SME

Boj za PKO sa presunul do Cannes

Aktivisti šli lobovať za zachovanie budov až do Cannes, kde je veľtrh nehnuteľností a investorov. Bratislavu oficiálne zastupuje primátor a riaditeľka magistrátu, pred palácom na promenáde stoja aktivisti.

Veľtrh v Cannes trvá do piatku, Bratislava tu prezentuje viaceré projeky, napríklad aj River Park a Euroveu.Veľtrh v Cannes trvá do piatku, Bratislava tu prezentuje viaceré projeky, napríklad aj River Park a Euroveu. (Zdroj: REUTERS)

Aktivisti šli lobovať za zachovanie budov až do Cannes, kde je veľtrh nehnuteľností a investorov. Bratislavu oficiálne zastupuje primátor a riaditeľka magistrátu, pred palácom na promenáde stoja aktivisti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

CANNES - BRATISLAVA. Precestovali tisíc kilometrov, aby urobili niečo pre PKO.

Dnes pred predpoludním pred Palais des festivals vo francúzskom Cannes, kde sa teraz koná medzinárodný veľtrh nehnuteľností a investorov, vytiahli aktivisti za zachovanie PKO svoje oranžové nálepky a tlačové správy v angličtine. Jediným cieľom bolo zapôsobiť na investorov.

SkryťVypnúť reklamu

„Dnu sme sa nedostali, ale to v tejto chvíli nie je dôležité," informovala z Cannes Elena Pätoprstá. „Celá táto akcia je obrovský lobing za to, aby investori zachovali budovy PKO a včlenili ich do svojej zástavby. Všade na svete je to normálne," povedala.

Aktivisti sa do Cannes vybrali narýchlo, spalo sa v noci v aute. Odchod bol v stredu podvečer - tak, aby dnes o 11.00, kedy v Cannes mal byť aj primátor Andrej Ďurkovský s prezentáciou veľkých investičných projektov v meste, boli aj oni.

„Našim zámerom nebolo kazenie investícii v Bratislave. „Terigali sme sa celú noc, aby sme to videli, Katka (pozn. red.: Šimončičová) sa zhovára s ľuďmi, považujeme to za správne," povedala Pätoprstá. „Ide o tú myšlienku."

Ako to asi vyzerá na veľtrhu v Cannes? Pozrite si minuloročné video:

SkryťVypnúť reklamu

Aktivistom sa nepáči, že mesto v Cannes prezentuje projekty súkromných investorov za mestské peniaze, navyše, keď niektoré z nich, ako napríklad River Park, nie sú jednoznačne verejnosťou podporované. Zároveň je známe, že pokračovanie River Parku by malo nahradiť PKO.

Čo vyčítajú mestu aktivisti? Čítajte tu.

Mesto išlo do Cannes už šiestykrát, primátor Andrej Ďurkovský s riaditeľkou magistrátu Annou Pavlovičovou tu mali prezentovať napríklad Twin City a takmer hotové štvrte Euroveu a River Park. Priestor by mali dostať aj ďalšie projekty, ktoré sú zatiaľ len na papieri - Cepit a Bory od Penty.

Veľtrh v Cannes sa v súvislosti s Bratislavou mnohým zapísal do pamäti pre primátorov let naň v roku 2006. Letel súkromným lietadlom so spolumajiteľom J&T.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa vyjadril Milan Vajda z magistrátu, nešli do Cannes robiť nikomu PR. "Nepropagujeme tu žiaden súkromný projekt, sk ide o River Park, ten to nepotrebuje. Veľtrh je o nových príležitostiach, nových architektonických súťažiach, na prezentáciu zdravého podnikateľského prostredia a pre budúcich záujemcov o nákup nehnuteľností. Nedá sa získať záujemcov svetových mien v Bratislave," povedal.

Podľa neho mesto napríklad prezentuje aj projekty z verejných peňazí - napríklad štúdiu Zlatých pieskov, areálu Tehelné pole alebo rozšírenie letiska. "PKO je citlivá téma, ale s veľtrhom vôbec nesúvisí. Je tu celý svet, asi 20-tisíc odborníkov a asi sto primátorov, napríklad aj primátor Košíc. je tu aj Budapešť, Ľubľana a ďalších asi 80 miest Európy."

O mesiac uplynie rok od búrania PKO. Pozrite si video:

Stanovisko mesta a informácia o prezentácii mesta na MIPIM

Hlavné mesto SR Bratislava, ani primátor osobne nepropaguje v Cannes ani RiverPark, ani žiadny iný konkrétny súkromný investičný projekt.

