SME

Neakútni pacienti čakajú

Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Peter Ottinger minulý týždeň povedal, že nový systém financovania nemocníc, platný od 1. januára, podľa ktorého si poisťovne výkony v nemocniciach objednávajú vopred, pre niektoré nemocnice znamená, že by mali vykona

ť len polovicu svojho mesačného objemu výkonov. V takejto situácii sa ocitla aj Nemocnica sv. Cyrila a Metoda v Petržalke. Jej riaditeľ Ján Paškan povedal, že napríklad mesačný limit pôrodov vyčerpali už 12. apríla. Zaujímali sme sa preto, aká je situácia v ďalších nemocničných zariadeniach v Bratislave a či niektorých pacientov, poistencov VšZP, neodmietajú hospitalizovať a vyšetrovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Drahých pacientov konzultujú

Matej Hladík, riaditeľ Dérerovej nemocnice na Kramároch: „Keďže máme asi o 20 percent menej finančných prostriedkov, pacientov, ktorí majú také ochorenie, že ich možno odsunúť, objednávame na letné mesiace, keď je na nemocnicu menší nápor. Ale každý akútny prípad zatiaľ bez ohľadu na to, či k nám patrí, alebo nie, ošetríme, a keď treba, aj prijmeme. Druhá vec je, že drahých pacientov konzultujeme vopred s revíznymi lekármi VšZP a hľadáme možnosti úhrady.“

SkryťVypnúť reklamu

Kvóty má aj detské ARO

Riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice na Kramároch Róbert Vetrák povedal, že na Detskej klinike, čo je bývalé ARO, si VšZP objednala polovicu z počtu pacientov, ktorých mali v prvom kvartáli.

„Na oddelení, kde ide o život, sa predsa nedá stanoviť limit,“ hovorí. A tak každý pacient nad stanovený počet 20, ktorého musia hospitalizovať, predstavuje pre nemocnicu čistú stratu. Dodal, že na oddelenie intenzívnej medicíny v Detskom kardiocentre, kde sa robia operácie vrodených chýb srdca u detí a ktoré je jediným pracoviskom svojho druhu na Slovensku, si VšZP zatiaľ neobjednala vôbec nič, a preto rokovania s ňou ešte neuzavreli.

Potvrdil, že pri ochoreniach, pri ktorých nehrozí, že sa poškodí zdravie pacienta, sú čakacie lehoty. Zdôraznil, že VšZP takto lekárov prinútila podstupovať riziko aj trestného stíhania, pretože, ako povedal, „hrdzavý blatník pokojne vydrží aj pol roka, ale u ľudí sa všetko, čo sa môže stať, predpokladať nedá“.

SkryťVypnúť reklamu

Prípady, s ktorými by sa žiaden lekár nepochválil, sa stávajú. Pred krátkym časom sa na redakciu obrátila rodina nášho čitateľa, ktorý čakal na operáciu srdca, ale júnového termínu sa nedočkal.

Súkromná nemocnica požiada o pôžičku

Peter Križan, riaditeľ Nemocnice Milosrdní bratia na Námestí SNP povedal, že podľa nového systému financovania by nepokryli náklady, ani keby im poisťovňa uhradila maximálne účtovateľné sumy, a to ani pri plnej obsadenosti lôžok. Ich prístup k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti pacientom je trochu iný, pretože sú neštátnym zariadením. Ak sa chcú udržať na trhu, nedostatočné ohodnotenie výkonov sa budú snažiť vykryť z iných zdrojov. Keďže im bude chýbať asi 40 percent finančných prostriedkov, uvažujú aj o pôžičke.

SkryťVypnúť reklamu

Nemocnice podpísali zmluvu so VšZP na tri mesiace. Za ten čas budú mapovať, koľko pacientov k nim objektívne bolo odoslaných na hospitalizáciu a na ambulantnú liečbu, a na základe toho budú rokovať o zmenách v zmluvách na ďalšie obdobie, aby nemuseli obmedzovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Čakajúcim pacientom zostáva veriť, že sa im v dohľadnom čase zmenu naozaj podarí dosiahnuť, pretože aj keby nový prístup zostal bez následkov, v súčasnej podobe sa zdá pomerne cynický.

JANA MARTINKOVÁ
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 91 196
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 775
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 464
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 841
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 555
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 249
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu