Plánovaná rekonštrukcia dlho neopraveného trhoviska Miletičova má zlepšiť podmienky pre trhovníkov.
RUŽINOV. Záujem o nakupovanie na tradičných trhoch stále upadá. Týka sa to aj najväčšieho trhoviska na Miletičovej. Na to reagujú aj predávajúci - ich počet výrazne klesá.
Trhovníci na Miletičovej sa sťažujú na zlé podmienky. „Je to tu v hroznom stave, nerobia nič už desať rokov, čo som tu," hovorí pestovateľ od Komárna. Rozčuľuje ho napríklad, že okrem ceny za stôl musí platiť aj za použitie záchoda. „Chodievam sem v utorok, piatok a sobotu, jedine vtedy prichádza viac ľudí. Uvidíme, čo bude ďalej, chcel by som vydržať do konca roka." Myslí si, že ľudia nechodia na trhy pre krízu.
Podobný názor má aj trhovníčka z Veľkého Medera, ktorá ponúka vlastnú zeleninu a ovocie.„Ľudí chodí menej, cítiť to. Skúsime vydržať, ak to nepôjde, zmeníme miesto alebo pôjdeme robiť, sme vyučené." Bratislavčan Mišo upozorňuje na zničené chodníky a prašnosť. „Kedysi to pred zametaním polievali, bolo to lepšie." Na trhovisku zostane, kým to pôjde, neskôr by si chcel otvoriť zelovoc.
Ubúda aj trhovníkov
Neobsadených stolov na trhovisku je asi polovica. „Na trhovisku Miletičova je zhruba 440 predajných miest, do konca roku je prenajatých iba 240," povedal Marián Ružič, riaditeľ Ružinovského podniku verejnoprospešných služieb. Priznáva, že trhovisko je na tom zle, záujem o predajné miesta podľa neho znížila kríza.
Trhovníci však tvrdia, že mnohí odchádzajú aj pre nevyhovujúce podmienky. „Treba skvalitniť služby, potom sa trhovisko zaplní," myslí si Atilla zo Šamorína. „Nepredávam každý deň, mám záhradu, musím robiť aj tam." Správca trhoviska prirovnáva vyťaženosť od januára do marca ku katastrofe. „Teraz sa to už vylepšuje, pulty so zeleninou a ovocím sú obsadené asi na 60 percent," hovorí správca trhoviska.
Čakanie na obnovu
Podľa správcu väčšina predávajúcich chodí cez sezónu. Celoročne obsadené sú rožné stoly. Ružinovský podnik verejno-prospešných služieb, prevádzkovateľ trhoviska tvrdí, že nezvláda pre krízu platiť mestskej časti stanovené nájomné. Navrhol ho znížiť o vyše 300-tisíc eur, ktoré chce investovať do rekonštrukcie trhu. Tento návrh schválili miestni poslanci.
Harmonogram opráv by mal byť hotový do júla. „Všetko závisí od toho, koľko sa podarí vybrať na nájomnom," povedal Ružič. Rekonštrukciu potrebujú podľa neho inžinierske siete, kanalizácia. Zlepšiť by sa mala aj kultúra predaja.
Trhovníci odchádzajú z Miletičovej pre krízu aj nevyhovujúce podmienky. Plánovaná rekonštrukcia má zlepšiť kultúru predaja, vymeniť by sa mali rôzne plachty a pochybné kovové konštrukcie, ktoré sú proti požiarnym predpisom.
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