Len kto sa už v živote dusil, vie, aký vzácny je vzduch. Vedia to aj dvojčatá Barborka a Terezka Zárecké z Petržalky, ktorým ako dvojročným diagnostikovali astmu. „V priebehu ôsmich týždňov mali šesť záchvatov,“ hovorí ich matka. Otec dodáva: „Budili sa takmer každú hodinu s dusivým kašľom a vracali hlieny.“ Dnes, po piatich rokoch úspešnej liečby, navštevujú dokonca tanečný krúžok, záchvaty nemali dva roky.
Moderná medicína už pozná účinné lieky schopné dostať astmu pod kontrolu. Až 90 percent pacientov so správne diagnostikovaným a kvalitne liečeným ochorením už vôbec nemáva záchvaty a môže žiť plnohodnotne. V snahe zvýšiť povedomie o astme a možnostiach jej liečby vytvorili odborníci z celého sveta Globálnu iniciatívu proti astme (GINA) a každoročne vyhlasujú Svetový deň astmy. Tento rok si ho pripomenieme 7. mája.
Pri príležitosti dňa astmy sa zajtra v Poluse od 15.30 do 18.30 h uskutoční podujatie Keď je vzduch vzácny. Bude to popoludnie plné zábavy a súťaží pre deti i dospelých. Budete si tiež môcť u odborníka bezplatne zmerať pľúcne funkcie. Podľa profesora Petra Krištúfka, hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva na TBC a respiračné ochorenia, pri spirometrických vyšetreniach náhodným okoloidúcim zistili, že až tretina trpí poruchami ventilácie. Majú nedostatočnú ventilačnú kapacitu, alebo spomalenú rýchlosť výdychu.
S astmou, diagnózou J 45, dnes žijú asi tri percentá Slovákov. Keďže nie všetci pacienti sú správne diagnostikovaní, odhaduje sa, že ich je až deväť percent. Hoci situácia v ochorení nie je zďaleka taká dramatická ako v západnej Európe, počet ochorení stúpa aj u nás. Podľa odborníkov na výskyte astmy majú podiel genetické i environmentálne faktory.
JANA MARTINKOVÁ