
FOTO - ARCHÍV
Jednou z bývalých víťaziek a mnohonásobnou účastníčkou aerobikového maratónu je ALENA KAHANOVÁ (S.A.F.A. Bratislava, na snímke), ktorá tentoraz viedla účastníkov podujatia z pódia. Tesne potom, ako dokončila svoju druhú cvičebnú hodinu, sme jej položili niekoľko otázok.
Koľký raz ste na maratóne?
„Prvý raz som cvičila už v roku 1995 a odvtedy som nevynechala žiadny ročník. Najprv ako aktívna pretekárka, neskôr ako cvičiteľka.“
Aký je váš pohľad na kvalitu účastníkov?
„Sú z roka na rok lepší. Nútia tým aj mňa, aby som pre nich pripravovala náročnejšie zostavy. Snažím sa vymyslieť vždy niekoľko nových vecí, aby boli pre nich atraktívne. Kostrou zostavy sú základné prvky a jej náročnosť je určená tým, ako ich pospájam.“
Môžete na pódiu improvizovať?
„Musím byť pripravená. Celú hodinu si musím choreograficky rozložiť, premyslieť a zvoliť vhodnú hudbu. Záleží aj na tom, či cvičím prvú, alebo predposlednú hodinu. Na začiatku sú to jednoduchšie prvky, neskôr sa ich náročnosť zvyšuje. Každé kolo však musí s blížiacim sa záverom gradovať.“
Nie je šesť hodín aerobiku priveľká záťaž?
„Myslím, že trénovaný organizmus to dokáže zvládnuť bez problémov. Zopár hodín sa musí zotavovať, ale pozitíva cvičenia vždy budú prevládať. Vo svete sa organizujú aj osemhodinové maratóny a zriedkavé nie sú ani súťaže, kde vyhráva ten, kto vydrží najdlhšie.“
Ste profesionálnou cvičiteľkou. Ako sa ňou dá stať?
„Na Slovenskej akadémii fitness a aerobiku má každý možnosť stať sa lektorom. Jej úlohou je starať sa, aby bol stále dostatok kvalitných cvičiteľov. V súčasnosti už existuje mnoho odnoží aerobiku a na každý z nich treba mať špeciálne vedomosti. Preto robíme aj pracovné stretnutia s kolegami z iných krajín a potom si navzájom vypomáhame na rôznych podujatiach a vymieňame si tak skúsenosti.“
(slo)