SME

Parnham: Župa nám platila, nie sme charita

Britská poradenská spoločnosť, ktorá pracuje pre župu v súvislosti s petržalskou halou, potvrdila, že dostala od župnej firmy 400-tisíc eur.

(Zdroj: – ARCHÍV SME)

BRATISLAVA. Dnes a zajtra by malo byť o niečo jasnejšie, ako a či vôbec bude pokračovať projekt petržalskej haly. O aktuálnom stave kauzy Danube Arena by mala v piatok rokovať župa, nadnes ohlásila tlačovú konferenciu britská poradenská firma Parnhams Limited.

Tú si župa ešte za bývalého župana Vladimíra Bajana najala, aby našla prevádzkovateľa a peniaze na halu. Parnhams získala tesne po župných voľbách, keď už bolo jasné, že Bajan vo svojej funkcii skončil, kmeňovú akciu župnej firmy Danube Arena a teraz má v spoločnosti právo veta.

Prezradia čo ďalej

Z materiálu pre poslancov, ktorý dostanú na stôl v piatok, by malo byť jasné, v akom stave projekt je a z čoho župa vychádzala, keď oznámila, že nebude zisková, ale, naopak, stratová.

Podrobnosti nechcel župan Pavol Frešo (SDKÚ) zverejniť ani pred dvoma týždňami, keď si robil odpočet 100 dní v úrade.

Parnhams nie je charita

Medzitým potvrdila Parnhams Limited, že za svoje služby od župy dostala vyše 400-tisíc eur. Župa informáciu zverejnila s tým, že firma požaduje asi pol milióna eur.

Pôvodne staré vedenie župy cez svoju hovorkyňu oznámilo, že na halu nepôjdu žiadne verejné peniaze - ten, kto poskytne peniaze, si náklady splatí z prevádzky a podobne si mala uhradiť poradenstvo aj Parnhamova firma.
Majiteľ firmy Barrie Parnham sa včera pre SME vyjadril, že takúto dohodu so župou nikdy nemali. „Spravili sme dobrú prácu, nedoniesli sme sem nejakých pochybných prevádzkovateľov. Dostali sme úlohu a splnili sme ju. Nie sme ale charita," povedal.

Ako dodal, nemôže komentovať iné, ako že našli peniaze a prevádzkovateľa. „To bola naša robota. Je ale dôležité poukázať na opakujúcu sa dezinterpretáciu. AIC nie je investor, tým je župa a Danube Arena. AIC zabezpečuje len 100-percentné financovanie haly, pôžičku." AEG, ktorá by mala halu prevádzkovať, môže podľa neho na Slovensko dotiahnuť svetové hviezdy.

sm-0429-022f-parnham.rw-r248_res.jpg

Na otázky odpovedal Barrie Parnham, majiteľ britskej spoločnosti Parnhams Limited (na snímke SITA).

Aká je teraz situácia s projektom?
„S pánom predsedom BSK Pavlom Frešom sme sa nikdy nestretli. Žiadame ho o to od začiatku januára, žiadne sa však doteraz neuskutočnilo."


Stretli ste sa s jeho zástupcami?
„Nie. S nikým. Žiadali sme ústne aj písomne, stretli sme sa len s úradníkmi. Nevieme, čo teraz nový župan chce. Má dve možnosti - pokračovať, alebo to stopnúť. Je to jednoduché."


Čo ste dodnes dosiahli? Podľa vyjadrení župana Freša sa javí skôr, že dnešný model sa mu nepozdáva.
„To nie je pre náš problém, rozhodnutie je na ňom. Naši zamestnanci získali územné rozhodnutie, cena pozemku stúpla na dvojnásobok, to je veľký zisk pre BSK. Dotiahli sme AEG, najväčšieho prevádzkovateľa na svete vo svojom odbore a AIC, ktorá dá peniaze. A teraz sa Pavol Frešo stretol s AEG aj AIC, no my nevieme, čo sa odohralo. Nás z rokovania vylúčili."


Je už dohoda s AEG a AIC?
„Nevieme. My sme ich pritiahli na Slovensko, AIC ponúkla 100 miliónov na projekt, no nevieme, aký je výstup z ich rokovania s BSK."


Vladimír Bajan kedysi povedal, že župa nebude za projekt platiť. A Pavol Frešo teraz povedal, že zaplatili už asi pol milióna eur za vaše služby.
„Nikto nepracuje zadarmo. A nám neprináleží hodnotiť výroky iných. Na úvod potrebujete kapitál a my sme ho zabezpečili. Župa je investor - nie my, ani AIC. Či sa investícia vráti, bude závisieť od ľudí, či do haly budú chodiť. Možno to bude sebestačný projekt, možno nie."


