SME
Utorok, 4. august, 2020 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 13:37

Budaj: Štát zatiaľ nedal na zimák ani euro

S platbami od štátu na rekonštrukciu Zimného štadióna Ondreja Nepelu je problém. Neprišlo ani euro, uviedol mestský poslanec Ján Budaj.

BRATISLAVA. Riaditeľka Generálneho investora Bratislava (GIB) Jarmila Tvrdá na marcovom rokovaní komisie životného prostredia mestského zastupiteľstva (MsZ) informovala, že je problém s platbami od štátu na rekonštrukciu Zimného štadióna Ondreja Nepelu.

Na tlačovej besede v Bratislave to dnes uviedol poslanec MsZ Ján Budaj. Prítomní boli aj občianski aktivisti Elena Pätoprstá, Katarína Šimončičová a Anton Popovič.

"Ak som jej dobre rozumel, zatiaľ neprišlo ani euro. Mesto má limity. Pre mesto je problémom, že dodatočne akoby zistilo, že by malo platiť DPH. Tým by sa zaťažil aj tak napätý rozpočet mesta na tento rok," uviedol Budaj. Mesto stále dúfa, že nebude platiť DPH z celej rekonštrukcie, dodal poslanec.

"Ministerstvo školstva SR posudzuje zmluvu tak, aby bola v súlade s uznesením vlády SR," uviedla v reakcii pre TASR hovorkyňa rezortu Dana Španková.

Ďurkovský prestal byť pánom situácie, tvrdí Budaj

Podľa Budaja je očividné, že primátor Andrej Ďurkovský prestal "byť pánom situácie", pokiaľ ide o stavbu štadióna. To podľa neho demonštrujú aj "čierne stavby" administratívy s presscentrom a hotela stavebníka Tehelné pole, a.s., v susedstve Nepelovho štadióna, kde budú hokejové MS 2011. "Neviem si predstaviť ponižujúcejšiu situáciu než to, čo sa okolo štadióna deje. Prekračuje sa územný plán, porušujú sa zákony," konštatoval Budaj.

Aktivistka Šimončičová uviedla, že stavby hotela a administratívnej budovy nie sú v súlade s územným plánom, pretože podľa neho je pre tieto pozemky určená funkcia šport a rekreácia, kde nie sú prípustné zariadenia ubytovacie, stravovacie ani cestového ruchu.

Ilegálnou stavbou sa zaoberá stavebný úrad

Ako TASR informovala tlačová tajomníčka mestskej časti Nové Mesto, kde sa stavby nachádzajú, stavebný úrad vydal pre firmu územné rozhodnutie na umiestnenie Športovo-spoločenského centra platné od novembra 2009. V januári 2010 vydal stavebné povolenie na hrubé terénne úpravy. Na stavbe však boli urobené práce navyše a situáciou sa zaoberá stavebný úrad.

Mesto Bratislava začalo rekonštrukciu štadióna 23. apríla 2009. Prestavbou je poverený GIB. Celková cena diela bez DPH je 62,8 milióna eur, z tejto sumy je štátom garantovaný príspevok 40,5 milióna eur. Primátor v septembri na kontrolnom dni na stavbe povedal, že od roku 2010 prechádza jej finančné krytie na štát.

Ako vláda plní sľub vyčleniť viac peňazí na šport

Čo sľúbili: Štát zabezpečí postupný nárast financovania športu. Uvedomujúc si dôležitosť vybudovania športovej infraštruktúry dôjde k vypracovaniu návrhu dlhodobého programu rozvoja športovej infraštruktúry.

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Šport zvyšuje kvalitu života. Má pozitívny vplyv na zdravie človeka, je možnosťou trávenia voľného času pre mladých ľudí, tiež pomáha rozvíjať vlastnosti užitočné v osobnom i profesionálnom živote. Namiesto podpory vybraných subjektov (napr. veľké infraštruktúrne projekty) by však bolo vhodné prostriedky smerovať k dlhodobým cieľom.

Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Podiel rozpočtovaných výdavkov na šport v pomere k HDP s nástupom súčasnej vlády klesal až do roku 2008. Od roku 2009 výdavky prudko stúpli vďaka štátnym dotáciám na výstavbu hokejového (41 mil. eur) a futbalového (70 mil. eur) štadióna v Bratislave. V oboch prípadoch ide o jednorazové dotácie, vláda nevypracovala dlhodobú stratégiu rozvoja infraštruktúry. Dotáciu na futbalový štadión vláda vyčlenila aj napriek počiatočnému odmietavému postoju premiéra Fica, ktorý ešte vo februári 2009 dotáciu pripúšťal iba po skončení krízy.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 3. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 4. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 5. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 6. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 7. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 8. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 9. Vďaka týmto 4 tipom bude váš domáci internet bezchybný
 10. Jeden deň na Bratislavu nestačí!
 1. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 2. Pochod smrti
 3. Ručné ovládanie auta – šanca pre vodičov s hendikepom
 4. A na týchto miestach ste už boli?
 5. Konečne nažive
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 8. Reforma
 9. Až polovicu Slovákov trápia kĺbové problémy
 10. Mimoriadna zbierka Tesca
 1. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 19 720
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 14 979
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 13 946
 4. Gaderská dolina poteší celú rodinu 11 846
 5. Čas na zmenu banky je tu - za prenos účtu môžete získať 300 eur 11 468
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 301
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 267
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 068
 9. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 718
 10. Nové články môžete na SME.sk čítať prvú hodinu zadarmo 9 613
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu