
V mažoretkovom súbore Kleopatra pôsobia dievčatá už od štyroch rokov. Keď dovŕšia 25, otvára sa pre ne možnosť venovať sa trénerskej práci.
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Keď sa v roku 1850 vo Francúzsku objavili prvé formácie dievčat pochodujúce spolu s vojenským uniformovaným dychovým orchestrom, dostali názov majoret – po slovensky mažoretky. Súbory mažoretiek vznikali, aby obohatili oficiálne slávnosti a vojenské sprievody o krásu a pôvab. Dôkazom toho je obliekanie mažoretiek do elegantných, uniformou inšpirovaných jednotných kostýmov, spojených s neodmysliteľnou maršálskou paličkou, čižmami a elegantným klobúčikom.
Na Slovensku v súčasnosti existuje približne 80 súborov, v Bratislave tri. Porozprávali sme sa s vedúcou devínskych mažoretiek MÁRIOU CULINKOVOU.
Ako sa volá váš súbor?
„V decembri 2000 sme založili Občianske združenie Kleopatra. Fungovali sme však už rok predtým. Pôsobíme v Devíne, ale chodia k nám dievčatá z celej Bratislavy. Od 4 do 11 rokov pôsobia v súbore Devínky. Po prekročení tohto veku sú zaradené do hlavného súboru Kleopatra. Tu pôsobia približne do veku 25 rokov a potom sa pre ne otvára možnosť venovať sa trénerskej práci.“
Čo všetko je náplňou vašej činnosti a aké predpoklady musí adeptka spĺňať?
„Dievčatá trénujú dva– až trikrát do týždňa a pred vystúpením, samozrejme, i viac. Začínajúce musia mať rytmus a musia byť schopné zvládnuť aspoň základné pohybové kreácie. Všetko ostatné ich naučíme. Prácu s paličkou, správne držanie tela, vystupovanie a v neposlednom rade aj úsmev. Náplňou našej činnosti sú vystúpenia na slávnostiach, kultúrnych a športových podujatiach. Cieľom je mať vlastnú sprievodnú hudbu. Nadviazali sme spoluprácu so súborom bubeníkov, ktorý by nás mal na vystúpeniach sprevádzať.“
Pohybujete sa na hranici medzi športom a umením. Aká je tá športová stránka?
„V prvom rade je to namáhavý dlhodobý nácvik, ktorý možno porovnávať s tréningovým procesom športovcov. Pri účasti na zahraničných festivaloch pochodujú v sprievode mestom dievčatá často aj desať kilometrov. Každoročným vyvrcholením činnosti bývajú majstrovstvá Slovenska mažoretkových súborov. Tento rok 22. júna bude už ich 5. ročník a v Devíne sa uskutočnia po tretí raz. Súťažiť sa bude v kategóriách kadetiek (fialiek) od 8 do 10 rokov, junioriek (azaliek) od 10 do 13, dospelých (ruží) od 14 do 25 rokov.“
Aké disciplíny sú v programe šampionátu?
„Je to pochodové defilé na 100 metrov s paličkami. Túto vzdialenosť musia odpochodovať za tri minúty, palička musí byť neustále v pohybe, často sa vyhadzuje i do výšky 8 až 10 metrov a popri tom sa predvádzajú jednoduché prvky priestorovej choreografie. Ďalšou disciplínou je pódiová choreografia, ktorá trvá až 6 minút a je okrem zvládnutia tanečných prvkov náročná aj fyzicky. Dievčatá sú v neustálom pohybe. Paličku točia okolo krku, pása i okolo nôh a pri tom všetkom ešte musia dbať na správnu prácu nôh a vrchnej časti tela a súlad s hudbou. Treťou disciplínou je pom – pom, pódiová choreografia, v ktorej mažoretky vymenia paličky za strapce, podobné, aké majú roztlieskavačky na športových podujatiach. Existujú aj sólové disciplíny a exhibičné vystúpenia. Víťazné súbory dostanú možnosť predstaviť sa na majstrovstvách Európy v Poľsku.“
Prvé formácie mažoretiek sa objavili vo Francúzsku v roku 1850. Podobné súbory existujú aj v Amerike, najmä vo frankofónnych oblastiach a ich činnosť sa zameriava predovšetkým na pôsobenie na štadiónoch. Sú známejšie pod názvom chierladies. V Amerike pôsobia často i staršie mažoretky – moletky.
V bývalej ČSSR v druhej polovici 60. rokov vznikol v Gottwaldove prvý mažoretkový súbor na základe francúzskych tradícií. Jeho úlohou bolo zatraktívniť promenádne koncerty v meste a neďalekých kúpeľoch. Mažoretky zo Zlína začali ako prvé v Československu s priestorovou choreografiou, čím výrazne obohatili klasický pochodový francúzsky štýl. Prvý súbor na Slovensku sa objavil v roku 1969 v Žiline, v Bratislave v roku 1989 pod vedením Márie Kovačovskej pod názvom Mažoretky MKS Bratislava. (slo)