Joan Miró sa narodil 20. apríla 1893 v Barcelone, v rodine zlatníka. Katalánsko bolo kolískou románskeho štýlu, v stredoveku tu prekvitali dielne iluminátorov a slávnych freskárov. Odtiaľto pochádzajú aj niektorí najsmelší priekopníci moderného umenia, spomeňme aspoň Salvadora Dalího, ktorého diela už Galéria MIRO tiež vystavovala.
Už v roku 1915 mladý Miró usúdil, že oficiálne vyučovanie na barcelonskej škole výtvarných umení je skôr na škodu ako na osoh a začal maľovať sám. Mal šťastie. Obľúbil si ho Dalman, rozvážny riaditeľ významnej barcelonskej galérie, a stal sa jeho chránencom.
Miróa zaujímali práce Van Gogha, fauvistov, Picassa a kubistov vôbec. Kubizmus sa však priečil jeho katalánskemu temperamentu, maliarskej inštinktívnosti a záľube vo výraznej farebnosti. Anarchista, nepriateľ tradícií a kultov sa najradšej stretával s básnikmi a mladými revolucionármi, ktorí sa chystali spustiť na svet bombu surrealizmu. Miró sa s nadšením pripojil k hnutiu hlásajúcemu zlyhanie intelektu. V roku 1924 namaľoval prvý čisto subjektívny, ideálny obraz Zoraná zem a podpísal sa pod surrealistický manifest uverejnený André Bretonom.
Grafické dielo z výstavy v Galérii MIRO je len zlomkom jeho umeleckej tvorby, ktorá okrem obrazov zahŕňa aj nástenné maľby (harvardská univerzita) a koberce, sochy, keramiku (keramické steny v parížskej budove UNESCO), polychrómované drevá, dekorácie a kostýmy pre Ďagilevove ruské balety a balety v Monte Carle.
Miró bol napriek svojmu anarchizmu tichý a skromný človek. Jeho umenie neponúka nič, čo by mohlo vábiť milovníkov „krásnej“, romantickej maľby. Pôsobí zvláštnym čarom, ktorého podstatu nie je jednoduché vyjadriť slovami. Tvary či skôr zárodky tvarov na maľbách sú svojou priamočiarou jednoduchosťou podobné detským chodníkovým kresbám alebo sgrafitu jaskynných umelcov. Paleta je obmedzená na základné farby, používané úsporne a presne. A kompozícia? Akoby úplne nedbanlivo a náhodne umiestňoval na plátno škvrny, hieroglyfické čiary, krivky a postavičky bez vzájomných vzťahov a väzieb. To všetko na trpezlivo pripravenom pozadí, s humorom a sviežosťou.
Grafické listy, ktoré si v Galérii MIRO môžete pozrieť do 1. júna, sú príjemnou esenciou tohto všetkého. Lepty, akvatinty a farebné litografie vás vovedú do sveta fantázie a zdanlivej iracionality. Ale ak chvíľu postojíte, svojrázne línie i zredukované formy prekvapivo nadobudnú tvar konkrétnych, blízkych a milých vecí.
MILADA ČECHOVÁ