SME
Sobota, 8. august, 2020 | Meniny má OskarKrížovkyKrížovky

Informácie pre bezdomovcov budú aj na kontajneroch

V rámci Európskeho roka boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu 2010 sa oddnes budú objavovať na kontajneroch s komunálnym odpadom informácie pre bezdomovcov aj ľudí, ktorí im chcú pomôcť.

BRATISLAVA. Na šiestich tisíckach kontajnerov po celej Bratislave sa dnes objavia nálepky s informáciami pre bezdomovcov aj ľudí, ktorí im chcú pomôcť. Projekt realizuje Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO). Pre bezdomovcov sú určené informácie o možnosti stať sa predajcom časopisu Nota Bene a o výdajniach jedla, pre dobrých ľudí zase linka, kam zavolajú, ak nájdu bezdomovca v núdzi, a adresa neziskovej organizácie Depaul Slovensko, ktorá robí zbierky šatstva, oblečenia, jedla a hygienických potrieb pre ľudí bez domova a zároveň im ponúka miesto, kde môžu prespať.

Skryť Vypnúť reklamu

Na dnešnej tlačovej besede, ktorá sa konala práve v tejto nocľahárni v Bratislave, to povedala vedúca zastúpenia EK Andrea Elscheková-Matisová. Aktivity počas roka budú aj v rámci festivalov Pohoda a Artfilm, na európskej úrovni vynaložia na aktivity Európskeho roka boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu 17 miliónov eur.

"Európa je často vnímaná ako raj na Zemi a keď porovnávame kvalitu života v Európskej únii napríklad s krajinami subsaharskej Afriky, určite je tomu tak," vyhlásila Matisová, no dodala, že problém chudoby sa týka aj Európy. Sedem z desiatich Európanov tvrdí, že chudoba je v jeho krajine rozšírená. Pritom každý šiesty človek, teda 84 miliónov Európanov, má príliš nízky príjem, aby si zabezpečili základné veci. Najohrozenejšími skupinami sú deti, slobodné matky, dôchodcovia a príslušníci menšín. Tieto štatistiky sa však týkajú aj zamestnaných ľudí, napríklad v Rumunsku chudoba ohrozuje 17 percent zamestnancov. Ako vysvetlila Matisová, v EÚ sa používajú dva indikátory - mediánová mzda a indikátor materiálnej deprivácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak človek zarába menej ako 60 percent tejto mediánovej mzdy, patrí do ohrozenej skupiny. Na Slovensku je to 240 eur, oveľa lepšie je na tom napríklad Luxembursko s 1 546 eurami, ale horšie zase Rumunsko s 98 eurami. Slovensko patrí do top trojky v EÚ, podľa mediánovej mzdy chudoba ohrozuje 11 percent občanov. Horšie však štatistiky vychádzajú pri druhom indikátore, kde je Slovensko až ôsme od konca v európskej 27. Indikátor materiálnej deprivácie ukazuje, čo si človek reálne môže za mzdu kúpiť. Sleduje sa deväť vecí - telefón, farebný televízor, práčka, auto, mäso alebo ryba každý druhý deň, týždenná dovolenka raz za rok, bezproblémové splácanie hypotéky, adekvátne kúrenie a znášanie neočakávaných výdavkov. Ak si človek nemôže dovoliť tri z vecí, je ohrozený. Tento problém má 28 percent občanov a 37 percent dôchodcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Bezdomovec, predajca Nota Bene, herec Divadla bez domova a ambasádor projektu Joshua Kanáloš tvrdí, že "chudobu nikto nechce vidieť, každý chce byť bohatý a zdravý." Tvrdí, že sa dostal na šikmú plochu a je vďačný združeniu Proti prúdu, pretože vďaka nim má na stravu, čisté oblečenie a lacnú ubytovňu. Kanáloš však nie je jediným ambasádorom projektu. Ďalšími sú kňaz Anton Srholec, herečka Dorota Nvotová, paralympionička Veronika Vadovičová, šéfredaktorka Nota Bene Sandra Tordová a riaditeľ Depaul Slovensko Juraj Barát.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 4. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 6. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 7. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 8. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 9. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 10. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu
 3. Zjazdoví lyžiari a kanoista súťažili v netradičnom trojboji
 4. Spojení navždy
 5. Hitom leta sú cyklopočítače Mio - pre zábavu i výkon!
 6. Letná potravinová zbierka Tesca presiahla už 15 ton!
 7. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 8. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 9. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 10. Pochod smrti
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 19 014
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 17 823
 3. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 15 464
 4. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 13 199
 5. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 10 927
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 288
 7. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 256
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 116
 9. Gaderská dolina poteší celú rodinu 10 029
 10. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 763
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu