Klenotnica Bratislavského hradu ponúkne výstavu Zlatníctvo v službách liturgie, ktorá pozostáva zo zapožičaných 112 sakrálnych predmetov z celého Slovenska. Verejnosti bude prístupná od 15. mája.
STARÉ MESTO. Vzácne predmety od 40 inštitúcií, farností, kostolov, miest a obcí v takomto množstve a výbere uvidí verejnosť po prvý raz. Najstarším je strieborný kalich s emailom z polovice 14. storočia od Evanjelického cirkevného zboru zo Štítnika a najmladším je zlatý kalich s paténou z roku 1995. Pápež Ján Pavol II. ho venoval Nitrianskej diecéze počas svojej návštevy. Najvyšším je prievidzská gotická monštrancia s výškou 116,5 cm z prelomu 15. a 16. storočia.
Predseda Národnej rady SR Pavol Paška zdôraznil pre médiá na brígingu nevyhnutnosť obnovy Bratislavského hradu, ktorá mu nielen vracia vnútornú silu ako symbolu Slovenska, ale tiež výrazne zatraktívňuje hlavné mesto a krajinu pre návštevníkov.
Liturgia je boží kult, prejav úcty človeka k Bohu. "Bol by som veľmi rád, keby táto výstava, tieto nádherné predmety inšpirovali návštevníkov, aby sme sa učili pretvárať kultúru nášho života na kultúru hodnôt, pretože človek uctieva si Pána Boha nielen zlatými predmetmi, ale najmä celým svojím životom, svojimi skutkami," konštatoval predseda Rady konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru František Rábek.
Podľa jednej z autoriek výstavy Aleny Piatrovej by bolo ideálne zriadiť arcidiecézne či diecézne múzeum pre takéto vzácne predmety, čo je vo svete bežné. V súvislosti s bezpečnostnými opatreniami uviedla, že klenotnica na hrade "je nedobytným trezorom". V katolíckej cirkvi je skôr model diecéznych múzeí, každé biskupstvo by si urobilo svoje, reagoval pre TASR Rábek s tým, že teoreticky by sa dalo uvažovať o centrálnom múzeu.
V klenotnici je možné vidieť aj relikviáre, kadidelnice, cibórie, svietniky a iné. Na výstave sú zastúpené Rímskokatolícka cirkev, Evanjelická cirkev augsburského vyznania, Reformovaná kresťanská cirkev, Gréckokatolícka cirkev z Prešova a Pravoslávna cirkev z Komárna.
Výstavu pripravili Slovenské národné múzeum-Historické múzeum v spolupráci s Národnou radou SR a Konferenciou biskupov Slovenska. Akcia je jedným z podujatí Roka kresťanskej kultúry a potrvá do 30. apríla 2011.