Írska rádová sestra Rita prišla na Slovensko bojovať proti šíriacemu sa negatívnemu fenoménu - chudobe.
PODUNAJSKÉ BISKUPICE. Ľuďom, ktorí sú v spoločnosti na najnižších priečkach, pomáha v resocializačnom zariadení Resoty v Podunajských Biskupiciach aj írska rádová sestra Rita.
"Každý, ktorý k nám príde, má svoj osobný príbeh. To je niečo veľmi osobné a niekedy veľmi bolestivé a keď sú ľudia ochotní sa so mnou o to podeliť a prijať pomocnú ruku, tak to je pre mňa veľká česť," povedala pre TASR rádová sestra.
V zariadení Resoty býva približne 45 ľudí. Niektorí bez domova tam zostávajú niekoľko týždňov, iní zase roky. Za štyri eurá denne dostanú strechu nad hlavou, raňajky a večeru. Všetko si však zabezpečujú sami, v kuchyni majú služby. Spoločne si organizujú aj upratovanie celého malého domčeka, v ktorom žijú.
Snáď ich najväčšou radosťou je porozumenie, ktoré im vie Rita spoločne s kňazom Antonom Srholcom dať. Ale i nádej, že ich situácia môže byť lepšia. Treba sa však snažiť a nevzdávať. "Pre mňa je to možnosť dať naspäť do spoločnosti niečo, čo som ja dostala od svojich rodičov. Chcela by som, aby sme mali trošku viac spravodlivosti a aj aby sme sa starali jeden o druhého, to je moja inšpirácia aj cieľ," pripomenula.
Vzorom pre takýchto ľudí bez domova sú práve takí, ktorí sa dokázali z ulice dostať. Jednou z nich je aj Ľubica Chlpíková, ktorá je na Slovensku jednou z ambasádoriek zastrešujúcich práve prebiehajúci európsky rok chudoby. Vo svojom živote si prešla peklom, keď s ročným dieťaťom zostala bez strechy nad hlavou. Známi jej poskytli ubytovanie v starom dome, potom začala predávať Nota Bene. Teraz, po niekoľkých rokoch, začala s malým podnikaním, strihá psov. "Doteraz som vďačná každému, kto si odo mňa kúpil Nota Bene," podotkla pre TASR.
Dopredu ju hnal darček od kamaráta, soška vzpierajúceho koňa. "Kamarát mi povedal, že vždy musím byť ako ten kôň, keď mám prekážku vzoprieť sa na zadné. Vždy, keď sa deje niečo naozaj také, čo neviem prekonať a už som na dne, tak na tú sošku pozriem a v podstate ma to nejako naštartuje," zdôverila sa Ľubica.
Miera chudoby na Slovensku dosahuje podľa posledných európskych zisťovaní takmer 11 percent. Pre možný nárast chudoby v dôsledku krízy v európskych krajinách a s cieľom upozorniť na tento rozrastajúci sa fenomén vyhlásila Európska únia tento rok za Rok boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu.
Štáty únie spolu s Islandom a Nórskom si počas tohto roka odovzdávajú týždenné štafety "boja proti chudobe". Slovensko ju v tento týždeň prebralo od svojho západného suseda Česka. Boj proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu zastrešuje na Slovensku niekoľko národných ambasádorov. Sú to aj ľudia z praxe, ktorí pomáhajú bezdomovcom, chudobným či sociálne vylúčeným. Ale i tí, ktorí sa prebojovali priamo z ulice do normálneho života.
"Chudoba nie je len niečo, o čom sa dá hovoriť, treba to aj precítiť," povedal jeden z ambasádorov, pedagóg Martin Muránsky. Dodal, že chudoba patrí k modernému štátu. V Európe je viac ako 80 miliónov chudobných.