MIPIM je najväčší veľtrh investičných príležitostí konajúci sa v Európe. Navštevuje ho tohto roku okolo 20 tisíc odborníkov, vyše 5 000 vystavovateľov, 100 primátorov z 80 krajín sveta, a množstvo ďalších reprezentantov verejných štátnych, regionálnych či samosprávnych úradov. To je úplne prirodzené a očakávané.

Primátor Andrej Ďurkovský je na MIPIM dva dni, najmä kvôli pozvánke na konferenciu (na náklady organizátora) primátorov Mayor´s Think Tank, ktorú organizoval organizátor veľtrhu Reed Midem a moderoval ju známy európsky vizionár a profesor londýnskej univerzity Greg Clark, ktorý je autorom viacerých odborných publikácií na tému udržateľného rozvoja miest v post-krízovom období.

Na tohtoročnom MIPIMe sú napr. primátori Budapešti, Ljubljane, Brna, Košíc, nehovoriac o primátoroch takých metropol ako Londýn, Paríž, Stockhom, ai.. Účasť primátorov na tomto veľtrhu je tradíciou od jeho vzniku pred 21 rokmi a považuje sa za úplne samozrejmú a veľmi vítanú.

Témy mesta sú:

• Verejná infraštruktúra umožňujúca rozvoj území v tzv. regionálnych póloch (Lamačská brána, Južné mesto, Vajnory)

• Modernizácia vstupných brán do mesta (letisko, autobusový terminál)

• Tvorba nových voľnočasových príležitostí (Zlaté Piesky, Tehelné Pole)

• Konverzia niektorých zanedbaných území, štúdie pre Podhradie, Stein, BCT, Klingerku, Mlynské Nivy)

TLAČOVÁ SPRÁVA

Bratislava na MIPIM 2010 síce takmer bez spoluvystavovateľov, ale s viacerými projektmi na tému kontinuity rozvoja a konverzie území

Hlavné mesto SR Bratislava sa v dňoch 16.-19. marca 2010 opäť zúčastní na medzinárodnom veľtrhu nehnuteľností a investičných príležitostí MIPIM v juhofrancúzskom meste Cannes.

Bratislava sa bude na veľtrhu MIPIM prezentovať po šiesty krát, z toho piaty raz za sebou. Expozícia Bratislavy sa bude nachádzať na novom mieste v Palais des Festivals, v priestore určenom na prezentáciu ďalším stredoeurópskym mestám a regiónom. Zároveň sa plocha výstavného stánku Bratislavy oproti vlaňajšiemu roku zväčšila o 25 percent na súčasných 170 štvorcových metrov.

Témou tohtoročnej účasti Bratislavy v Cannes sú projekty zamerané na kontinuitu rozvoja, konverziu území a vybrané projekty reprezentujúce rôzne segmenty nehnuteľností, najmä bývanie, obchod, voľný čas, zábavu a logistiku.

„Éra revitalizácií a regenerácií sa pomaly končí aj v strednej a východnej Európe," poznamenáva pred začiatkom tohtoročného veľtrhu primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský. „Zatiaľ čo obdobie poslednej dekády minulého storočia bolo v Európe charakterizované masívnou vlnou rekonštrukcií historických centier, regenerácií pôvodných priemyselných území, výstavbou obchodných a zábavných centier, v súčasnosti budú mať podľa môjho názoru navrch tie mestá a regióny, ktoré dokážu na svoje územia prilákať aj zaujímavé výrobné prevádzky - priateľské životnému prostrediu - vedecko-technologické parky, zariadenia pre poznatkovú ekonomiku, ale aj kultúru a trávenie voľného času. Presne toto sú segmenty, v ktorých by som rád videl v Bratislave väčšiu angažovanosť privátneho sektoru."

Už na jar budú v Bratislave ukončené dva ambiciózne projekty na dunajskom nábreží, ktoré prinesú do centra mesta novú kvalitu mestského prostredia a stanú sa moderným miestom pre nákupy, bývanie, prácu a trávenie voľného času. Eurovea je splatením dlhu mesta voči roky zanedbávanému nábrežiu Dunaja. Vyše 1 km dlhá promenáda vyústi do nového centrálneho námestia pred novým národným divadlom. Súčasťou zóny je aj 5* hotel Sheraton, obchodná galéria a trojrozmerné kino IMAX. RiverPark zase leží v bezprostrednom dotyku s historickým centrom mesta pod hradným vrchom. Jeho súčasťou bude 203 prvotriednych rezidencií, obchody, kancelárske priestory, 5* hotel Kempinski a nábrežná promenáda.

Obe polyfunkčné štvrte na brehu Dunaja naznačujú, kde sa v súčasnosti nachádza jedna z najzaujímavejších developerských lokalít v Bratislave. Je takme isté, že na Euroveu a RiverPark nadviažu v najbližších rokoch ďalšie investície, keďže donedávna priemyselne využívané plochy poskytujú obrovský potenciál rozvoja bývania, rekreácie, komerčných aktivít, ale aj verejných priestorov a športovísk. Jedným z najvýraznejších developerských projektov v celom regióne strednej a východnej Európy je polyfunkčný komplex Twin City, ktorého súčasťou má byť aj nový moderný autobusový terminál. Na projekte sa napriek kríze intenzívne pracuje a nový impulz mu dodáva aj situovanie jednej zo zastávok na podzemnej železničnej trati spájajúcej stanicu Filiálka medzinárodným železničným koridorom TEN-T 17 - európskou magistrálou medzi Parížom, Stuttgartom, Viedňou a Bratislavou, resp. Budapešťou. V rámci procesu modernizácie vstupných brán do hlavného mesta začala v roku 2008 výstavba nového letiskového terminálu (www.airportbratislava.sk), ktorého kapacita po dokončení vzrastie z dnešných 2,5 na 5,5 milióna cestujúcich ročne.

V rámci konverzie území očakáva Bratislavu postupná revitalizácia Podhradia. Koncept zástavby na území bývalej Vydrice s rozlohou takmer 2,6 hektára nebude napodobeninou bývalej historickej štvrte, ale plnohodnotnou novou zónou so súdobou a modernou architektúrou.

Ako prvé postupne oživujú krízou zasiahnutý trh s nehnuteľnosťami v Bratislave kvalitné rezidenčné projekty. Veľké projekty s prevahou bývania sa plánujú v lokalitách Lamačská brána, South City alebo Petržalka City. Najmä v severozápadnej časti Bratislavy dodnes chýba kvalitná obchodná zóna. Preto je o lokalitu Lamačskej brány veľký záujem obchodných reťazcov. Situáciu by do roku 2012 mal zmeniť projekt nového nákupno-zábavného centra Bory Mall na ploche 65 tisíc m2, ktorého developerom je spoločnosť Penta.

Na strategického investora čaká aj zastaraný športovo-rekreačný areál Zlaté Piesky. Zámerom mesta je zmeniť niekdajšie obľúbené rekreačné stredisko na atraktívne miesto s celosezónnou prevádzkou. Mesto pre lokalitu spracovalo novú urbanistickú štúdiu. O niečo ďalej je prestavba 70 rokov starého zimného štadióna na modernú multifunkčnú arénu. Ukončená bude do Vianoc 2010, práve včas, aby hostila Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji na jar 2011. V tradičnej športovej lokalite Tehelné pole sa pripravuje aj výstavba nového futbalového štadióna za zhruba 100 miliónov eur, ktorý bude spĺňať kritéria UEFA pre 4* štadión.

V rámci segmentu logistiky mesto opätovne predstaví zámer vedecko-technologického parku CEPIT v severovýchodnej časti Bratislavy, ktorý je postavený na myšlienke prepojenia vzdelávania, výskumu a vývoja a ekonomiky. Na ploche vyše 60 hektárov sa bude nachádzať mix funkcií doplnený kancelárskymi priestormi, inkubátorom, službami, bývaním a zariadeniami pre trávenie voľného času. Zatiaľ čo doteraz sa mesto pri príprave projektu angažovalo iba v rovine územného plánovania, v budúcnosti sa očakáva jeho aktívnejší vstup do procesu hľadania schopného strategického investora. Ďalšou témou je zámer vybudovať nový riečný prístav na zelenej lúke medzi rafinériou Slovnaft a Dunajom. Zatiaľ je vo fáze urbanistickej štúdie. Nové prístavisko by malo ťažiť z výborného dopravného spojenia a bude vybavené najnovšími prístavnými technológiami, ktoré chýbajú súčasnému prístavu. Územie okolo neho by sa malo stať domovom logistických parkov, hál pre ľahkú montáž, prekladísk a skladov.

O všetkých týchto projektoch, ako aj o súčasnom stave územného rozvoja, aktualizácie územného plánu Bratislavy a ekonomickej situácii Bratislavy bude možné diskutovať na koktejli na stánku Bratislavy (08.16, Level 01, Palais des Festivals) vo štvrtok 18. marca 2010 o 11:00h, aj za účasti primátora Bratislavy Andreja Ďurkovského a riaditeľky mestského magistrátu Anny Pavlovičovej.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 119
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 921
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 611
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 735
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 364
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 260
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 691
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


15
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 7
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


3
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10
SkryťZatvoriť reklamu