KARLOVA VES. Za posledné tri roky evidovala polícia v Karlovej Vsi dve samovraždy a jeden pokus o samovraždu vysokoškolských študentov. Tento mesiac sa o ňu chcel pokúsiť aj študent z internátu Mladosť skokom zo štvrtého poschodia.
V takomto prípade je na miesto vyslaná policajná hliadka, hasiči, záchranná služba a policajný vyjednávač. Práve po jeho zásahu a prehovoru k študentom neskočil.
Ako povedala hovorkyňa policajného zboru Petra Hrášková, v takýchto prípadoch je osoba priamo na mieste odovzdaná lekárom a prevezená na psychiatrické oddelenie.
Vraj ho posmeľovali
Podľa výpovedí viacerých študentov sa v okolí internátu zhromaždili mladí ľudia a k tomuto činu ho posmeľovali.
,,Kričali, nech skočí a že nemá byť zbabelý,“ povedal študent bývajúci na internáte Mladosť. Polícia si ale takéto pokriky nevšimla. Hrášková však upozorňuje, že za trestný čin sa považuje aj účasť na samovražde. ,,Ak ide čo i len o pokus o samovraždu a iná osoba ju na ňu navádza, ide o trestný čin.“
Krízové je skúškové
Niektorí študenti si pamätajú situácie, keď k samovraždám prišlo aj počas skúškového obdobia. Údajne nezvládali štúdium. To však polícia vylučuje a dokonca ani tri spomínané prípady sa neudiali počas týchto mesiacov.
„Cez skúškové obdobie sme nezaznamenali zvýšenú mieru pokusov o samovraždu,“ vraví Hrášková.
Psychológ Róbert Mathé tvrdí, že na samovražde sa podieľa viac činiteľov. Nezvládanie štúdia je podľa neho posledný podnet . „Môže ísť o problémy v rodine, v partnerských vzťahoch, ale aj o rôzne psychické ťažkosti, najmä o depresívnu poruchu,“ vraví.
Podľa psychológa sa v rodine samovraha často nájde niekto, kto v minulosti tiež spáchal samovraždu. Nejde o impulzívny čin, osoba nad ňou premýšľa už nejaký čas.
Ako vraví Mathé, smrť týmto spôsobom sa u nás po dopravných nehodách a nádorových ochoreniach uvádza ako druhá až tretia najčastejšia príčina úmrtí mladých ľudí vo veku od 15 do 24 rokov.
Každá vysoká škola má zriadenú psychologickú poradňu pre študentov. Je bezplatná a študenti sa na psychológov môžu obrátiť nielen so študijnými ťažkosťami, ale aj s problémami z osobného života či psychickými ťažkosťami.
Autor: Dáša Račková