BRATISLAVA. Plná čakáreň pacientov nezriedka s banálnymi zdravotnými ťažkosťami či opilci, ktorí sa nevedia kontrolovať. Niekedy až dvanásťhodinová služba na centrálnom príjme nepatrí medzi lukratívne lekárske miesta. Zvýšeniu ich atraktivity medzi lekármi nepomáha ani rizikový príplatok.
Lekári, zvlášť chirurgovia, radšej volia odchod. Vďaka nemu chýba v bratislavskej fakultnej nemocnici, ktorá nikdy nemala problémy s nedostatkom lekárov, 20 chirurgov. Jej hovorkyňa Rut Geržová hovorí, že na uvoľnené miesta chirurgov chcú robiť nábor. Najviac ich potrebujú v Petržalke.
"V Nemocnici sv. Cyrila a Metoda v Petržalke je 10 voľných lekárskych miest na oddelení urgentnej medicíny a jedno na úrazovej chirurgii," vysvetľuje Geržová. Na Kramároch sú voľné tri miesta, v Ružinove štyri a v Starom Meste dve. Pritom pred tromi rokmi hovorkyňa sebavedomo vyhlásila, že nemocnici "lekári nikdy nechýbali a ani nechýbajú".
Nemocnica robí nábor
"Ide o veľmi ťažkú kliniku, kde je veľký nápor na psychiku a preto je tam relatívne veľká fluktuácia," vysvetľuje dnes nedostatok chirurgov Geržová. "Ja osobne si myslím, že centrálny príjem je drina," súhlasí s ňou dlhoročný chirurg Michal Hubka. Podľa neho je pohotovosť zneužívaná pacientami, ktorým sa nechce čakať u svojich praktických lekárov a opilcami, ktorí sa nevedia správať.
Hovorkyňa nemocnice dodáva, že na ňu okrem toho prichádzajú úrazy či psychotické stavy. Chirurg dokresľuje, že na centrálnom príjme je vždy veľa pacientov a nikomu z nich sa nechce čakať. To podľa neho vyvoláva značnú nervozita, v ktorej musí lekár pracovať. Okrem toho je podľa Hubku chirurg pracujcúci na centrálnom príjme slabo finančne ocenený. "Základný plat je 1200 eur," dodáva.
Zvýhodnené podmienky
Geržová však hovorí, že chirurgovia na tomto oddelení majú tzv. rizikový príplatok. "Majú väčšie príplatky, ako lekári na oddelení, ale napriek tomu tam nechcú robiť, lebo peniaze nie sú všetko," vysvetľuje Hubka.
Dlhoročný chirurg za ďalší dôvod odchodu považuje fakt, že pracovať na centrálnom príjme nie je pre lekára profesionálna výzva. "Nemá tam rast," hovorí.
Chirurgovia z centrálneho príjmu podľa hovorkyne bratislavskej fakultnej nemocnice odchádzajú na pokojnejšie miesto. "Kto nemá ambície na nejakú väčšiu chirurgiu, tak skončí na ambulancii," dopĺňa Hubka.
Najväčšia nemocnica na Slovensku chce podľa Geržovej lákať nových chirurgov najmä na rizikové príplatky. K tomu je však Hubka skeptický. Aby podľa neho bol pre chirurgov zaujímavý centrálny príjem museli by zarábať tritisíc eur. Hovorí, že nejde o prehnanú požiadavku, pretože chirurgovia v krajinách Európskej únie, kde mnohí slovenskí špecialisti odchádzajú, zarábajú v priemere štyri až päťtisíc eur.
Kým sa teda nenaplní táto finančná požiadavka bude podľa odborníka centrálny príjem len prechodnou stanicou pre mladých chirurgov.
Ako vláda plní sľub zvýšiť platy zdravotníkom a zabezpečiť im lepšie pracovné a životné podmienky
Čo sľúbili: Ministerstvo zdravotníctva je presvedčené, že do roku 2010 je možné pri mzdovom ohodnotení lekárov a sestier priblížiť sa k 1,5 až 3-násobku priemernej mzdy, presnejšie dostať sa na ich úroveň.
Zdroj: Tlačová správa Ministerstva zdravotníctva, 29.1.2007
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Zvýšenie platov by mohlo prispieť k zvýšeniu kvality zdravotníctva, potrebné je tiež zreformovať systém a odstrániť neefektívnosti.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Platy lekárov a zdravotných sestier vo fakultných nemocniciach nestúpli na sľubovaný 3-násobok, resp. 1,5-násobok priemernej mzdy, ale len na 2,1-násobok, resp. 1,1-násobok. Priemerná mzda v celom zdravotníctve ale rastie od roku 2006 rýchlejšie ako priemerná mzda v SR. Kým v roku 2006 tvorila len 88% priemernej mzdy v SR, v roku 2008 to bolo 102%.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.