BRATISLAVA 29. apríla (SITA) - Protipovodňový múrik na ľavom brehu Dunaja v Bratislave vyvolal medzi mestskými poslancami výmenu názorov. Časť kritiky sa týkala výšky múrika medzi Novým a Starým mostom, kritike sa však nevyhla ani náhrada travertínového múrika za súčasný múrik v okolí Parku kultúry a oddychu (PKO). Výška múrika sa nepozdáva poslancovi Jánovi Budajovi. V praxi totiž spôsobuje, že návštevníci sediaci na nových lavičkách na nábrežnej promenáde medzi Starým a Novým mostom na Dunaj nevidia. Budaja zároveň zaujímalo, či sa nedal chodník na promenáde o niečo zdvihnúť, aby ľudia cez múrik videli.
Na druhej strane poslaneckej barikády stojí napríklad Peter Gandl. Ten vo výške múrika vidí logiku. Argumentuje tým, že projekt v tejto lokalite je na ochranu pred tisícročnou vodou. Po dlhšej diskusii staromestský starosta a mestský poslanec Andrej Petrek skonštatoval, že si to s poslancom Budajom vysvetlia na káve.
Niektorým poslancom sa tiež nepáčilo, že v okolí komplexu River Park pri PKO zmizol travertínový múrik a nahradil ho iný. Už pred časom to kritizovali občianski aktivisti a požadovali od primátora Andreja Ďurkovského, aby to vysvetlil. Investor River Parku to odôvodnil tým, že ide o protipovodňovú ochranu. Poslanec Štefan Holčík niekoľkokrát zdôraznil, že to nie je travertínový múrik, ale "len" zábradlie. Podľa neho to už bolo nepoužiteľné a bolo to treba odstrániť. V súčasnosti sa travertínový múrik nachádza v depozite, čo potvrdil aj primátor. S Holčíkovými tvrdeniami však celkom nesúhlasí riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok (MÚOP) Ivo Štassel. Podľa neho je tento múrik charakteristickým prvkom nábrežia a tiahne sa ním ako červená niť. Ako povedal pre agentúru SITA, budú sa snažiť, aby sa ho podarilo zachrániť na ďalšom úseku nábrežia, keďže sa tiahne až po Most Lafranconi. Mnohí odborníci sa zároveň zhodujú, že travertín je symbolom bratislavskej architektúry 20. storočia. Travertín vyťažený na Spiši bol použitý pri stavbe mnohých budov v meste.