SME

Hrad dostal omietky, v lete sa má čiastočne otvoriť

To, ako bude Hrad zvnútra vyzerať, uvidia návštevníci už toto leto.

Hrad už nemá obnovenú len fasádu, rekonštruuje sa aj vnútro.Hrad už nemá obnovenú len fasádu, rekonštruuje sa aj vnútro. (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)
O 17:25 sme agentúrnu správu nahradili autorským textom.

STARÉ MESTO. Bratislavský hrad, symbol mesta, je už skoro hotový. Práce na rekonštrukcii vrcholia, hoci ešte sa treba vyhýbať lešeniu a zo stien stále trčia káble. Dnes do priestorov paláca vpustili novinárov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hotové sú steny a stropy, prvá etapa prác by sa mala skončiť do leta, veľká časť priestorov Hradu bude sprístupnená verejnosti. Kancelária Národnej rady tu na leto plánuje viaceré kultúrne podujatia. Verejnosti sprístupnia aj priestory, kam sa pôvodne nedalo dostať. Rytiersku sálu, kde sa odovzdávali štátne vyznamenania, rekonštruujú v pôvodnom gotickom slohu. Má slúžiť aj na organizovanie výstav.

SkryťVypnúť reklamu

ba-0401-001f-hrad.rw_res.jpg

Vo vnútornej časti hradného paláca sú dokončené takmer všetky hrubé interiérové omietky, pokračuje montáž sadrokartónových podhľadov. Na jednotlivých podlažiach sa robia štukatérske práce, ukončujú sa tu podlahy, začínajú finalizovať štukovú výzdobu schodiska. Nádvorie bude vydláždené.

Dokončené je ústredné kúrenie, aby sa palác mohol v zime temperovať. Obnovila sa aj Hradná vináreň.

Pokračujú archeologické výskumné práce na nádvorí, ktoré bude celé vydláždené. Vykopávky sa robia aj na Severnej terase i v objekte Oranžérie. Archeológom sa podarilo objaviť okrem iného aj 19 keltských mincí či nálezy z rímskeho obdobia, ktoré posunuli históriu Hradu o niekoľko storočí dozadu. Obnovuje sa tiež Klenotnica, ktorá by mala byť znovu otvorená. Príležitostne bude sprístupnené aj slávnostné schodisko a niektoré sály. Pozrieť sa sem bude dať počas dňa otvorených dverí.

SkryťVypnúť reklamu

Doteraz sa na rekonštrukciu Hradu preinvestovalo vyše 46 miliónov eur. Tento rok vláda v rozpočte vyčlenila na jeho ďalšiu obnovu 15 miliónov eur. Druhá najnáročnejšia etapa vo zvyšku areálu si vyžiada ďalších 15 miliónov. Obnovovať sa bude baroková záhrada a Oranžéria. Na jej mieste je vykopaná veľká jama pre základy stavby.

S rekonštrukciou Hradu sa začalo v apríli 2008. Vláda na ňu najskôr vyčlenila asi 49 miliónov eur. Megazákazku na stavebné práce získala firma Váhostav, v ktorej figuruje Juraj Široký, podnikateľ s kontaktmi na Smer. Rozpočet prác sa z pôvodne vyčlenenej sumy nafúkol až na 125,9 milióna eur.

Kritici rekonštrukciu odsudzujú, pretože prišla v čase, keď treba výdavky štátu krátiť a pre ňu sa nerobila ani architektonická súťaž.

SkryťVypnúť reklamu

Fico: Bolo by zlé, keby ktori povedal, že už nie sú peniaze

BRATISLAVA. Vláda, ktorá vzíde z júnových parlamentných volieb, by mala aj napriek finančnej náročnosti podporovať práve prebiehajúcu rekonštrukciu Bratislavského hradu. "Bolo by veľmi zle, keby sem dal niekto jeden veľký hrdzavý zámok a povedal, že nie sú peniaze," vyhlásil počas dnešného kontrolného dňa v areáli hradu predseda vlády Robert Fico.

Premiér očakáva, že niektoré časti hradného areálu by mohli byť verejnosti sprístupnené už v lete 2010. Zatiaľ čo posledná rekonštrukcia, ktoré prebehla v 50. a 60. rokoch minulého storočia, odrážala najmä predstavy komunistov, ktorí boli vtedy pri moci, o reprezentačnom sídle, po novom by hrad mal byť v širokej miere prístupný verejnosti. "Bol to starý hrad, ktorý až natoľko nelákal, ako bude lákať v najbližšom období," vyhlásil Fico. Po novom by mali byť sprístupnené ďalšie podzemné priestory, ktoré majú čiastočne ešte gotický charakter, vrátane špeciálnej časti s novoobjavenými archeologickými nálezmi ešte z rímskych čias.

