DEVÍNSKA NOVÁ VES. Študentskú architektonickú súťaž o priestore starej rakúsko-uhorskej lanovky pri Sandbergu vyhral najjednoduchší návrh. Prvá cena je tisíc eur, druhá 500 eur a tretia 300 eur.
Výsledky vyhlásil organizátor - výrobca stavebných materiálov včera. Podmienkou bolo navrhnúť čo so zbytkami stavby, ktorou sa kedysi vyťažený piesok z kopca zvážal k rieke Morava.
Vyhral kolektív z Bratislavy, hoci súťažiaci boli aj zo zahraničia. „Bol to absolútne najtolerantnejší návrh k prírode a okoliu," povedal architekt Ľubomír Králik z poroty. „Toto je 15. ročník súťaže a je to snáď prvý návrh, ktorý je rýchlo a lacno realizovateľný, čím nechcem znižovať jeho úroveň, lebo to neznamená, že idea je lacná."
Štyri pylóny lanovky obvinuli autori rampou, ktorá vovnútri vytvára javisko, podobné alžbetínskemu divadlu. Priestor je nekrytý, otvorený všetkými smermi, aj pre často sa vylievajúcu rieku. Rampa je napríklad vhodná aj na prechádzku.
Architekt mestskej časti Devínska Nová Ves Milan Beláček povedal, že ideu už rozpracúvajú, realizácia je reálna.
FOTO - XELLA SLOVENSKO
Sanberg je pieskovec, ktorý je dnes chránený, je tu praveké nálezisko. Našli sa tu napríklad aj zuby žralokov. Od 18. storočia sa tu ale ťažil štrkopiesok. Nadzemná koľajová lanovka, ktorou sa dopravil k rieke a kde sa nakladal na parníky, smerujúce na juh rakúsko-uhorskej monarchie, bola z 19. storočia. Územie okolo lanovky je jedinečné aj tým, že počas bývalého režimu bolo súčasťou neprístupného pohraničného pásma okolo rieky Moravy, veľmi dobre sa tu preto zachovali pôvodné biotopy. Osídlené bolo už za Veľkej Moravy, našli sa tu pozostatky dvoch hradísk, blízko je aj devínsky hrad.