SME
Piatok, 14. august, 2020 | Meniny má MojmírKrížovkyKrížovky

Súd zrušil predbežné opatrenie voči Digi Slovakia

Krajský súd v Bratislave zrušil predbežné opatrenie voči spoločnosti Digi Slovakia o zákaze poskytovania služieb retransmisie prostredníctvom káblov vedených vzduchom v bratislavskej MČ Petržalka, a to s platnosťou od 15. marca 2010.

BRATISLAVA.

Krajský súd uznesením zamietol návrh na nariadenie predbežného opatrenia, pretože navrhovateľ, konkurenčná spoločnosť UPC, nezdôvodnil potrebu nariadenia predbežného opatrenia vecne ani v požadovanom rozsahu.

V súvislosti s riešením sporu, ktorého predmetom bolo vedenie káblov na stĺpoch verejného osvetlenia v Petržalke, zrušil Krajský súd v Bratislave predbežné opatrenie Okresného súdu Bratislava I voči spoločnosti Digi Slovakia.

Spoločnosť tak bude aj naďalej poskytovať obyvateľom Petržalky signál TV Bratislava. Káble sú vedené vzduchom len na krátkom úseku a prostredníctvom nich spoločnosť prijíma signál TV Bratislava do svojej hlavnej stanice. Digi poskytuje služby retransmisie pre zákazníkov v mestskej časti Bratislava - Petržalka prostredníctvom hlavných káblových trás vedených pod zemou, a nie prostredníctvom sporných káblov vedených na stĺpoch verejného osvetlenia.

Skryť Vypnúť reklamu

V novembri 2009 podala konkurenčná UPC návrh na vydanie predbežného opatrenia proti Digi Slovakia na Okresný súd Bratislava I. Primárne išlo o zákaz poskytovania akýchkoľvek služieb retransmisie na území mestskej časti Bratislava - Petržalka prostredníctvom elektronickej komunikačnej siete vybudovanej formou závesných vzdušných rozvodov inštalovaných na stĺpoch verejného osvetlenia. 9. decembra 2009 Okresný súd rozhodol a vydal predbežné opatrenie na pozastavenie služieb spoločnosti týkajúce sa tejto retransmisie. Digi Slovakia sa 27. decembra 2009 voči rozhodnutiu odvolala. Medzičasom prebiehali aj rokovania na Miestnom úrade mestskej časti Bratislava Petržalka o povoleniach na vedenie sietí káblov pod zemou.

Okrem toho bol podaný podnet aj na Telekomunikačný úrad (TÚ) SR, ktorý vykonal dňa 15. decembra 2009 štátny dohľad. Na základe vykonaných šetrení TÚ vyslovil záver, že kontrolou neboli zistené žiadne nedostatky.

Skryť Vypnúť reklamu

Na základe odvolania spoločnosti Digi Slovakia Krajský súd v Bratislave zrušil predbežné opatrenie voči spoločnosti o zákaze poskytovania služieb retransmisie prostredníctvom káblov vedených vzduchom v MČ Petržalka, a to s platnosťou od 15. marca 2010. Odôvodnil to tým, že navrhovateľ (UPC) neosvedčil potrebu nariadenia predbežného opatrenia v danom konaní a v požadovanom rozsahu.

"Rozhodnutie Krajského súdu zatiaľ nemáme k dispozícii, preto sa k nemu nemôžeme vyjadriť. Spoločnosť Digi Slovakia, s. r. o., však naťahaním káblov ponad celú Petržalku vyvolala epidémiu, ktorej dôsledky dnes vidíme aj v iných mestách, kde lokálni provideri takisto ťahajú káble ponad bytovky, trávniky, po stromoch, ponad hrajúce sa deti. Toto rozhodnutie preto otvára Pandorinu skrinku a oddnes si na Slovensku každý môže ťahať káble kdekoľvek a akokoľvek," uvádza sa v stanovisku, ktoré TASR poskytol hovorca UPC Jaroslav Kolár.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako ďalej uvádza, káble Digi Slovakia, ktorých sa toto rozhodnutie týka, sú povešané bez právneho dôvodu, bez zmluvy s mestom, bez územného rozhodnutia, v rozpore s predpismi. Toto je hrozivým precedensom, vďaka ktorému už ani jeden operátor na Slovensku nezakope pravdepodobne ani meter káblu. Káble budú v súlade s týmto ťahané vzduchom a úmerne tomu, žiaľ, budú vyzerať aj slovenské mestá.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Deväť vecí, ktoré môžete zažiť na Santorini
 2. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 3. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 4. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 5. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 6. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 7. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 8. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 9. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 10. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 1. Deväť vecí, ktoré môžete zažiť na Santorini
 2. Výmena rozvodov na Sekčove si vyžiada odstávku teplej vody
 3. V zdravom tele zdravý duch
 4. V Košiciach pribudlo 60 nových nájomných bytov
 5. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 6. Štartuje projekt Futbal v meste
 7. Mio Pilot: moderní navigace s bezplatnými aktualizacemi
 8. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 9. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 10. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 23 016
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 20 171
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 14 712
 4. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso 14 024
 5. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 12 277
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 12 119
 7. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta? 10 950
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 9 528
 9. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 9 420
 10. Gaderská dolina poteší celú rodinu 9 407
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu