SME

Nájomníkov vraj musia zverejniť

Kritériá, podľa ktorých sa doteraz prideľovali byty, určovalo všeobecno-záväzné nariadenie mesta. Uzatváraním zmluvy poverilo starostu, v praxi však výber žiadateľov uskutočňovala bytová komisia. Tá mala vyberať podľa naliehavosti bytovej situácie žiadate

ľa, jeho sociálneho postavenia, tiež podľa trvalého bydliska v mestskej časti, prípadne prínosu žiadateľa pre mestskú časť, ak v nej trvalo nebýval. Do roku 1992 museli obce podľa zákona zverejňovať poradovník pridelených nájomných bytov. Odvtedy túto povinnosť nemajú a o tom, komu pridelili nájomný byt, verejnosť neinformujú. V odpovediach, prečo nechcú zverejniť zoznamy, uvádzajú ako vlajkové lode rozvedené ženy, ktoré ušli pred manželmi tyranmi, alebo to, že nenávisť neuspokojených záujemcov sa môže obrátiť proti šťastlivcom, ktorí byt majú. Toto však nie je systém a nedostupnosť údajov znemožňuje verejnú kontrolu, pod pojem týrané ženy sa dá totiž všeličo skryť. Na niekoľko podozrivo pridelených obecných bytov nás upozornili susedia nájomníkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Údaje sú veľmi citlivé

Získať zoznam pridelených nájomných bytov aj s ich nájomníkmi sa pokúšali niektorí naši čitatelia v rôznych mestských častiach. Neúspešne. My sme žiadali iba menný zoznam ľudí (bez adries), ktorí dostali obecné byty v poslednom volebnom období. Vo všetkých z oslovených mestských častí – v Novom Meste, Petržalke, Starom Meste a Ružinove – nám ho odmietli dať. Svorne tvrdili, že údaje sú veľmi citlivé.

Za všetkých odcitujeme hovorcu Starého Mesta Milana Vajdu: „Verejne sprístupniť či poskytnúť mená a priezviská osôb, ktorým boli pridelené obecné byty, nie je možné.“

Upresnil, že Občiansky zákonník priznáva každej fyzickej osobe právo na ochranu tak mena, ako aj jej súkromia. „Podľa infozákona údaje dotýkajúce sa osobnosti (meno a priezvisko) a súkromia fyzickej osoby možno sprístupniť, len ak to ustanovuje osobitný zákon alebo s predchádzajúcim písomným súhlasom dotknutej osoby.“

SkryťVypnúť reklamu

V Novom Meste a v Ružinove vraj komplexný zoznam ani neevidujú. V týchto dvoch mestských častiach nám však ponúkli, že ak budeme vedieť konkrétne meno, informáciu, či má nájomný byt, dostaneme.

Verejný majetok má verejnosť kontrolovať

Právnici z Nadácie občan a demokracia majú na zverejnenie zoznamu ľudí, ktorí dostali obecné byty, opačný názor ako samosprávy. Tvrdia, že údaj o mene osoby, ktorá dostala obecný byt, musí byť dostupný. Z ich stanoviska vyberáme: „Meno a priezvisko fyzickej osoby nepožíva zo zákona automatickú ochranu pred zverejnením. Za porušenie práva na súkromie nemožno považovať ani zverejnenie mena a priezviska za účelom informovania o spôsobe nakladania s obecným majetkom. Naopak, je vo verejnom záujme, aby informácie o mechanizmoch a najmä výsledkoch rozhodovania s majetkom obce boli verejnosti známe a boli verejne kontrolovateľné. Uchádzaním sa o obecný byt berie na seba žiadateľ riziko verejného prerokovania o tom, či spĺňa dané kritériá, a riziko kontroly rozhodnutia príslušnej bytovej komisie zo strany verejnosti, ktorá, samozrejme, zahŕňa i zverejnenie jeho mena.“

SkryťVypnúť reklamu

Podľa nich Ústavný súd Slovenskej republiky ako aj Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu sa v podobných súvislostiach jednoznačne vyjadrili, že nemožno brániť zverejneniu informácií, ktoré sú predmetom verejnej diskusie vo verejnom záujme, najmä ak sa týkajú nakladania s verejným majetkom a správania verejných či kvázi verejných činiteľov. Mená osôb, ktorým boli pridelené obecné byty na základe rozhodnutia komisie zriadenej obcou, takou informáciou jednoznačne sú.

INGRID DROZDÍKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 329
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 567
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 338
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 399
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 541
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 244
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 558
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu