
Slavín si zažil svoje dva dni slávy. U utorok oficiálne vence a hudba, včera množstvo ľudí s osobnými kytičkami a spomienkami na udalosti spred 57 rokov. Uličky okolo pamätníka víťazstva nad fašizmom boli zrazu plné áut s rôznofarebnými značkami i autobusov s organizovanými zájazdmi. Dnes sa život na kopci nad mestom znovu vráti do svojho bežného kolobehu. FOTO SME – PAVOL MAJER
Prezident Rudolf Schuster prijal pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom tridsiatku veteránov druhej svetovej vojny. Boli medzi nimi vojaci, letci a partizáni, ale aj ilegálni pracovníci. „Nemci o nás, vojakoch z Česka a Slovenska, hovorili, že sme červení diabli, bojovali sme za svoju vlasť, slobodu a sociálnu spravodlivosť. Vybojovali sme slobodu, ale v roku 1948 nám ju politici vzali,“ pripomenul predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Karol Schwarz. Aj on sám bol v čase komunistického režimu prenasledovaný. „Bolo to pre nás najťažšie obdobie, začali nás prenasledovať a trápili nás 42 rokov. Prakticky až do roku 1989 som nemal pokoj, vyhodili ma z armády, ale nebol som sám, vyhodili asi 4500 ľudí. Tých, ktorí im nepoklonkovali. Začal som ako malý úradník, hoci som bol oficier, keď som sa prepacoval vyššie, hneď ma skopli dole,“ spomína generálmajor Schwarz.
Prezident Schuster sa tomuto obdobiu komunistických perzekúcií vo svojom prejave veľmi nevenoval. Spomenul, že s pojmami fašizmus a nacionalizmus sa stretávame aj dnes. „Preto kým vás máme, mali by sme o vás viac hovoriť, najmä na školách, vychovávať mládež, aby nepodceňovala, čo sa stalo počas druhej svetovej vojny,“ adresoval Schuster veteránom.
Okrem tridsiatky slovenských veteránov prijal prezident aj päticu ruských, ktorí sa podieľali na oslobodzovaní Slovenska. „Na Slovensko sme prišli v roku 1945, dostali sme sa k Bratislave a stali sme sa osloboditeľmi slovenskej zeme,“ povedal plukovník Lev Kopin. „Keď som prišiel po rokoch, videl som, ako dobre si ľudia u vás žijú po tom veľkom víťazstve, po oslobodení, ktorému sme aj my pomohli.“ (haj)