SME
Streda, 30. september, 2020 | Meniny má JarolímKrížovkyKrížovky

Magistrát: Víkend je vďakou za dane

Víkend otvorených dverí samosprávy štartuje už vo štvrtok. Veľkolepo sprístupnia promenádu pri Dunaji. Bratislava otvorí Kačín, promenádu aj dvere organizácií.

Minuloročnú účasť na podujatiach Bratislava pre všetkých odhaduje mesto na 127-tisíc. Najväčší nával zažíva zoo a doprava k nej smerujúca.Minuloročnú účasť na podujatiach Bratislava pre všetkých odhaduje mesto na 127-tisíc. Najväčší nával zažíva zoo a doprava k nej smerujúca. (Zdroj: SME - ARCHÍV SME)

BRATISLAVA. Mesto čaká tento víkend už tradičná hromadná migrácia za atrakciami. V pohotovosti bude MHD, mestské organizácie i policajti.

Kam všade môžete ísť zadarmo? Ako bude premávať MHD?

Čítajte tu.

Dni otvorených dverí samosprávy, známe ako Bratislava pre všetkých, označil primátor Andrej Ďurkovský za formu odmeny. „Je to akási odmena našim občanom za to, že práve z ich daní financujeme všetky tieto mestské služby."

Program siedmeho ročníka podujatia Bratislava pre všetkých sa začína vo štvrtok a potrvá do nedele 25. apríla. Lákadlami tohto ročníka sú nový pavilón ľudoopov v zoo, otvorenie Kačína či sprístupnenie promenády na brehu Dunaja medzi Starým mostom a Mostom Apollo v novej mestskej štvrti Eurovea.

Tipy z programu

Sobota

 • 9.00 - 18.00 - Deň otvorených dverí primátora
 • 9.00 - 18.00 - Deň otvorených dverí v botanickej záhrade
 • 10.00 - Symbolické odpečatenie Michalskej brány
 • 20.00 - 22.00 - Odovzdanie námestia a promenády

Sobota, nedeľa

 • 9.00 - Deň otvorených dverí v zoo
 • 10.00 - 18.00 - Prehliadky Bratislavy so sprievodcom
 • 10.00 - 16.00 - Deň otvorených dverí v Mestskom divadle

Nedeľa

 • 11.00 - Sprístupnenie opraveného areálu Kačín
 • 16.00 - 20.00 - Tancujúca Bratislava - pred Starou tržnicou

Parkovanie s policajtmi

MHD bude posilnená, zadarmo jazdiť ale nebude. Príčinou sú podľa mesta ľudia, ktorí majú električenky a žiadali si potom vrátenie cestovného.

Najviac dopravných kolízií vzniká každý rok pri zoo. Premávať sem má okrem linky č. 39 aj posilnená 31. Častejšie by mali jazdiť aj autobusy 30, 37. Návštevníci zoo môžu využiť aj mimoriadny spoj X30 od Eurovey cez Nový most, zoo, Patrónku k Vojenskej nemocnici. Pri zoo bude podľa hovorcu mestskej polície Petra Plevu špeciálna policajná hliadka.

funtal_res.jpgFOTO - ARCHÍV SME

„Budeme riadiť parkovanie," vraví Pleva. „Ak sa parkovisko pri zoo zaplní, budeme ľudí posielať smerom do Mlynskej doliny."

Viac policajtov má hliadkovať aj na akciách v centre mesta. Očakávajú nápor na parkovanie pri Partizánskej lúke. „Sú tu dve parkoviská, ak budú plné, ľudí púšťať nebudeme," hovorí Pleva. „Dá sa parkovať aj pri neďalekom Tescu, odtiaľ sa dá prešliapať asi päťsto metrov."

Zoznamovanie ľudoopov

Davy v tento víkend pravidelne smerujú do zoo, otvorená je zadarmo, návštevnosť je každoročne okolo 40- až 50-tisíc.

Tento rok sa očakáva ešte väčší záujem, v sobotu majú totiž otvoriť od roku 2007 pripravovaný nový pavilón primátov. Náklady na jeho stavbu presiahli 3 milióny eur. Pavilón má dve podlažia a dve časti - vonkajšiu a vnútornú.

V 19 metrov vysokej stavbe budú bývať tri druhy primátov - z ľudoopov orangutany a šimpanzy, neskôr ich má doplniť ešte rodinka gibonov. „Gibony sú naše, orangutany sú pražské," vraví riaditeľka bratislavskej zoo Miloslava Šavelová. Orangutany prišli do Bratislavy v pondelok, do piatka má prebiehať zoznamovanie primátov v klietke.

Neskôr, o dva alebo tri týždne plánuje zoo do pavilónu dosťahovať aj nočné opice z čeľade kombovitých. „Tie sú teraz v karanténe," povedala Šavelová. Dodala, že zoo nechcela opice nasťahovať naraz, aby to pre ne nebol priveľký šok. Regulovať davy v zoo budú aj pri vstupe do pavilónu. Ľudí budú dnu vpúšťať po tridsiatich - štyridsiatich.

Euroveu otvoria už druhýkrát

BRATISLAVA. V rámci mestského víkendu sa má slávnostne otvárať Eurovea. Tunajšia obchodná galéria funguje už síce mesiac, no v sobotu sa má sprístupniť jej dvojhektárový park.

Nábrežie aj promenáda by mali byť oficiálne odovzdané Bratislavčanom. Program štartuje v sobotu o jedenástej a vyvrcholí večerným odovzdaním námestia.

Tento program sa začína o ôsmej večer a potrvá do desiatej, chýbať by nemal ani ohňostroj. Hlavným ťahákom bude artistická skupina La Fura Dels Baus (na snímke).

eurovea_res.jpg

sm-0423-003f-eurovea.rw_res.jpg

FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

Posilnia MHD

Mesto posilní cez víkend 24. až 25. apríla mestskú hromadnú dopravu do lokalít s najvyšším záujmom návštevníkov. Urobí tak v súvislosti s podujatím Bratislava pre všetkých. Informovala o tom dnes hovorkyňa primátora Bratislavy Beatrice Szabóová.

Dopravu do ZOO zabezpečí okrem linky 39 aj posilnená linka 31 v čase cca 09.00 h do 19.00 h. s trasou Trnavské mýto - Staromestská - Mlynská dolina - Cintorín Slávičie údolie, obsluhovaná kĺbovými autobusmi.

Autobusy liniek 31 a 39 budú mať na úseku Trnavské mýto - Zochova - ZOO - Cintorín Slávičie údolie interval 5-6 minút. Z centra bude možné použiť aj kapacitne posilnené linky 30, 37 a mimoriadnu linku X30 s trasou Pribinova (zóna Eurovea) - Dostojevského rad - Nový most - ZOO - Patrónka - Vojenská nemocnica. Autobusy liniek 30, X30 a 37 vytvoria na úseku Nový most ZOO Patrónka následný interval 6-7 minút.

Na Železnú studničku a do Lesoparku bude chodiť linka 43 v 15-minútových intervaloch, keď navyše vybrané spoje linky 43 budú zachádzať na Kačín.

"Pri ceste na Železnú studničku odporúčame použiť aj trolejbusové linky 209/211 a 212, ako aj mimoriadnu autobusovú linku X30 s trasou Nový most - ZOO - Patrónka - Vojenská nemocnica," uviedla Szabóová.

V smere na Kolibu a k Horskému parku pôjdu trolejbusy na linke 203, premávajúce z Hodžovho námestia v 15-minútovom intervale.

elektricka.JPG

Premávať majú aj historické električky.

FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ

Pri ceste do zóny Eurovea odporúča mesto okrem liniek 28, 66, 88 využiť aj MHD prechádzajúcu cez prestupný uzol Šafárikovo námestie, kam premávajú električky i autobusy číslo 50 a 95 v atraktívnom intervale.

K Vodárenskému múzeu na Devínskej ceste a ku Hradu Devín budú premávať linky 28 a 29 od Nového mosta v 15-minútovom intervale v čase cca 10.00 h. 20.00 h. Dopravu na nich zabezpečia kĺbové vozidlá.

K Botanickej záhrade sa bude možné dostať električkovými linkami 1, 4, 5, 9 a 12. Na úseku Centrum (Jesenského, Námestie Ľ. Štúra, Nový most) - Botanická záhrada - Karlova Ves vytvoria následný interval 4-5 minút. Vzájomné spojenie Botanickej záhrady a ZOO zabezpečí posilnená autobusová linka 32 premávajúca v intervale 15 minút. "Pri ceste do Botanickej záhrady z centra mesta sa dajú použiť aj autobusy liniek 28 a 29," upozornila Szabóová.

Dodala, že pre milovníkov historickej dopravy budú v čase od 10.00 do 18.00 h premávať aj historické električky po okružnej trase Námestie Ľ. Štúra Šafárikovo nám. Obchodná Vazovova Špitálska Námestie Ľ. Štúra, historický trolejbus po trase Autobusová stanica, Hodžovo námestie, Mudroňova, Búdkova a historické autobusy po trase linky X30 Eurovea Lafranconi ZOO Patrónka Vojenská nemocnica.

TASR

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 2. Toto jedlo si v čínskej reštaurácii objednávajú iba tí, ktorí sa vyznajú
 3. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 4. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 5. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 6. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 7. Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im
 8. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 9. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 10. Regionálne poklady nájdete aj v Kauflande
 1. Brick Award 2020: Pocta kvalitnej tehlovej architektúre
 2. Union prepláca doplatky za lieky do 18 rokov neobmedzene
 3. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 4. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 5. Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im
 6. Digitalizácia prinesie zmeny v doručovaní dobierok
 7. Silnú imunitu bez týchto troch látok nedosiahnete
 8. Každý komín potrebuje svoj domov!
 9. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 10. Jeseň je ideálny čas pre začatie diéty
 1. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy 19 880
 2. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 19 601
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 17 847
 4. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali 12 532
 5. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 11 651
 6. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy 11 186
 7. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 9 625
 8. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 9 508
 9. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 9 444
 10. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu? 9 435
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu