SME
Utorok, 4. august, 2020 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky

Chirurgovia o pohotovosť v Bratislave nestoja

Najväčšej nemocnici na Slovensku chýba najmä na centrálnom príjme 20 chirurgov. Je to drina a slabo platené, hovoria lekári.

Urgent je náročné oddelenie, najmä na psychiku.Urgent je náročné oddelenie, najmä na psychiku. (Zdroj: JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Plná čakáreň pacientov nezriedka s banálnymi zdravotnými ťažkosťami či opilci, ktorí sa nevedia kontrolovať. Niekedy až dvanásťhodinová služba na centrálnom príjme nepatrí medzi lukratívne lekárske miesta. Zvýšeniu ich atraktivity medzi lekármi nepomáha ani rizikový príplatok.

Lekári, zvlášť chirurgovia, radšej volia odchod. Vďaka nemu chýba v bratislavskej fakultnej nemocnici, ktorá nikdy nemala problémy s nedostatkom lekárov, 20 chirurgov. Jej hovorkyňa Rut Geržová hovorí, že na uvoľnené miesta chirurgov chcú robiť nábor. Najviac ich potrebujú v Petržalke.

"V Nemocnici sv. Cyrila a Metoda v Petržalke je 10 voľných lekárskych miest na oddelení urgentnej medicíny a jedno na úrazovej chirurgii," vysvetľuje Geržová. Na Kramároch sú voľné tri miesta, v Ružinove štyri a v Starom Meste dve. Pritom pred tromi rokmi hovorkyňa sebavedomo vyhlásila, že nemocnici "lekári nikdy nechýbali a ani nechýbajú".

Nemocnica robí nábor

"Ide o veľmi ťažkú kliniku, kde je veľký nápor na psychiku a preto je tam relatívne veľká fluktuácia," vysvetľuje dnes nedostatok chirurgov Geržová. "Ja osobne si myslím, že centrálny príjem je drina," súhlasí s ňou dlhoročný chirurg Michal Hubka. Podľa neho je pohotovosť zneužívaná pacientami, ktorým sa nechce čakať u svojich praktických lekárov a opilcami, ktorí sa nevedia správať.

Hovorkyňa nemocnice dodáva, že na ňu okrem toho prichádzajú úrazy či psychotické stavy. Chirurg dokresľuje, že na centrálnom príjme je vždy veľa pacientov a nikomu z nich sa nechce čakať. To podľa neho vyvoláva značnú nervozita, v ktorej musí lekár pracovať. Okrem toho je podľa Hubku chirurg pracujcúci na centrálnom príjme slabo finančne ocenený. "Základný plat je 1200 eur," dodáva.

Zvýhodnené podmienky

Geržová však hovorí, že chirurgovia na tomto oddelení majú tzv. rizikový príplatok. "Majú väčšie príplatky, ako lekári na oddelení, ale napriek tomu tam nechcú robiť, lebo peniaze nie sú všetko," vysvetľuje Hubka.
Dlhoročný chirurg za ďalší dôvod odchodu považuje fakt, že pracovať na centrálnom príjme nie je pre lekára profesionálna výzva. "Nemá tam rast," hovorí.

Chirurgovia z centrálneho príjmu podľa hovorkyne bratislavskej fakultnej nemocnice odchádzajú na pokojnejšie miesto. "Kto nemá ambície na nejakú väčšiu chirurgiu, tak skončí na ambulancii," dopĺňa Hubka.
Najväčšia nemocnica na Slovensku chce podľa Geržovej lákať nových chirurgov najmä na rizikové príplatky. K tomu je však Hubka skeptický. Aby podľa neho bol pre chirurgov zaujímavý centrálny príjem museli by zarábať tritisíc eur. Hovorí, že nejde o prehnanú požiadavku, pretože chirurgovia v krajinách Európskej únie, kde mnohí slovenskí špecialisti odchádzajú, zarábajú v priemere štyri až päťtisíc eur.

Kým sa teda nenaplní táto finančná požiadavka bude podľa odborníka centrálny príjem len prechodnou stanicou pre mladých chirurgov.

Ako vláda plní sľub zvýšiť platy zdravotníkom a zabezpečiť im lepšie pracovné a životné podmienky

Čo sľúbili: Ministerstvo zdravotníctva je presvedčené, že do roku 2010 je možné pri mzdovom ohodnotení lekárov a sestier priblížiť sa k 1,5 až 3-násobku priemernej mzdy, presnejšie dostať sa na ich úroveň.

Zdroj: Tlačová správa Ministerstva zdravotníctva, 29.1.2007


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Zvýšenie platov by mohlo prispieť k zvýšeniu kvality zdravotníctva, potrebné je tiež zreformovať systém a odstrániť neefektívnosti.

Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Platy lekárov a zdravotných sestier vo fakultných nemocniciach nestúpli na sľubovaný 3-násobok, resp. 1,5-násobok priemernej mzdy, ale len na 2,1-násobok, resp. 1,1-násobok. Priemerná mzda v celom zdravotníctve ale rastie od roku 2006 rýchlejšie ako priemerná mzda v SR. Kým v roku 2006 tvorila len 88% priemernej mzdy v SR, v roku 2008 to bolo 102%.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 3. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 4. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 5. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 6. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 7. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 8. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 9. Vďaka týmto 4 tipom bude váš domáci internet bezchybný
 10. Jeden deň na Bratislavu nestačí!
 1. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 2. Pochod smrti
 3. Ručné ovládanie auta – šanca pre vodičov s hendikepom
 4. A na týchto miestach ste už boli?
 5. Konečne nažive
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 8. Reforma
 9. Až polovicu Slovákov trápia kĺbové problémy
 10. Mimoriadna zbierka Tesca
 1. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 19 720
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 14 979
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 13 946
 4. Gaderská dolina poteší celú rodinu 11 846
 5. Čas na zmenu banky je tu - za prenos účtu môžete získať 300 eur 11 468
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 301
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 267
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 068
 9. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 718
 10. Nové články môžete na SME.sk čítať prvú hodinu zadarmo 9 613
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu