Poslanci navrhovali rovnaký príspevok pre deti v cirkevných aj štátnych školách. Rozpočet mesta by to zaťažilo.
BRATISLAVA. Minulý týždeň mestskí poslanci nakoniec schválili mestom navrhované dotácie pre deti. Ide o dotáciu na prevádzku a mzdy na žiaka základnej umeleckej školy, poslucháča jazykovej školy, dieťa materskej školy a dieťa školského zariadenia.
Deti v obecných, súkromných a cirkevných zariadeniach nedostanú síce od mesta rovnakú dotáciu, no podľa námestníčky primátora Anny Dyttertovej je jej schválená výška korektná. „Urobili sme férový postup, súkromným školám dávame celú čiastku, ktorú bola pre ne vydelená zo štátu.“
Cirkevné školy dostanú podľa schváleného všeobecne záväzného nariadenia 90 percent z dotácie na žiaka. Povinná dotácia pre cirkevné je 88 percent, výška pre súkromné nie je určená.
Z diskusie poslancov o výške dotácie
Poslanci Občianskeho klub presadzovali jednotnú výšku dotácie. Mesto na to ale nemá peniaze v rozpočte.
S myšlienkou súhlasia podľa Anny Dyttertovej aj poslanci KDH, problémom sú však peniaze.
„Boli by sme prvé mesto, ktoré bude dávať spravodlivo,“ argumentovala za návrh Občianskeho klubu Viera Kyselicová. „Sme za to, aby všetky deti mali také isté podmienky,“ pridal sa spolustraník Valentín Mikuš.
Ján Budaj (DÚ) upozornil, že tento návrh by mohol diskriminovať obecné zariadenia, ktoré nemajú iné formy financovania. „Nepôjde o rovnocennosť.“
Mesto je zo zákona povinné určiť výšku dotácie na prevádzku a mzdy na žiaka základnej umeleckej školy, poslucháča jazykovej školy, dieťa materskej školy a školského zariadenia na príslušný kalendárny rok všeobecne záväzným nariadením.
Návrh, ktorý predložil Občiansky klub o jednotnej dotácii, by zaťažil mestský rozpočet o 1,6 milióna eur. Poslanci sa pýtali, kde chcú peniaze vziať. Nakoniec klub navrhol, aby prvý námestník primátora Milan Cílek (rovnako Občiansky klub) zapracoval zvýšenie rozpočtu o 1,6 milióna eur do rozpočtu mesta do kapitoly predaj majetku. Práve predaj majetku je v rozpočte mesta kľúčovým.
„Rozpočet je postavený na predaji, počíta sa tu s 50 miliónmi eur a to je na hrane udržateľnosti,“ vraví Cílek, ktorý ako námestník primátora za rozpočet zodpovedá. „Pomaly máme za sebou marec a predali sme len 48 metrov štvorcových, v takom finančnom vývoji sme.“
Ak by návrh Občianskeho klubu prešiel, mesto by muselo upravovať rozpočet. Zo 65 prítomných poslancov za tento návrh hlasovalo 25 poslancov, 30 sa zdržalo a 9 bolo proti.
Majetok je na webe
Mestskí poslanci počítajú v tomto roku s tým, že predajú mestský majetok v hodnote 50 miliónov eur. Zatiaľ sa im však nedarí. Do nedávnej súťaže na pozemky v Petržalke neprišla napríklad ani jedna ponuka.
Riaditeľka magistrátu Anna Pavlovičová hovorí, že to môže byť aj zvýšenou cenou o dvesto percent, ktorú zastupiteľstvo schválilo.
V januári zaviazalo zastupiteľstvo mesto, aby na svojej internetovej stránke zverejňovalo zoznam majetku pripraveného na predaj v tomto roku. František Dej (Smer) namietal, že ho nenašiel. „Ja som ho našiel, no je v záujme mesta, aby bol viditeľnejší,“ reagoval Pavol Minárik. „Investori sa môžu pripraviť.“
Lucia Tkáčiková