BRATISLAVA. Lekári držia spolu a v súdnych sporoch pacient ťahá za kratší koniec. Takéto presvedčenie mnohých pacientov či ich príbuzných odrádza od sporov s lekármi za nesprávne poskytnutú liečbu. Aj preto sa Ivan Dvořáček, ktorý sa na súd obrátil ešte v roku 1987, rozhodol dlhoročný spor doviesť až do konca.
Dočkal sa včera, po 23 rokoch. Krajský súd v Bratislave uznal, že Dvořáčkova dcéra Ivanka mohla žiť dlhšie, ak by jej lekári poskytli včas správnu zdravotnú starostlivosť.
Dnes už dôchodca a vzdelaním technik súd napokon presvedčil aj bez obhajcu. Viacerí advokáti totiž prípad vzdali, alebo rodinu v spore lekára s pacientom odmietli zastupovať.
Polročnú Ivanku, ktorá sa narodila s Downovým syndrómom, prijali so šelestom na srdci na bratislavskej detskej klinike v septembri 1981. Spravili jej však len základné kardiologické vyšetrenia, na kontroly ju navyše nepredvolávali každého pol roka, ako to pri srdciarskych pacientoch určovala smernica.
Kde ste boli doteraz?
Závažnejšie poškodenie srdca lekári zistili až pri vyšetrení ultrazvukom, keď malo dievča takmer päť rokov. „Kde ste boli doteraz? Ivanka už mala byť najmenej dva roky po operácii," opisuje Dvořáček reakciu pražského kardiológa, ku ktorému sa hneď vybrali. Poškodenie bolo také rozsiahle, že sa už operovať nedalo a lekár im oznámil, že ich jediné dieťa neprežije viac ako tri desaťročia.
„Keby lekári postupovali ako mali, Ivanka je dnes medzi nami. Keďže tak nepostupovali, leží dnes na Ružinovskom cintoríne v sektore jeden," hovoril včera sudcom otec dievčaťa. Ivanka zomrela pred šiestimi rokmi ako dvadsaťtriročná.
Advokátka kliniky Júlia Gombošová na súde oponovala, že poškodenie srdca nesúviselo s nesprávnou liečbou, ale vrodeným Downovým syndrómom. „Z literatúry je zjavné, že keď sa dieťatko narodí s Downovým syndrómom, automaticky má problémy so srdcovými i s pľúcnymi chybami."
„Práve preto bolo povinnosťou ošetrujúceho lekára využiť všetky dostupné prostriedky," dôvodila sudkyňa Darina Kuchtová. Súd rodičom priznal náhradu škody vo výške 70-tisíc eur. Nemocnica ich musí zaplatiť do mesiaca po doručení rozsudku.
Príbeh sa nekončí
„Je to pocit zadosťučinenia, že sme to nevydržali zbytočne," reagoval Dvořáček.
Advokátka nemocnice naopak tvrdí, že suma je privysoká a spôsobí nemocnici výrazne finančné ťažkosti. Zvažujú preto aj využitie mimoriadneho opravného prostriedku, ktorým je dovolanie na Najvyšší súd. Prípad zo začiatku osemdesiatych rokov tak zrejme súdne siene ešte definitívne neopustil.
Vývoj prípadu
- október 1987: rodičia podali žalobu na nemocnicu,
- august 1990: Okresný súd Bratislava I spor rozhodol,
- jún 1991: Krajský súd Bratislava rozsudok zrušil,
- marec 2004: Ústavný súd priznal Ivanke 4666 eur ako odškodné za prieťahy, o rok priznal po 1666 eur aj rodičom,
- júl 2009: Európsky súd pre ľudské práva uznal porušenie práv, štát zaplatil 10-tisíc eur,
- 24. septembra 2009: okresný súd žalobu zamietol,
- 26. mája 2010: krajský súd rozsudok okresného zrušil a rodičom priznal 70tisíc eur.
(vev)