STARÉ MESTO. „Búrajú PKO." Skromnou informáciou sa presne pred rokom rozpútala jedna z najväčších komunálnych tém tohto volebného obdobia. V utorok po Veľkonočnom pondelku 14. apríla 2009 sa začalo - a v ten deň sa aj skončilo - búranie Estrádnej haly na nábreží.
Ani rok po nie je o nič jasnejšie, ako sa kauza skončí. Rozdiel je len v tom, že po mediálnom humbugu v decembri poslanci rozhodli, že PKO sa môže nahradiť stavbou River Park II.
Ako sa to začaloBagre začali vybúravať okná a dvere údajne okolo 6.00 ráno. Na miesto sa začali zbiehať novinárske štáby. Medzi nimi sa prechádzali prekvapení účastníci tanečnej šou Let's Dance, ktorí mali v PKO nacvičovať a členovia divadla Ludus. Prišli aj známi architekti Matúš Vallo a Oliver Sadovský, ktorí sú autormi konceptu Mestské zásahy.
„To nie je možné! Veď sme právny štát!" rozčuľoval sa pred vybúraným PKO mestský poslanec Valentín Mikuš (OK). Pozemok si začal majiteľ, firma Henbury Developement, ohrádzať plotom. Na miesto prišiel aj primátor Andrej Ďurkovský a ďalší poslanci. Došlo k prvým slovným stretom medzi aktivistami, mestom a zástupcami developera.
Búranie sprevádzal chaos a silné slová, hrozba pokračovania ustala pod podmienkou, že mesto vybaví predĺženie búracieho povolenia do 16.00 nasledujúceho dňa.
FOTO - TASR
Ako sa to skončiloKauzu PKO sprevádza jedna z najväčších petičných akcií, aké v meste boli. Aktivisti vyzbierali asi osemtisíc podpisov na záchranu. Istý čas to vyzeralo, že búranie tak nahnevalo poslancov, že zrušia búracie povolenie a pripravia nové nariadenie - bič na investorov. Nakoniec zo sľubov nič nebolo.
Primátor o zrušenie búracieho povolenia ani nepožiadal, hoci poslanci ho k tomu na jar zaviazali. Naopak, po takmer trištvrte roku sa mestskí poslanci zhodli, že je na čase vec uzavrieť a dohodli náhradu PKO v novostavbe na jeho mieste. De facto tým odobrili búranie, ktoré medzitým mesto vybavilo do konca roka 2011.
Aj polícia vec uzavrela s tým, že sa nič nestalo. „Polícia nebude nikoho stíhať. Začatie likvidácie jednej z hál nie je trestným činom," informoval hovorca František Peczár ešte na jeseň. Trestné oznámenie podali aktivisti, podľa ktorých boli pri prácach ohrození ľudia.
FOTO - ARCHÍV SME
Nateraz majiteľ pozemkov nevylučuje, že by sa mohlo búrať ešte tento rok, primátor pred Vianocami povedal, že by sa tak mohlo udiať až o tri-štyri roky.
Aktivisti rozbehli kampaň, aby sa PKO vyhlásilo za pamiatku. Pamiatkový úrad ale ešte ani nezačal konanie v tejto veci, hoci ako povedala riaditeľka Katarína Kosová, zbierajú potrebné doklady. „Až po získaní dokumentácií, ich vyhodnotení a posúdení môže byť spracovaný podklad pre vyhlásenie za pamiatku," povedala včera.
Ako vec dopadne, sa Bratislavčania dozvedia najneskôr pred koncom budúceho roka, keď vyprší búracie povolenie. Nie je však vylúčené, že ak sa po komunálnych voľbách zmení vedenie mesta, k problému zachovania PKO bude pristupovať inak.
Kiksy v kauze
Pozemky sa predali bez súťaže.
Budovy nepredali a magistrát potichu o nich rozhodoval.
Primátor viackrát zmenil názor.
Petičníkov nebrali vážne.
Kauza sa uzavrela narýchlo.
Za budovy mesto nedostane nič a bude si prenajímať za drahé peniaze náhradu.
FOTO - TASR
FOTO - ARCHÍV SME
FOTO - ARCHÍV SME
FOTO - ARCHÍV SME