SME

Travertínový múrik ustúpil protipovodňovému

Odstránili pôvodný travertínový múrik na nábreží Dunaja pre výstavbu River Parku alebo pre stavbu protipovodňovej ochrany mesta? Ochranári sa pýtajú kde múrik z vzácneho kameňa je.

(Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. Pôvodný travertínový múrik na nábreží Dunaja bol odstránený na základe jeho nevhodnosti pri koncepcii protipovodňovej ochrany a jeho odstránenie bolo súčasťou povolení ku komplexu River Park v Bratislave. Uviedol to výkonný riaditeľ J&T Real Estate, a.s., Pavel Pelikán.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V súvislosti s múrikom vydali ochranári tento týždeň tlačovú správu pre médiá. Nepáči sa im, že pôvodný múrik zo spišského travertínu, ktorý vznikol podľa návrhu architekta Matušíka, nahradí betónový múrik. Navyše majú pochybnosti o tom, prečo sa tak muselo stať - vraj oblasť pri PKO nikdy veľká voda neohrozovala. Balustráda podľa nich elegantne dotvárala priestor medzi riekou a stromami.

SkryťVypnúť reklamu

O múriku

  • Zábradlie je zo spišského travertínu. "Kapacita lomu sa však už vyčerpáva, takže materiál je svojím spôsobom historický," hovorí autor, architekt Ivan Matušík. Zábradlie navrhol spolu s Ivanom Salayom, obaja sa spolu stali víťazmi anonymnej architektonickej súťaže. Vzniklo v rokoch 1953 - 63. Mesto tu dobudúvalo dunajskú promenádu pri PKO.

  • Matušík odhaduje hodnotu bežného metra zábradlia na približne 800 eur. Budúcnosťou zábradlia sa zaoberali aj spracovatelia územného plánu zóny Podhradie. Pred troma rokmi spracovatelia povedali: "Chceli sme byť k nemu šetrní a navrhli sme ho zachovať," povedal architekt Michal Bogár, ktorý dokument vypracovával spolu s ďalším architektom Ľubomírom Klaučom. S Vodohospodárskym podnikom sa vraj vtedy dohodli, že by tu mohla vzniknúť dvojúrovňová promenáda a múrik by zostal.

SkryťVypnúť reklamu

"Travertínový múrik už 52 rokov kultivovaným spôsobom formuje vzťah niekoľkých generácií Bratislavčanov k nábrežnej promenáde. Múrik vznikol v súťaži architektov, ktorí sa „vyhrali" s každým detailom tak, že má v sebe niečo krásne, čo evokuje vôňu Jadranu," myslí si iniciatíva Bratislava otvorene.

Iniciatíva sa teraz pýta, kde odstránený múrik je.

Pelikán z J&T Real Estate hovorí, že múrik odovzdali magistrátu. "V mieste River Parku sme na náklady spoločnosti Bratislavské nábrežie, s.r.o., vybudovali protipovodňovú ochranu rovnakého charakteru a typu, ako ju buduje magistrát v iných častiach mesta," ozrejmil. Odovzdanie mestu bolo podľa neho dohodnuté.

Iniciatíva tvrdí, že namiesto elegantnej balustrády vzniká nevkusný betónový masív s "čiapkou" liateho formovaného betónu. "Z hľadiska protipovodňovej ochrany nemá žiaden praktický význam, lebo niveleta je vyššia ako súčasne postavený protipovodňový betónový múr medzi Novým a Starým mostom," uvádza BAO.

SkryťVypnúť reklamu

"Promenáda pred River Parkom bude navyše o 40 cm vyššie, ako je v súčasnosti a aj vzhľadom na to mohol byť protipovodňový múrik nižší a ľudia tak budú mať lepší kontakt s Dunajom," zdôraznil Pelikán. Protipovodňový múrik v River Parku je súčasťou celej koncepcie ochrany pred povodňami a "prispôsobili sme sa požiadavkám všetkých inštitúcií, ktoré sú za túto koncepciu zodpovedné. Protipovodňová ochrana prispieva k bezpečnosti obyvateľov Bratislavy a zabraňuje nevyčísliteľným ekonomickým škodám", uzavrel.

Časť múrika demontovali už v roku 2007

Zábradlie, ktoré sa popri nábreží Dunaja pôvodne ťahalo v dĺžke asi 600 metrov, čiastočne demontovali.

Na to, že promenádu medzi Novým mostom a Mostom Lafranconi upravujú, reagoval pred troma rokmi architekt Ivan Matušík. "Ako autor by som mal byť účastníkom stavebného konania, v rámci ktorého sa zábradlie likvidovalo, no nebol som. Preto považujem za správne, aby sa verejnosť dozvedela, ako má budúcnosť celého zábradlia vyzerať," povedal.

"Keďže zábradlie bolo majetkom mesta, po rozobraní sme ho odovzdali mestu," povedal vtedy Maroš Sýkora zo spoločnosti J&T, ktorá River Park stavia. Rozobraná časť sa mala nachádzať v sklade Pamingu v Čiernom lese.
"Je zabalené v paletách tak, aby sa mu nič nestalo," povedala v roku 2007 Mária Račková z magistrátu. Podľa nej bol múrik pripravený na ďalšie použitie. Kam poputuje, sa ešte nevie.

Autor: dot

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 896
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 951
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 632
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 813
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 308
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 702
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu