práve vďaka ich projektu Karloveské rameno.


Lucia Tkáčiková

Otázky v kauze

 • Investor J&T Real Estate tvrdí, že objekt má slúžiť ako ubytovacie zariadenie pre športovcov, no už v marci 2009, keď mesto oznámilo posudzovanie vplyvov na životné prostredie, sa v dokumentácii uvádza, že ide o polyfunkčný objekt s bytmi.
 • Investor s platbami za pozemky čakal veľmi dlho. Termín na ich úhradu uplynul minulý rok na jeseň. Zaplatil za ne až v máji, potom ako mesto vydalo kladné stanovisko k výstavbe.
 • Pozemky predávala Karlova Ves v roku 2008, cieľom predaja bolo skultivovanie územia.
 • Poslanci tvrdia, že pôvodný zámer, ktorý im investor predložil, keď pozemky predávali, bol iný než terajší. Developer to odmieta.

twain_res.jpg

vodaci_res.jpg

voda_res.jpg

V Karloveskej zátoke sídli viacero lodeníc. Okrem Klubu vodných športov patria k najznámejším Tatran, Slávia UK a Kanoistický klub Karlova Ves. Minulý rok tu novú lodenicu otvorila aj Univerzita Komenského.
FOTO SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK

Hitlerjugend vymenil Sokol, neskôr J&T

Karloveskú zátoku daroval na vodný šport v minulom storočí už gróf Lanfranconi.

BRATISLAVA. Bol rok 1880, keď gróf Lanfranconi daroval listinou územie Karloveskej zátoky Sokolu. Chcel, aby bolo využívané na šport. Sokol tu rozbehol činnosť v roku 1926. Počas druhej svetovej vojny tu dokonca trénoval nemecký Hitlerjugend.

Neskôr po vojne, v roku 1956 dostala územie do trvalého užívania TJ Sokol Karlova Ves. Novodobý Klub vodných športov začal svojich členov registrovať v roku 1990. Vznikli tri aktívne oddiely. Klub vodných športov je členom Karloveského športového klubu.

Ako hovorí jeho predseda Ľubomír Čajági, základom činnosti je práca s mládežou a vodná turistika. No odchovali aj raftových majstrov sveta či majstrov sveta v rodeu na kajakoch.

Napriek tomu, že predseda karloveského Občianskeho klubu Róbert Kadnár tvrdí, že divoké skládky a neporiadok, ktorý je vraj dnes v zátoke, mu prekážajú desaťnásobne viac ako to, že tu pribudne polyfunkčný objekt. Poslanec vraví, že Karlova Ves je mekkou vodného športu. „Je to šport, ktorý charakterizuje Karlovu Ves, tak ako Pasienky atletiku.“

Vybudovanie novej lodenice a nahradenie starej, ktorej technický stav je podľa Kadnára nevyhovujúci, bol vraj dôvod, prečo karloveskí poslanci predávali pozemky v zátoke firme Karloveské rameno, ktorú pred niekoľkými rokmi vytvorila spoločnosť J&T.

Lucia Tkáčiková

skladka_res.jpg

Poslanec Kadnár upozorňoval na neporiadok v zátoke.

FOTO SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK

lodenica_res.jpg

Lodenica Klubu vodných športov.

FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ

((ako))

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 2. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 3. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 4. Toto jedlo si v čínskej reštaurácii objednávajú iba tí, ktorí sa vyznajú
 5. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 6. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 7. Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im
 8. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 9. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 10. Regionálne poklady nájdete aj v Kauflande
 1. Brick Award 2020: Pocta kvalitnej tehlovej architektúre
 2. Union prepláca doplatky za lieky do 18 rokov neobmedzene
 3. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 4. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 5. Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im
 6. Digitalizácia prinesie zmeny v doručovaní dobierok
 7. Silnú imunitu bez týchto troch látok nedosiahnete
 8. Každý komín potrebuje svoj domov!
 9. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 10. Jeseň je ideálny čas pre začatie diéty
 1. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy 19 943
 2. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 19 597
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 17 909
 4. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali 12 533
 5. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 11 637
 6. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy 11 245
 7. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 9 618
 8. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 9 499
 9. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 9 433
 10. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu? 9 423
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu