Hygienik hlasitosť hrajúcej zastávky merať nemusí. Prevádzku riadi súkromník.
BRATISLAVA. Už mesiac je na dvanástich frekventovaných zastávkach MHD hlučnejšie. Od 19. marca tu počuť vysielanie informačného systému RadioPoint.
Správy z reproduktora majú krátiť čas čakajúcim a podávať aj aktuálne informácie o výluke či meškaní spojov. Názory ľudí na prevádzku rádia sa však rôznia.
Cestujúci MHD Pavol Jaroš označil vysielanie za nepríjemný akustický smog. Upozornil, že RadioPoint je nainštalovaný na miesta s vysokou hladinou hluku. „Nemienim si zapchávať uši pri čakaní na dopravné spojenie, aby som zabránil vymývaniu svojho mozgu.“
Hovorca dopravného podniku Peter Kavecký povedal, že ide o skúšobný projekt. „Jeho reálne fungovanie je možné overiť až v praxi,“ vraví Kavecký. „Dopravný podnik bude prihliadať na väčšinový názor cestujúcich.“ Testovacia prevádzka má trvať tri až štyri mesiace.
Kavecký tvrdí, že dopravný podnik za obsah správ nezodpovedá. „Je to plná zodpovednosť spoločnosti, ktorá prevádzkuje systém.“ Systém zabezpečuje súkromná spoločnosť PAA Media.
Na otázku, aké je hlasné vysielanie RadioPointu, Kavecký odpovedal, že hlasitosť je v závislosti od typu zastávky rôzna. „Presné údaje sa momentálne pripravujú.“ Či dopravný podnik meral hlasitosť vysielania, prípadne či prevádzku systému povolil hygienik, sme sa od hovorcu nedozvedeli. Na tieto otázky neodpovedal.
Povolenie netrebaHovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave Katarína Nosálová povedala, že prevádzka RadioPointu nebola schválená orgánom verejného zdravotníctva. „No podľa zákona ani schvaľovaniu nepodlieha. Hlasitosť nie je určená zákonom,“ vraví Nosálová. „Zákon iba limituje hluk dopadajúci na miesta dlhodobého pobytu obyvateľov, napríklad na fasádu bytového domu.“
Hluk na zastávkach sa preto nemeria. Mohol by ho merať Regionálny úrad verejného zdravotníctva, no len vo vzťahu k susednej obytnej budove alebo inej zástavbe. Nosálová dodala, že čakanie ľudí na zastávkach je krátkodobé, okolo desať minút, nepredpokladá sa teda prekročenie limitov hluku.
Na frekventovaných križovatkách prekračuje dopravný hluk prípustných 60 decibelov. Cez deň sa podľa Nosálovej približuje aj k 70 decibelom.
Niekde počuť, inde nieRadioPoint vysiela napríklad aj na hlučnom Trnavskom mýte. Ak si chcete vypočuť správy z reproduktora pri zastávke, musíte prísť k vysielaču dostatočne blízko.
„Je tu naozaj veľký hluk, takže sa tie správy strácajú,“ hovorí pani čakajúca na zastávke. „Zaujímavé je, že hlasnejšie počuť reklamu,“ reagoval mladík v slnečných okuliaroch.
Na tichšom Kollárovom námestí sa správy dajú rozpoznať, aj keď stojíte v krytej časti zastávky. Premávka tu vysielanie ruší menej.
RadioPoint
vysiela na dvanástich miestach štrnásť hodín denne, od šiestej rána do ôsmej večer.
Správy, ktoré na zastávkach počuť sa opakujú v asi 15-minútových blokoch a pochádzajú z agentúry Sita.
Kavecký tvrdí, že dopravný podnik za nich nezodpovedá.
Systém zabezpečuje súkromná spoločnosť PAA Media.
FOTO - SITA
Miesta, kde RadioPoint vysiela
Hlavná stanica
Trnavské mýto
Bajkalská
Račianske mýto
Mlynské Nivy
Šafárikovo námestie
Kollárovo námestie
Zochova ulica
Hodžovo námestie
SAV
Predstaničné námestie