AEG nie je garancia návratnosti?
„Garancia pri takýchto typoch projektov neexistuje. Nikto, ani Národné divadlo, vám nevie zagarantovať návratnosť. Garanciou je, že AEG je najlepšia spoločnosť tohto typu na svete, zastrešujú koncerty Madonny, Eltona Johna, megahviezd. Oni garantujú, že prinesú určitý počet akcií prvotriednych umelcov. Podľa mojich najlepších vedomostí nikdy s nikým nebola debata o tom, či bude niekto garantovať úspech haly. Nikto z našej strany totiž nie je veštcom pri odhadovaní návštevnosti na športové či hudobné podujatia, happeningy. Bolo nám ale jasné, že lepšie ako AEG nenájdeme, patria medzi špičku. Dostali sme ich sem a povedali, že sa radi budú na projekte podieľať. Je však na županovi, či ich akceptujú.
Pričom treba myslieť aj na to, aké boli ťažké časy, keď sme s tým začali. Banky kolabovali, kríza bola v plnom prúde. Všade, kde sme vedeli, sme hľadali peniaze. A vďaka našim známostiam sme dosiahli, že AIC súhlasila. V zásade to bolo dohodnuté, stretli sa so zástupcami Danube Arena, ktorá nás najala. Opakujem, ostatné je na novom županovi.
Zosumarizované, podčiarknuté - áno, našli sme peniaze, prevádzkovateľa, máme architekta. Nový župan ale povedal, že chce viac času, chce si to naštudovať. Po poslednej tlačovej konferencii vo februári sme sa stretli s Frešovými úradníkmi a dohodli sme im stretnutie s AIC a AEG - no nakontaktovali ich priamo. Potom nás zástupcovia BSK z projektu vylúčili. Čo vám mám k tomuto povedať? Vo svete nie sme na takéto jednanie zvyknutí."


Súhlasila AIC, že hala bude 100-percentne financovaná nimi, že župa nedá ani euro?
„Nemôžem byť zodpovedný za to, čo kto vraví. Dali sme všetkým novinárom všetky možné podklady a zmluvy, sme otvorení, transparentní. Splnili sme všetko, čo sme sľúbili. Ja nemôžem komentovať iné, ako že sme našli peniaze a prevádzkovateľa. To bola naša robota. Je ale dôležité poukázať na opakujúcu sa dezinterpretáciu. AIC nie je investor, tým je župa a Danube Arena. AIC zabezpečuje len 100-percentné financovanie haly, pôžičku. Zvyšok záleží od toho, či ľudia budú chodiť do haly. Skúsenosť zo sveta, napríklad z Londýna, je dobrá."


Myslím, že verejnosť bola zavádzaná, ale chápem, že to nie je váš problém.
„Boli sme sem zavolaní na základe našej doterajšej práce. Sme konzultanti, platení za svoju prácu. Sme úplne apolitickí. Nepodliehame žiadnej politickej strane ani záujmovej skupine. Náš boss je Danube Arena. AEG je dobrá preto, že má asi 38 alebo 39 hál po svete, takže ak nejaký ich umelec, s ktorým majú dohodu, má svetové turné, zastaví sa v ich hale. Ak by bola ich hala v Bratislave, mohli by tu byť špičkoví umelci ako Madonna či Robbie Williams. Ak pán Bajan hovoril čokoľvek, je to na ňom, nemienim to komentovať. My vieme, že sme o ziskovosti ani stratovosti nikdy nič nehovorili. Našou úlohou bolo zohnať veľké spoločnosti, ktoré by do projektu na zelenej lúke šli."


Župa tiež za Bajana oznámila, že Parnhams bude vyplatený, až keď sa hala postaví a začne prevádzkovať. Verejnosť sa zaujíma o financovanie, sú to verejné peniaze.
„Nikdy sme nemali takúto dohodu. Mimochodom, nič neskrývame. Spravili sme dobrú prácu, nedoniesli sme sem nejakých pochybných prevádzkovateľov. Dostali sme úlohu a splnili sme ju. Nie sme ale charita. Vy pracujete pre svoje noviny zadarmo?"


Nie, ale tu ide o verejné peniaze.

„Áno, a toto je moja odpoveď."

Koľko ste zatiaľ dostali?
"401 667 Eur. Opakujem, nič neskrývame. A mimochodom, už dosť dlho sme neboli vyplatení. Myslite tiež na to, že pre Parnhams pracujú ekonómovia, právnici, architekti a tak ďalej. Viete, koľko sme mali mítingov s AEG? A AIC? Telefonátov? Stoviek mítingov, hodiny debát, návrhov. Rokovania s architektami nehovoriac. Župa povedala, že potrebujú halu, našli sme financovanie, prevádzkovateľa, všetko."


Veríte, že hala niekedy bude stáť? Z pohľadu bežného človeka sa to komplikuje.
„Je to veľmi jednoduché. Chce župan halu? Nevieme. Najväčšia otázka sú daňoví poplatníci. Dostanú lepšiu životnú úroveň vďaka tejto hale? Platia dane - zaslúžia si za ne nič, alebo multifunkčné centrum? My nie sme najatí na to, aby sme hovorili, či hala bude alebo nie. My sme najatí na to, aby sme ju zabezpečili. Jediný, kto to môže zodpovedať, je samospráva. Potrebuje Bratislava takúto halu? Áno, zaslúži si ju. Môže byť postavená? Odpoveď je áno. Nebude ale postavená bez peňazí. Zvyšok je politika."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  2. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 728
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 307
  3. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 4 477
  4. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 420
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 4 098
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 4 036
  7. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 3 901
  8. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 538
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Do vynesenia rozsudku ostáva už len záverečná reč Kováčika.


Obchodný dom Javor v Tatranskej Lomnici.

Obchodný dom Javor čaká na nové využitie.


Ukrajinský vojak, ktorý má volací znak Ulysses, stojí pri svojom spolubojovníkovi Denysovi pripravujúcom sa na vypustenie prieskumného bezpilotného lietadla v Doneckej oblasti na Ukrajine.

Bezpilotné lietadlá na Ukrajine menia hru rovnako ako tanky v prvej svetovej vojne.


a 2 ďalší

Irán doteraz útočil len sprostredkovane.


a 1 ďalší
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 108 633
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 657
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 429
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 013
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 059
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 619
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 16 110
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 164
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu