BRATISLAVA. Kde sa možno najbližšie zbaviť nebezpečného odpadu, kam ísť na výlet či prechádzku alebo kde nakúpiť biopotraviny odpovie od dnešného dňa obyvateľom a návštevníkom Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) interaktívna ekomapa. Ako priblížila Zuzana Labašová z Ekoporadne Živica, prostredníctvom webovej stránky www.eko-mapa.sk si ľudia môžu napríklad nájsť údaje o najbližších zberových dvoroch, trhoviskách s domácimi produktmi, ale aj informácie o chránených oblastiach v okolí.
"Ekomapy fungujú aj v zahraničných mestách, krajoch a je to v podstate taká deklarácia mesta o tom, že sa stará o svoje životné prostredie a že mu záleží, aby sa aj ľudia zapájali do ochrany," povedala pre TASR. Medzi mestá s vlastnou mapou patrí napríklad Amsterdam či Kodaň, ktoré sú známe svojim zeleným prístupom.
Napriek tomu, že povedomie Slovákov o životnom prostredí je nízke, Labašová predpokladá, že informovaním verejnosti sa situácia môže zlepšovať. Aj preto by chcela poradňa časom vypracovať ekomapy pre celé Slovensko, najbližšia by mala byť pre Trenčiansky samosprávny kraj.
Projekt pripravila poradňa Živica v spolupráci so spoločnosťami IKEA, ENVI-PAK a Mapa Slovakia Digital. Záštitu nad ním prevzal predseda BSK Pavol Frešo, ktorý ho považuje za veľmi sympatický, lebo sa v ňom spojili informačné technológie a ekológia. "Snúbili sa dobrou formou, do mapy sa vyniesli tieto ekologicky dôležité informácie a veľmi rýchlo sa sprístupnili," konštatoval pre TASR s tým, že ľudia môžu nájsť potrebné informácie za pár sekúnd. Deklaroval tiež, že je snahou kraja, aby počet cyklotrás či turistických chodníkov na mape pribúdal.
Okrem spomínaných informácií stránka poskytne aj fakty o stave životného prostredia v hlavnom meste, ako aj rady, ako možno prispieť k čistejšiemu, zelenšiemu a bezpečnejšiemu kraju. Aj počas dnešného slávnostného predstavenia mapy sa ľudia mohli oboznámiť s potrebou separácie zberu, ako aj jeho správnou realizáciou.
ala pa