BRATISLAVA. Mestská polícia (MsP) v Bratislave je pripravená na nastávajúcu letnú turistickú sezónu aj s novou technikou. Všetky hliadky budú využívať rádiostanice s GPS systémom.
"Chceme garantovať Bratislavčanom a návštevníkom mesta vyšší komfort najmä v centre sprísneným bezpečnostným režimom. Ten bude posilnený policajnými hliadkami od začiatku júna do konca septembra," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii námestník primátora Bratislavy Tomáš Korček. Podľa neho vlani v lete mestskí policajti riešili 11.368 prípadov.
Náčelníčka MsP Zuzana Zajacová povedala, že priestupkovosť v hlavnom meste má stúpajúci trend. Najväčším problémom je nesprávne parkovanie, obťažovanie občanov bezdomovcami a pitie alkoholu na verejných priestranstvách. "Požívajú ho najmä na Námestí SNP, Námestí slobody a mládež začína holdovať alkoholu aj v Sade Janka Kráľa," zdôvodnila Zajacová pravidelné policajné kontroly aj v týchto lokalitách.
GPS systém zvýši operatívnosť, efektívnosť, bezpečnosť i kontrolu policajtov. Každá okrsková stanica MsP i jeho centrum má svoje volacie znaky pre skupinovú komunikáciu na určitej frekvencii. Je tam aj možnosť núdzového volania pre policajta a vedúci pracovníci majú aj privátne číslo. "Aj mňa môžu kedykoľvek kontrolovať, kde sa nachádzam," pripomenula náčelníčka. Zároveň dodala, že pri komunikácii musia policajti dodržiavať hovorovú disciplínu.
V tejto sezóne MsP zvýši počet cyklohliadok. Vlani začala činnosť dvojčlenná hliadka v Petržalke. Najazdila 1500 km a riešila 265 priestupkov. Napríklad aj pri odhaľovaní čiernych skládok a kontrole áut na hrádzi. Teraz pribudnú dvaja policajti na bicykloch v Ružinove najmä pre oblasť Zlatých pieskov a Štrkovca a piati v Novom Meste a Rači. Okrskár na Kuchajde už má mimoriadne povolenie na pohyb bicyklom v areáli. V Krásňanoch budú mať cyklohliadky na starosti aj vjazdy do lesoparku. MsP bude v lete využívať na kontroly i svojich 13 služobných psov.