BRATISLAVA. Okrem štátnej fakultnej nemocnice sa môžu liečiť aj v cirkevnej či súkromnej nemocnici. Časť existujúcich kapacít by v budúcnosti malo nahradiť moderné zdravotnícke zariadenie v lokalite Rázsochy. Vláda dnes rozhodla, že objekt by sa mal dobudovať prostredníctvom projektu verejno-súkromného partnerstva (PPP).
Najväčšou nemocnicou v Bratislave a aj na Slovensku je Fakultná nemocnica s poliklinikou. Má päť rozsiahlych pracovísk v mestských častiach Staré Mesto, Ružinov, Petržalka, Nové Mesto a Podunajské Biskupice. Celkovo v nej pracuje viac než 6000 ľudí a disponuje takmer 3000 lôžkami. Napríklad fakultná nemocnica v druhom najväčšom slovenskom meste - Košiciach má asi 1600 lôžok a 3800 zamestnancov.
Pracoviská v bratislavskom Starom Meste a na Kramároch sa však považujú za zastarané. V súčasnosti majú kapacitu spolu viac než 1000 lôžok. Nahradiť by ich mala podľa schváleného návrhu nemocnica na Rázsochách s približne 900 posteľami, ktorá sa začala budovať ešte v období socialistického Československa.
Približne 100 postelí by malo byť umiestnených aj v plánovej bratislavskej Nemocnici svätého Michala, ktorá vznikne spojením nemocníc ministerstiev vnútra a obrany.
V hlavnom meste Slovenska pôsobí aj cirkevné lôžkové zariadenie Milosrdní bratia. Nachádza sa v centre Bratislavy a jeho kapacita je viac než 100 postelí. Pacienti môžu využívať napríklad aj súkromnú nemocnicu Medissimo. Jej služby sú však spoplatnené.
Medzi bratislavské zdravotnícke zariadenia patria aj štátne špecializované ústavy - Národný ústav srdcových a cievnych chorôb a Národný onkologický ústav ako aj cirkevný Onkologický ústav sv. Alžbety.
Pre detských pacientov je určená Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava, ktorá zamestnáva asi 1200 ľudí a má kapacitu zhruba 400 lôžok.