BRATISLAVA 11. marca (SITA) - Komplex MIVA na okraji bratislavskej Petržalky chcel investor pred časom búrať, za plotom je však aj po viac ako roku a pol stále ticho. "Stav je rovnaký ako minulý rok," povedal pre agentúru SITA hovorca mestskej časti Ľubomír Andrassy. Objekt nefunguje a je ohradený, investor má však platné búracie povolenie, napriek tomu stále nebúra. Povolenie pritom platí do konca júna tohto roka, podľa Andrassyho už platnosť povolenia bola predĺžená, čiže toto už je "definitívny" termín. Problémom okrem iného je, že navrhované a v minulosti prezentované plány o novej výstavbe, ktorá by súčasnú stavbu mala nahradiť, nie sú v súlade s platným územným plánom mesta. Mala by tu vyrásť napríklad výšková budova s hotelovou časťou. "Je to stabilizované územie," doplnil Andrassy. Vedenie mestskej časti už v minulosti investora o nesúlade s územným plánom informovalo, ten odvtedy mestskú časť údajne nekontaktoval.
Občanov z okolia však skôr trápi ohradenie parkoviska pred komplexom. Keď fungoval, vodiči tu mohli parkovať, po zrušení prevádzky potravín však majiteľ komplexu parkovisko oplotil. Starosta Milan Ftáčnik už pred časom priznal, že na tento krok mal investor právo, keďže pozemok pod parkoviskom je súkromný. Podľa Andrassyho nemá samospráva žiadne páky na to, aby donútila majiteľa ponechať parkovisko verejnosti prístupné. Stanovisko investora sa agentúre SITA získať zatiaľ nepodarilo.
Situácia sa mierne zmenila v prípade obytného domu Dolnozemská brána blízko spomínaného objektu. Ide o územie ohraničené ulicami Žehrianska, Jasovská a Dolnozemská. Podľa stavebného zámeru spoločnosti Vazex Group by malo ísť o dve veže s trinástimi bytovými podlažiami, medzi nimi by mala byť znížená časť s tromi bytovými podlažiami. Proti výstavbe vznikla v minulosti aj petícia, na hárky sa podpísalo okolo 800 nespokojných obyvateľov.
Hlavné mesto už vydalo podľa Márie Račkovej z magistrátu stanovisko k spracovanej overovacej štúdii. Tá mala preveriť vhodnosť dostavby v danom stabilizovanom území obytnej zóny Lúky VIII. Štúdia mala ukázať, koľko zásahov môže investor na danom mieste urobiť. V stabilizovanom území je možná miera stavebných zásahov len do 15 % zastavaných plôch. V takomto prípade sa zväčša počíta skôr s prístavbami, prestavbami či nadstavbami existujúcich objektov. V stanovisku mesta sa podľa Račkovej konštatuje, "že navrhovanou výstavbou polyfunkčného objektu Dolnozemská brána neboli prekročené ukazovatele intenzity zástavby stabilizovaného územia pre vnútorné mesto v zmysle záväznej časti územného plánu a že výstavbou objektu nedôjde k zníženiu kvality bývania v území." V súčasnosti je predložená na záväzné stanovisko mesta projektová dokumentácia k územnému konaniu. Termín vydania tohto stanoviska nie je známy. "K záväzným stanoviskám sa vyjadrujú rôzne odborné útvary magistrátu, záväzné lehoty nie sú stanovené," dodala Račková.