Odporcovia tvrdia, že masívna prestavba Predstaničného námestia negatívne ovplyvní dopravu v celej Bratislave.
STARÉ MESTO. Nové Predstaničné námestie, jeden z najväčších projektov v meste, už má územné rozhodnutie. Teraz ho bude však posudzovať krajský stavebný úrad, účastníci konania sa voči nemu odvolali. Povedal to Igor Ballo, konateľ firmy I. P. R. Slovakia, ktorá výstavbu pripravuje.
Plánované zmeny vrátane rekonštrukcie budovy Hlavnej stanice významne zasiahnu do chodu mesta na dlhý čas. Na negatívny dopad prestavby upozorňujú v otvorenom liste samospráve aktivisti, ktorí projekt označujú ako megalomanský.
Investor: Vymeníme infraštruktúru Ballo s názorom aktivistov nesúhlasí. „V rámci nášho projektu sme zabezpečovali územné rozhodnutie pre výstavbu novej infraštruktúry, ktorá je v tejto časti mesta už nevyhovujúca a to aj pre súčasnú zástavbu."
Občianska iniciatíva Bratislava otvorene tvrdí, že projekt, ktorý zasiahne výstavbou územie od Pražskej po Žabotovu ulicu, od Hlavnej stanice až po Štefanovičovu, cez Námestie slobody až po Hodžovo námestie, je obrovským zásahom do štruktúry mesta.
Zámer investora prináša podľa aktivistov nové nežiaduce zaťaženie územia automobilovou dopravou. „Nejde len o prestavbu stanice a skultúrnenie celého priestoru," povedala aktivistka Ľubica Trubíniová. Podľa nej ide vlastne o sprivatizovanie a takmer kompletné zastavanie ďalšieho dôležitého verejného priestoru.
Investor plánuje Prestavba Predstaničného námestia sa pripravuje už asi desať rokov.
Investor tu chce vybudovať obchodno-spoločenské centrum, oddychovú zónu, hotel a dvojicu administratívnych budov. Starú staničnú halu odstránia, čím sa odhalí historická fasáda.
Investor chce začať stavbu čo najskôr. „Otázky, ktoré sa teraz nanovo otvorili, boli verejne prerokované k územnému rozhodnutiu vlani v júni, vtedy tam aktivisti neboli," hovorí Ballo. Po roku, keď investor zapracoval pripomienky a má všetky kladné stanoviská, sa zase táto téma otvára. Zapracovali sa napríklad pripomienky o prípojkách, projekt počíta aj s novými cyklotrasami.
Mesto ostro reagovalo na kritiku aktivistov. „Je nepochopiteľné, že občianska iniciatíva má záujem na pretrvávajúcom nedôstojnom stave okolia stanice a hľadá si dôvod na spochybňovanie dlho očakávanej investície," povedala Eva Chudinová, hovorkyňa magistrátu.
Veľkorysé riešenie Ballo odmieta aj tvrdenia o paralyzácii dopravy počas výstavby. Súčasťou riešenia v území je aj organizácia dopravy počas výstavby. Podľa Balla sa urobilo 13 dopravných štúdií. „Zvýši sa priepustnosť Pražskej a Šancovej ulice asi o 30 percent, čo je zhruba 20-tisíc áut navyše a zároveň sa zvýši bezpečnosť dopravy," tvrdí Ballo.
Denne cez križovatku Pražská, Štefánikova, Šancová prejde okolo 40-tisíc áut. Ballo hovorí, že navrhovaná koncepcia postupu výstavby vychádza zo zachovania prevádzky Hlavnej stanice a rovnako musí byť zabezpečená dostatočná priepustnosť Pražskej a Šancovej.