jednoducho strhnú náušnice z uší.
Bolestivé lúpeže mávajú zhodný scenár. V električke, autobuse alebo trolejbuse si zlodej po príchode na zastávku počká na otvorenie dverí, skočí po šperku a snaží sa čo najrýchlejšie ujsť. Málokedy sa podarí to, čo minulú stredu v električke v Ružinove, že si vodič všimol 20-ročného zlodeja, včas zablokoval dvere a mladá žena dostala po príchode policajtov zlatú náušnicu späť.
„Až v 90 percentách sa takých lúpeží dopúšťajú narkomani a recidivisti,“ popisuje skupinu páchateľov hovorkyňa bratislavskej polície Marta Bujňáková. „Sú to pre nich rýchle peniaze,“ vysvetľuje.
Dôležité je, aby si obeť zapamätala podobu páchateľa a čo najrýchlejšie zavolala políciu, trebárs mobilom, radí. „Najmä staršie ženy však po prepadnutí často nie sú schopné poskytnúť ani základné informácie, pretože sú v takom šoku, že by bol namieste skôr psychológ,“ hovorí.
Muži zákona po oznámení násilnej krádeže najčastejšie zvolajú niekoľko hliadok a prečesávajú okolie. Polícia tiež hľadá lupičov podľa zoznamov ľudí, ktorí sa už v minulosti podobného skutku dopustili. Pri rýchlosti a zmätku v mestskej doprave sa však necitlivým zlodejom často darí uniknúť. „Sem-tam sa páchateľa podarí zadržať podľa popisu,“ hovorí Bujňáková.
Policajti hodnotia útoky lovcov šperkov ako lúpežné prepadnutie, ktoré pre páchateľa znamená spravidla odchod do väzenia na niekoľko mesiacov. Naopak, poranenie ušníc sa nezriedka posudzuje iba ako priestupok. Uznanie trestného činu ublíženia na zdraví si totiž vyžaduje najmenej sedemdňovú práceneschopnosť alebo trvalé následky.
Okrem náušníc a retiazok sa neprestávajú kradnúť mobilné telefóny, peňaženky alebo celé kabelky a tašky. S teplejším počasím však cestujúce prichádzajú o šperky častejšie. „Blíži sa leto a už sa objavujú ,letné‘ lúpeže,“ poznamenala Bujňáková.
Aj preto už policajti ženám odporúčajú, aby drahé a nápadné ozdoby radšej nechávali doma. „Nie je dobré nosiť náušnice, ktoré sa ľahko uchopia, alebo mať okolo krku kopu retiazok“.
TOMÁŠ PERGLER, čtk