SME
Utorok, 4. august, 2020 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky

Nová adresa bude Pribinova

Euroveu majú v piatok otvoriť pre verejnosť. Vzniknú nové ulice, park a námestie.

Unikátnym prvkom Eurovea Gallerie je presklená strecha, ktorú tvorí 2300 sklených trojuholníkov. Zvlnenú strechu stavali jeden rok.Unikátnym prvkom Eurovea Gallerie je presklená strecha, ktorú tvorí 2300 sklených trojuholníkov. Zvlnenú strechu stavali jeden rok. (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. Nová mestská štvrť, ktorá spojí historické centrum s nábrežím Dunaja, je tesne pred otvorením. Verejnosti sa má v piatok sprístupniť nákupná zóna Eurovea Galleria.

Verejné priestranstvá, čiže nové námestie, promenáda a park sa odovzdá mestu o mesiac, keď bude Eurovea kompletne prístupná verejnosti. Od Dunaja vznikla priestranná promenáda, na druhej strane zóna susedí s novostavbou Národného divadla. „Stavbársky plot pri Malej scéne ešte nejaký čas ostane," povedala Patrícia Hradilová, hovorkyňa investora Ballymore Properties.

Pribina a Štefánik

V Eurovei vzniknú aj nové ulice. Prvá bude akýmsi bulvárom a bude sa volať Pribinova. Druhá bude predĺžením Klemensovej, teraz sa volá pracovne Priečna. Jedna Priečna už však existuje v Novom Meste, takže sa hľadá iné meno. Celý obchodný komplex je na Pribinovej ulici, podľa Hradilovej preto na nákupné centrum fungoval pôvodne pracovný názov Pribina Galleria. Investor sa napokon rozhodol, že sa bude volať Eurovea Galleria.

„Pribinova ulica je jasná, to bude aj adresa pre nových obyvateľov a prevádzky," povedala Hradilová. Keďže Pribinova je existujúci názov, byty a prevádzky už majú pridelené adresy so súpisnými číslami. O tom, ako sa bude volať nové námestie so sochou Štefánika, rozhoduje Ružinov, o názve parku zas magistrát. Sochu pred divadlom odhalili vlani v máji.

„Mestská časť dala návrh na pomenovanie Námestie M. R. Štefánika. Schváliť ho ešte musí mestské zastupiteľstvo," povedala Eva Kučerová z miestneho úradu Ružinov. Uvažovalo sa aj o pomenovaní Námestie Európy, ružinovskí poslanci však návrh neprijali.

Rozhodne sa po voľbách

Názov Priečna ulica a Námestie M. R. Štefánika sú zatiaľ predbežné, schvaľovať by sa mali až po júnových parlamentných voľbách.
„Najbližší možný termín bude až po parlamentných voľbách, pretože od vyhlásenia volieb až do ich skončenia nie je možné prijímať rozhodnutie o nových názvoch ulíc a námestí," povedala Eva Chudinová, hovorkyňa magistrátu. Je to preto, aby pri doručovaní volebných lístkov voličom nedošlo k omylu.

Každý návrh na pomenovávanie alebo premenovávanie ulíc prejde najskôr príslušnou mestskou časťou, potom ide na konečné schválenie do mestského zastupiteľstva. Ernest Huska (SDKÚ), mestský a zároveň petržalský poslanec tvrdí, že každá mestská časť má názvoslovnú komisiu. „Keď sa vytvorí nová ulica či námestie, alebo sa zmení názov, mestská časť by si mala povedať, čo tam chcú mať," povedal Huska. Mesto podľa neho pri schvaľovaní väčšinou rešpektuje názvy, ktoré si vymyslí príslušná mestská časť. „Názvy ulíc pre Euroveu sme ešte neschvaľovali."

Alena Kopřivová, hovorkyňa Starého Mesta hovorí, že celá Eurovea je na území Ružinova. „Jediná ulica v našej časti, ktorú sme pomenovávali, je medzi Pribinovou a Dostojevského radom, teda Krupkova ulica." Táto ulica je pokračovaním Klemensovej ulice, je kolmá na Pribinovu. Mestskí poslanci jej názov schválili vlani.

Čo bude vnútri

V celom komplexe na ploche väčšej ako 16 futbalových ihrísk budú obchody, byty, kancelárie, kaviarne, reštaurácie i nočný klub a kasíno. Pribudne aj multiplexové kino, fitnescentrum, bazén a kúpele. Päťhviezdičkový hotel Sheraton otvoril investor vo februári.

V rezidenčnej časti Eurovey sa vytvorilo 235 bytov s výhľadom na Dunaj. Predaných je podľa Hradilovej 65 percent, pribudnúť má 1729 parkovacích miest.

Eurovea Galeria vytvorí priestor pre 150 obchodov, 30 kaviarní, barov a reštaurácií. Unikátnym prvkom je presklená strecha, ktorá vytvára atmosféru viacpodlažnej ulice. Zvlnená sklená strecha je v hlavnej časti dlhá 235 metrov, jej celková dĺžka vrátane bočných vchodov je 320 metrov.

Spory o názvy
 • Satinského / Kronerova ulica: neprejazdná ulička medzi novostavbami pri Žilinskej ulici sa stala v roku 2004 známa ako nelegálna Satinského ulica. Investori sa vtedy rozhodli umiestniť na ulicu tabuľu s pomenovaním po humoristovi, ale s tým nesúhlasila Satinského vdova. Poslanci napokon vybrali názov po hercovi Jozefovi Kronerovi. Tabuľu s jeho menom odhalili v roku 2005.
 • Keď treba pomenovať novovzniknuté ulice, ozývajú sa stúpenci osobností. V centre Bratislavy vznikla za posledné roky napríklad Karvašova ulica, nazvaná podľa ekonóma z medzivojnového obdobia. Vedie okolo budovy Národnej banky Slovenska rovnobežne s Mýtnou.
Dorota Kráková
Eurovea má mať aj MHD

Nová nábrežná zóna má byť prístupná už vo štvrtok aj hromadnou dopravou.

BRATISLAVA. V súvislosti s otvorením Eurovey majú byť od štvrtka zmenené niektoré linky MHD tak, aby bol zabezpečený prístup do novej zóny zo všetkých mestských častí. Povedala to Mária Račková z magistrátu.
Náklady na zmeny v MHD hradí mesto. Do konca roku bude táto doprava stáť približne 133–tisíc eur.

Investor Ballymore Properties zaplatil podľa Račkovej zastávky a komunikácie. „Predĺžené boli trasy len dvoch liniek, 28 a 66,“ dodala Račková.

Nové zastávky budú priamo pred nákupnou pasážou Eurovea Galleria, a to pre linky 28 a 133 Eurovea Galleria, a nástupište na Olejkárskej ulici pre linku 66.

Linka 28 je predĺžená od Nového mosta po Rázusovom a Vajanského nábreží na Krupkovu do zastávky Eurovea Galleria. Linka 133 je skrátená od Novej budovy SND na Krupkovu do zastávky Eurovea Galleria. Linka 66 je predĺžená z oblasti Ružinova do Eurovey z Miletičovej cez Košickú.

Lucia Tkáčiková
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 3. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 4. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 5. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 6. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 7. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 8. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 9. Vďaka týmto 4 tipom bude váš domáci internet bezchybný
 10. Jeden deň na Bratislavu nestačí!
 1. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 2. Pochod smrti
 3. Ručné ovládanie auta – šanca pre vodičov s hendikepom
 4. A na týchto miestach ste už boli?
 5. Konečne nažive
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 8. Reforma
 9. Až polovicu Slovákov trápia kĺbové problémy
 10. Mimoriadna zbierka Tesca
 1. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 19 698
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 14 959
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 13 947
 4. Gaderská dolina poteší celú rodinu 11 846
 5. Čas na zmenu banky je tu - za prenos účtu môžete získať 300 eur 11 468
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 298
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 267
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 066
 9. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 715
 10. Nové články môžete na SME.sk čítať prvú hodinu zadarmo 9 613
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu