BRATISLAVA. Zlepšenie čerpania peňazí Európskej únie je jedným z možných cieľov, ktoré chce dosiahnuť mesto Bratislava. V súčasnosti je čerpanie z eurofondov značne obmedzené pre vysoký hrubý domáci produkt (HDP). Uviedol to dnes na brífingu primátor Andrej Ďurkovský v súvislosti s podpísaním Memoranda o porozumení a spolupráci pri budovaní Dunajského vedomostného klastra. Ide o otvorenú platformu, teda priestor na diskusiu pre samosprávy, štátnu správu a súkromnú sféru pri rozvoji územia. Klaster je podľa primátora reakciou na vznik Dunajskej stratégie, ktorej cieľom je dosiahnutie väčšieho blahobytu, bezpečnosti a mieru pre občanov v Podunajskom regióne. Piliermi spolupráce sú doprava, životné prostredie a sociálno-hospodársky rozvoj.
Dunajský vedomostný klaster má byť založený ako samostatný právny subjekt formou záujmového združenia právnických osôb so sídlom v Bratislave. Členmi klastra sa môžu stať inštitúcie so sídlom na území dunajského regiónu pôsobiace v sektore verejnej správy, akademicko-duchovnom a podnikateľskom sektore. Klaster je otvorenou platformou, jeho členmi sú v súčasnosti okrem hlavného mesta aj Bratislavský samosprávny kraj, Slovenská technická univerzita Bratislava a Vysoká škola manažmentu verejnej správy v Bratislave, Slovenský vodohospodársky podnik, Bratislavská vodárenská spoločnosť a mestá Nové Zámky, Komárno a Štúrovo. Klaster dáva priestor na zadefinovanie požiadaviek jednotlivých subjektov, ale aj možnosť v spolupráci s Rakúskom a Maďarskom zamedziť projektom, ktoré by sa subjektom nepozdávali. Napríklad jedným z cieľov Bratislavskej vodárenskej spoločnosti je podľa jej generálneho riaditeľa Daniela Gemerana ochrana vody a vodných zdrojov. Práve preto nie je pre vodárov prijateľné, aby sa ropovod viedol cez Žitný ostrov.
Potenciál dunajského priestoru je v rozvoji výskumu a inovácií. Toto územie sa vyznačuje vysokým ekonomickým rastom a môže sa stať vedeckým a inovatívnym trustom dunajského regiónu. Klaster by mal byť základom, či prvým krokom na vybudovanie znalostnej ekonomiky. Podľa predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Pavla Freša by to nemalo byť nič abstraktné, ale výsledky by mali smerovať k ľuďom.