BRATISLAVA. Aktivitu za menej mŕtvych a zmrzačených na cestách iniciuje občianske združenie Spoločnosť Ferdinanda Martinenga (SFM). Chce dosiahnuť väčšiu ohľaduplnosť, tolerantnosť a citlivý prístup všetkých účastníkov cestnej premávky, aby bolo menej dopravných nehôd a tým aj menej sirôt, smrteľných i ďalších úrazov.
"Chceme to vyhlásiť cez jednotnú európsku telefónnu linku 112 aj osvetou v médiách. Pritom spolupracujeme s Ministerstvom vnútra SR a ďalšími inštitúciami," povedal v piatok (12.3.) večer v bratislavskom centre Humanitas na stretnutí členov SFM jej zakladateľ Peter Kurhajec. Tento zámer svojimi kladnými vyjadreniami podporili Eva Siracká, Pavol Traubner, Peter Bielik, Anton Srholec, Mária Orgonášová, Ladislav Balek a ďalšie osobnosti z rôznych oblastí.
Na humanitnom večere SFM odovzdala Puknuté drotárske srdce záchranárskemu tímu Vladimíra Krčméryho ako občiansky prejav piety obetiam zemetrasenia na Haiti. Prevzal ho člen tímu Marián Bartkovjak z Vysokej školy sv. Alžbety v Bratislave. "Vystriedalo sa nás tam asi 20 ľudí zo Slovenska, postavili sme dve poľné nemocnice a pracovali sme s americkými a nemeckými zdravotníkmi," povedal pre TASR Bartkovjak, ktorý v tejto chudobnej krajine bol na misii aj trikrát pred zemetrasením. "Celkove som na Haiti pobudol desať mesiacov," spresnil lekár.
Na slávnostnom podujatí získali dvaja bývalí reprezentanti Zlatú medailu SFM pri príležitosti životného jubilea. Ocenenie si prevzal veslár František Reich, ktorý v roku 1951 bol akademickým majstrom sveta na skife. Československo reprezentoval na dvoch olympijských hrách (1952, 1956), na majstrovstvách Európy získal striebornú (1955) a bronzovú (1956) medailu. "V rokoch 1947 až 1956 som často víťazil na majstrovstvách republiky v skife, dvojskife i štvorke," povedal pre TASR doteraz najúspešnejší slovenský veslár. S vrcholovým športom prestal rok po druhej olympiáde, ale opäť začal s tréningom (1961) a dal sa na veteránske veslovanie. "Veľmi som pribral. Vážil som 135 kg a potreboval som zhodiť na pôvodných 85," zdôvodnil čiperný 80-ročný "mladík". Trikrát týždenne trénoval a zúčastňoval sa aj na veteránskych medzinárodných súťažiach. Naposledy to bolo pred štyrmi rokmi na majstrovstvách sveta. Odvtedy už vesluje len amatérsky a nesúťažne.
Zlatú medailu SFM si prevzal aj majster športu, vzorný a zaslúžilý tréner Rudolf Stanček, ktorý rovnako dlhý celý život venoval basketbalu. Reprezentantom bol v rokoch 1947-1953, hral na majstrovstvách Európy v Moskve (1953), kde Československo skončilo štvrté. Vrcholovo športoval v rokoch 1946-1962 vo viacerých oddieloch v Bratislave, Svite, Prahe, Pezinku a Trenčíne. Ako tréner doviedol mužov Interu Bratislava k dvom majstrovským titulom (1979 a 1980). Okrem toho sa venoval mládeži, bol funkcionárom a v rokoch 1962-1995 s určitými prestávkami šéfoval Športovej hale na Pasienkoch.
Združenie SFM vzniklo v roku 1998. Jej hlavným zámerom je podpora aktivít, ktoré rozvíjajú humanistické tradície európskeho kultúrneho dedičstva. Pomáha zdravotne postihnutým občanom a športovcom, organizuje zbierky, iniciuje vznik spoločenských a športových podujatí. Oceňuje domáce a svetové osobnosti.