Na cintoríne v Slávičom údolí sa možno už o rok bude pochovávať po novom.
BRATISLAVA. Nielen Bratislave, ale aj ostatným mestám na Slovensku chýbajú plochy na pochovávanie. Miloslav Hrádek, riaditeľ pohrebníctva Marianum, tvrdí, že v Bratislave sa s výstavbou nových pohrebísk nerátalo. „Cintoríny, ako ich poznáme dnes, sa budú musieť zmeniť," povedal Hrádek.
Zaujímavý spôsob pochovávania funguje v Taliansku, najmä pri veľkých mestách. Už okolo sto rokov sa tam pochováva veľmi úsporne. „Zosnulých tam umiestňujú do hrobových stien," hovorí Hrádek. Rakvy sa vkladajú do krýpt, ktoré sa nestavajú tak ako u nás v podzemí, ale v poschodiach nad zemou. Na spôsob našich urnových stien majú teda Taliani steny hrobové. K pietnym miestam na vyšších poschodiach sa dostávajú rebríkmi.
Rakvu so zosnulým umiestnia do hrobovej steny asi na tridsať rokov.
Niektorým cintorín pripomína skôr sklad.
FOTO - MARIANUM
Okolie hrobových stien nie je plné múch a nezapácha. Používajú sa tam špeciálne rakvy s cínovým vnútrom, ktoré zabraňuje, aby sa k telu dostali vonkajšie vplyvy a zároveň chráni okolie.Systém poznajú aj v iných krajinách, napríklad vo Švajčiarsku.
Bizarné, ale logické
Režim pochovávania v Taliansku funguje tak, že rakvu so zosnulým umiestnia do hrobovej steny asi na tridsať rokov, čo je asi jeden a pol ľudskej generácie. Po tomto období rakvu vyberú a ostatky pochovajú na päť rokov do zeme. Potom ich vyberú, kosti dajú do malej kovovej truhlice a tú umiestnia do bežnej urnovej steny.
Typická urnová stena. Posledný hrob tesne pod strechou je vo výške asi troch metrov.
FOTO - MARIANUM
Nápad z Talianska považuje Hrádek za bizarný, ale zároveň z hľadiska šetrenia miestom za logický. „Myšlienka vznikla v krajine, odkiaľ prišli humanizmus a renesancia. Napriek tomu mám z nej zmiešané pocity," povedal Hrádek. Zatiaľ si sám nevie predstaviť, že by sme na hroby chodili po rebríkoch.
Otvorená kocka, do ktorej sa vkladajú urny. Dom smrti na cintoríne v Modene má výšku okolo 15 metrov.
Dom smrti zvnútra. Pre cintoríny v Taliansku sú typické rebríky, lozí sa po nich na hroby.
Kosti pochovajú do zeme na päť rokov, potom ich vyberú a vložia do urnovej steny.
FOTO - MARIANUM
Slávičie údolie
Vhodným miestom na zavedenie nového systému by mohlo byť podľa Hrádka okolie domu smútku na cintoríne Slávičie údolie. Hrobové steny by však mať maximálne dve až tri úrovne a boli by prístupné zvonku. Prvý projekt by mohol byť hotový do roka. Predtým však chce Marianum rozbehnúť na túto tému verejnú diskusiu.