
Okolo Bôrika sa čoraz viac stavia, chýbajú však cesty. Toto kedysi záhradné územie sa stalo nebezpečným. FOTO SME – PAVOL MAJER
Pálčivým problémom ľudí bývajúcich na Bôriku a v okolí sa stali cesty. Počet stavieb alebo načierno prerobených záhradných chát na bývanie pribúda, s nimi aj počet áut jazdiacich po úzkych cestičkách. Paradoxne v záhradnej oblasti sa pešiaci prestali cítiť bezpečne. Mestská časť totiž najprv na Bôriku pripustila chaos a teraz sa ho snaží riešiť. Namiesto toho, aby na začiatku obstarala územný plán, v ktorom by definovala cesty ako verejnoprospešné stavby, najprv pustila na Bôrik výstavbu.
Návrh zmenili investori
Komunikačnú kostru pre toto územie navrhli vo februári 1997 v urbanistickej štúdii, po ktorej mal prísť územný plán. Nová ulica bola zakreslená horizontálne v strede kopca paralelne s ulicou Na kopci. V roku 1999 sa však do územia presadili dvaja silní investori, Immo Bank Group a Spectrum reality, ktorí zmenili koncepciu horizontálnej kostry na dve komunikácie vedúce v smere spádu kopca. Po súhlase mestskej časti získali pre dve cesty aj územné rozhodnutie. Proti nemu sa odvolali vlastníci pozemkov, ktorým nové dopravné riešenie znemožnilo prístup na ich parcely. Až vtedy sa Staré Mesto rozhodlo obstarať územný plán zóny. Lenže ten sa už kreslil s jestvujúcimi stavbami. Porušil sa logický postup, keď sa najprv vyprojektujú a ako verejnoprospešné stavby schvália cesty a inžinierske siete a až potom sa môže začať stavať.
Okrem dopravnej siete sa v novom pláne navrhuje zmeniť tri sektory so záhradnou zeleňou na stavebné. Všetky navrhované zmeny sú v blízkosti už existujúcich stavieb, okrem dvoch spomínaných investorov sa bude môcť stavať vedľa ulice Kráľovské údolie, kde sa usadil Domex, s. r. o.
Vyvlastňovať bude investor
Na rozdiel od urbanistickej štúdie územný plán môže definovať verejnoprospešné stavby a priniesť do Bôrika inštitút vyvlastnenia. Využiť by sa mal pri vzniku nových ciest a rozšírení starých. Vyvlastňovať budú investori, ktorí budú chcieť na Bôriku stavať.
„Stavbu nových ciest a rozšírenie už existujúcich budú financovať investori. Obec tam nejde zhodnocovať pozemky,“ hovorí Katarína Kantorová z oddelenia územného rozvoja Starého Mesta. „Dotyční budú môcť využiť inštitút verejného vyvlastnenia iba v nevyhnutnej miere pre dopravné komunikácie a tie budú jednoznačne zadefinované v územnom pláne zóny.“
Súčasťou dopravnej kostry bude aj rozšírenie už existujúcich ciest. Najkomplikovanejšia z nich je Údolná ulica, ktorá sa vzhľadom na blízkosť zástavby pri okraji vozovky veľmi rozširovať nedá, architekti ju vyriešili výhybňami.
V pláne nových ciest nestojí žiadna stavba, okrem jednej garáže, ktorá sa zrejme bude musieť zbúrať. Nová cesta by mala spojiť ulicu Nad lomom cez záhrady s ulicou Na kopci, uvažuje sa aj o predĺžení Kráľovského údolia a vzniku novej cesty tesne pod okrajom kopca Bôrik vedľa dnešných záhrad. Súčasťou územného plánu je aj vybudovanie peších prepojení.
Nová výstavba na Bôriku bude mať charakter rodinných domov a územný plán obmedzí výšku, zastavanosť pozemku a objem stavby. Ak niekto kúpi tri pozemky vedľa seba, podľa regulatív nebude môcť postaviť jedno veľké impérium (ako napríklad na Červeňovej ulici), ale na každom pozemku sa bude musieť stavať zvlášť.
Územný plán bude platiť, keď ho schvália poslanci mesta. Táto informácia slúži najmä pre občanov, ktorých sa bude vyvlastňovanie týkať a ktorí by si mali overiť, či ich pripomienky zapracovali do výsledného návrhu územného plánu.
INGRID DROZDÍKOVÁ