BRATISLAVA. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa mestskej časti Alena Kopřivová. Mestská časť má v pláne zistiť, kedy je v danej lokalite najrušnejšie a následne si dohodnúť s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva termín kontrolného merania. "Pokiaľ sa pri tomto meraní zistí prekročenie prípustnej normy, obmedzí prevádzkovú dobu klubu - záverečnú hodinu," uviedla Kopřivová.
Podľa Diany Marekovej z agentúry Fusion bojujú obyvatelia ulíc Panenská, Štetinová a Konventná proti hlučnému Apollónu a bezmocným úradníkom miestneho úradu už sedem rokov. Mestská časť podľa Kopřivovej vyšla minulý rok obyvateľom v ústrety a umožnila im vybrať si akreditovanú firmu, ktorá by urobila meranie hlučnosti s tým, že náklady uhradí mestská časť. "Meranie sa uskutočnilo v auguste 2009, hlučnosť z prevádzky meraná na fasáde objektu prekročila nočnú normu hlučnosti o 0,8 decibelu," uviedla Kopřivová.
Podľa všeobecne záväzného nariadenia je mestská časť v takom prípade povinná vyzvať prevádzkovateľa na prijatie opatrení, aby sa zamedzilo tejto situácii. Následne musí vykonať opäť kontrolné meranie hlučnosti. "Prevádzkovateľ klubu Apollón nás ešte vlani informoval o prijatí technických opatrení - namontoval si zvukový analyzátor," uviedla Kopřivová. Mestská časť preto chcela urobiť opätovné kontrolné merania, sťažovateľka Diana Mareková však podľa Kopřivovej odporučila na meranie obdobie, kedy sú najväčšie problémy, čiže až sa oteplí. Mestská časť podľa Kopřivovej v marci vyzvala Marekovú, aby oznámila, kedy by bolo vhodné urobiť kontrolné meranie, keďže mestská časť ho musí vopred objednať u Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. "Na to pani Mareková reagovala s tým, že oni by si chceli dať urobiť tie merania u tej istej firmy ako vlani v auguste. Vzhľadom na to, že ide o pomerne náročnú vec - za meranie sme zaplatili takmer tisíc eur - plánujeme osloviť regionálny úrad, ktorému, keďže ide o sťažnosť, za meranie platiť nebudeme," uviedla Kopřivová. Sťažovatelia si však môžu na svoje náklady objednať meranie u akejkoľvek firmy.
Klub Apollón na Panenskej ulici vznikol podľa Kopřivovej v roku 2005, v júni 2005 požiadal o súhlas s hudobnou produkciou a prísluchovou hudbou, pričom v októbri doložil meranie hluku, ktoré si nechal urobiť od Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Keďže hodnota nameraných decibelov bola nižšia ako hovorí norma, mestská časť vydala povolenie v roku 2006.
Na hluk spojený s prevádzkou začali obyvatelia mestskej časti upozorňovať už pár mesiacov po jej vzniku. Mestská časť sa snažila situáciu vyriešiť viacerými krokmi. "Aj klub by chcel ísť odtiaľ preč, nič vhodné sa však zatiaľ nenašlo," uviedla Kopřivová. Po vyostrení situácie v roku 2008 poslala mestská časť do klubu výzvu na zjednanie nápravy, na čo mal klub 30-dňovú lehotu - od 14. júla do 15. augusta. "Na zvýšený tlak sťažovateľky sme 31. júla vydali rozhodnutie, ktorým sme upravili prevádzkové hodiny od 18:00 do 22:00. Žiaľ, dopustili sme tým procesnej chyby - toto rozhodnutie sme mali vydať až po uplynutí lehoty určenej na nápravu t. j. po 15. auguste," uviedla Kopřivová. Klub Apollón sa proti rozhodnutiu odvolal a zároveň sa obrátil v tejto súvislosti na okresný a krajský súd aj okresnú prokuratúru. Z krajského súdu v septembri žalobu stiahol.