Bratislava 8. apríla (TASR) - V Bratislave pribúda počet seniorov, čím hlavné mesto starne a potrebuje dôslednejšiu zmenu miestnej politiky vo vzťahu k dôchodcom.
Samospráva mesta chce riešiť problémy, ktoré sa so zvyšujúcim počtom seniorov stávajú čoraz viditeľnejšie. Také sú napríklad malý počet nízkopodlažných dopravných prostriedkov MHD alebo problematika bezbariérovosti v pôvodných socialistických bytových štruktúrach. Podľa primátora Andreja Ďurkovkého v rámci vybraných investičných projektov mesto pripravuje rozšírenie zariadenia opatrovateľskej služby pre seniorov na Smolníckej ulici a zriadenie Krízového strediska pre ľudí, ktorí sa ocitli v životnej situácii bez akejkoľvek starostlivosti.
V zariadeniach opatrovateľskej služby pre seniorov a v dennom stacionári poskytuje mesto starostlivosť vyše 1100 občanom. Tieto služby si vyžadujú nemalé finančné prostriedky. Zatiaľ čo priemerné mesačné náklady na jedného klienta v domove dôchodcov sa pohybujú na úrovni 800 eur mesačne, priemerná mesačná úhrada, ktorú zariadenia inkasujú od klienta alebo jeho rodiny, je 160 až 200 eur. Zvyšok, teda tri štvrtiny nákladov dotuje mesto z daní spoluobčanov.
Podľa demografických prognóz počet obyvateľov Bratislavy v dôchodkovom veku sa do roku 2025 zdvojnásobí a počet ľudí starších ako 85 rokov veku stúpne o 80 percent. Rastúci počet seniorov má okrem tlaku na kvantitu a kvalitu poskytovaných sociálnych a zdravotných služieb aj určité psycho-sociálne dôsledky. Práve preto je to skupina ľudí, ktorá potrebuje veľmi špecifickú i nákladnú sociálnu a zdravotnícku starostlivosť.
Informácie pre TASR dnes poskytla hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová.