STARÉ MESTO. Ani zlé počasie počas sobotňajšej Noci múzeí a galérií neodradilo ľudí od návštevy zrekonštruovaného hradu. Ako prvú sprístupnili verejnosti klenotnicu a časť nádvoria. Záujemcov prilákali liturgické poklady z drahých kovov, ktoré používali rôzne cirkvi na Slovensku od 14. do 20. storočia. „Výstavu Ars Liturgica v Historickom múzeu si počas prvého dňa prišlo pozrieť vyše 3100 ľudí," povedala Markéta Plichtová zo Slovenského národného múzea.
„Dva roky sa sem pre rekonštrukciu nedalo dostať, boli sme zvedaví, ako vyzerá hrad zblízka. Zlé počasie nás neodrádza," hovorí jedna z návštevníčok. Výstava v klenotnici láka na vzácne predmety zapožičané od 40 inštitúcií, farností a kostolov, spolu ponúka 112 sakrálnych klenotov z celého Slovenska. Liturgické predmety sú zoradené chronologicky od 14. storočia po súčasnosť a tematicky podľa vierovyznania alebo miesta.
Výstava v Historickom múzeu Bratislavského hradu
FOTO SME - MICHAELA KADVANOVÁ
Na výstave sú zastúpené Rímskokatolícka cirkev, Evanjelická cirkev augsburského vyznania, Reformovaná kresťanská cirkev, Gréckokatolícka a Pravoslávna cirkev. V klenotnici je možné vidieť monštrancie, kalichy, cibórie, svietniky, kadidelnice, relikviáre a iné predmety, všetky sú vyrobené zo zlata a striebra. „Je to úžasné, ako to aj vyrobili?" pýta sa staršia pani. „Všetko sa leskne, je to príliš vyčačkané," hovorí ďalšia návštevníčka.
Daroukazateľnica z prelomu 19. a 20. storočia, pozlátené striebro.
FOTO SME - MICHAELA KADVANOVÁ
Najstarší predmet je kalich zo striebra a emailu z polovice 14. storočia a najmladším je zlatý kalich s paténou z roku 1995, ktorý daroval pápež Ján Pavol II. Nitrianskej diecéze počas svojej návštevy. Najvyššia je gotická monštrancia z prelomu 15. a 16. storočia z Prievidze, meria 116,5 centimetrov. Bratislavský hrad obnovujú od apríla 2008, rekonštrukcia niektorých ďalších objektov v jeho areáli naďalej pokračuje.
Monštrancia z 2. polovice 18. storočia. Práca levočského majstra Jána Silašiho, pozlátené striebro, farebné kamene a maľovaný email, Rímskokatolícka cirkev.
FOTO SME - MICHAELA KADVANOVÁ