Je to otázka na budúcu vládu

Na rekonštrukciu sa doteraz vyčerpalo 46,8 milióna eur a ďalšie nemalé prostriedky budú potrebné na dokončenie vnútorných častí hradného paláca, ale najmä na hradný areál. Tam sa počíta s výstavbou barokovej záhrady, oranžérie a jazdiarne, ktorá bude slúžiť na reprezentačné a kultúrne účely. "Je to otázka rozpočtov, koľko bude vláda v budúcich rokoch ochotná a schopná poskytnúť."

Druhá najnáročnejšia etapa bude jazdiareň a samotná úprava, tam predpokladám, že by bolo treba ďalších 15 miliónov eur. Ale to sú odhady, ktoré závisia aj od priebehu archeologických prác," doplnil Fica predseda Národnej rady SR Pavol Paška s tým, že už dnes sú rozpočty na archeologické práce niekoľkonásobne prečerpané, keďže sa podarilo objaviť prekvapivo veľké množstvo nálezov.

"Musím oceniť úsilie vedenia Národnej rady SR, osobitne pána predsedu, pokiaľ ide o túto stavbu. Predseda parlamentu má aj iné povinnosti ako tlačiť vládu a všetkých ostatných do toho, aby stavba pokračovala ďalej. Nebyť jeho zanietenosti, by sme sa dnes nenachádzali v tomto stave," povedal premiér na margo stavu prác, ktoré sa v prípade niektorých miestností dostali už do finálneho štádia. Poďakoval aj ľuďom, ktorí na hrade pracujú.

Pripomenul, že investícia do rekonštrukcie hradu v čase ekonomickej krízy podporila tvorbu pracovných miest.

Zbierka na Svätopluka pokračuje

Zároveň odmietol výhrady opozície, ktorá kritizovala, že zákazku na rekonštrukciu hradu získala firma Váhostav podnikateľa Juraja Širokého, ktorý je podľa médií blízky Smeru-SD. "Boli sme permanentne obviňovaní z toho, že nám nejde o nič iné, len ukradnúť peniaze určené na rekonštrukciu hradu. Ako vidíte na vlastné oči, na hrade sa nič nestratilo, naopak, stále tu niečo pribúda. A sú to stále krajšie veci," vyhlásil predseda vlády.

Podľa informácií Pašku pokračuje aj zbierka na sochu kráľa Svätopluka, ktorá má pribudnúť v hradnom areáli na čestnom nádvorí. Vyzbieralo sa už 30.000 eur. "V priebehu mesiaca, najneskôr mesiaca a pol by sme potrebnú sumu mohli mať na účte, aby práce mohli pokračovať," uzavrel Paška.

"V tejto chvíli sú zabudované všetky technické rozvody, sú poomietané steny a stropy, sú zaliate hrubé podlahy a už ste videli, v niektorých priestoroch sa začínajú finalizovať interiéry," povedal Ivan Masár, jeden z architektov, ktorí rekonštrukciu realizujú. "To sa týka hlavne slávnostného schodiska a niektorých sál na prvom a druhom poschodí. Rekonštruujú sa pôvodné rokokové interiéry a prebiehajú náročné reštaurátorské práce," komentoval sály, v ktorých sa začína obnovovať štuková výzdoba.

V lete 2010 sa podľa neho dá očakávať sprístupnenie čestného nádvoria pred hradným palácom, čiastočné sprístupnenie hradného nádvoria, "s výnimkou miesta, kde sa ešte bude pracovať na prezentácii archeologických nálezov. Predpokladám, že formou Dní otvorených dverí by malo byť príležitostne sprístupnené slávnostné schodisko a sály, ktoré sú rekonštruované. Architekt si mimoriadne cení archeologické nálezy rímskych podláh. "Posunuli históriu hradu o niekoľko storočí dozadu," podčiarkol s tým, že projekty rekonštrukcie sa priebežne prispôsobujú objavom nových historických stavebných prvkov tak, aby ich bolo možné v čo najväčšej miere prezentovať verejnosti.

TASR

Robert Fico

Postrelenie premiéra Fica v Handlovej. Košičanku súdia, že tento čin schvaľovala.

Spis má viac ako 6 200 strán. Obžalovaný Cintula je stíhaný väzobne.


SITA 10
Dobré ráno Sobota so Zuzanou Kovačič Hanzelovou a Jakubom Filom.

Smer sa stále snaží kriminalizovať policajtov.


a 2 ďalší 2
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 14 655
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 372
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 743
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 511
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 3 016
  6. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 859
  7. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 535
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 370
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 27 413
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 18 803
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 415
  4. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 17 766
  5. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 776
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 660
  7. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma! 5 524
  8. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 5 498
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  2. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  3. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  4. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  5. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  6. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  7. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  8. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
SkryťZatvoriť reklamu