PETRŽALKA. Asi 80 ľudí si v pondelok podvečer prišlo vypočuť prednášku slovinského teológa a psychológa Bogdana Vidmara na tému megakasíno. Zorganizoval ju petičný výbor na odpor projektu, prednáška sa konala v DK Zrkadlový háj v Petržalke.
Vidmar hovoril o tom, prečo sa Slovinci stavali proti zámeru toho istého investora, ktorý chce stavať kasíno aj v Bratislave - Harrah's. V Slovinsku sa malo megakasíno stavať pri meste Nova Gorica, o projektoch sa hovorilo pred troma rokmi, otvárať sa malo už tento rok.
Prečítajte si o predchodcovi jaroveckého Metropolisu.
Tlak verejnosti
"Slovinsko má veľa kasín a herných salónov, v prepočte na obyvateľa najviac na svete. Nás sú dva milióny. Sme malý národ, ale vy nie ste oveľa väčší. Odmietnutie bola pre nás vec hrdosti, " povedal v diskusii. Podľa neho zavážil odpor verejnosti. "Zistili, čo je to tlak verejnosti. Strany, ktoré zámer podporovali, nakoniec prehrali vo voľbách," povedal Slovákom Vidmar.
Američania ale svoj odchod zo Slovinska zdôvodnili inak. Ako v októbri pre SME povedala spoločnosť Harrah's, bola to vec biznisu. "Nedokázali sme sa zhodnúť na niektorých kľúčových veciach. V biznise sa to občas stáva, pričom za tým netreba hľadať nič viac," povedal Andrew Tottenham z Harrah's.
Zľava prekladateľ zo slovinčiny Martin Dilong, vpravo Bogdan Vidmar.
FOTO SME - AUTORKA
"Môj rodák spáchal samovraždu. Jeho žena mi povedala - boli sme chudobní, ale šťastní. Muž sa potom zamestnal v kasíne. Náš majetok sa zväčšoval, kúpili sme si dom a auto, chodili sme na luxusné dovolenky po Európe. Naša láska ale chladla. Nakoniec spáchal samovraždu a ja som ostala sama s troma deťmi. - Podobných prípadov sú stovky, tisíce, to je len ilustrácia, čo hazard prináša," povedal Vidmar.
Hazard vraj podporuje rozpad rodín
Podľa neho až tri percentá návštevníkov kasín sa stáva závislých od hazardu, u mladých je to osem percent. "Hazard podporuje rozpad rodín. V kasíne sa veľa pracuje v noci, tým pádom manželka muža, ktorý sa tu zamestná, ostáva v noci sama. Ak sa manželia nestretávajú, ich láska chladne. Je to živná pôda pre neveru a iné negatívne javy," povedal tiež Vidmar.
Z čoho pri takýchto úvahách Vidmar vychádzal, nepovedal, často jeho tvrdeniam chýbali vierohodné zdroje. "Pozrite sa na stránku national gambling research," odkazoval svojim poslucháčom. Ako vysvetlil, v Slovinsku sa robili len dve štúdie a obe boli podľa neho platené kasínom. "Najali si profesorov na fakulte sociálnych vied a tento výskum zafinancovalo najväčšie kasíno," povedal. Záver štúdie totiž bol, že kasíno prinesie štátu peniaze a negatívne javy sú zanedbateľné.
Medzi negatívne javy, spôsobené hazardnými hrami, ráta Vidmar rast zločinnosti, prostitúciu, únik mozgov do segmentu kasín, kde sú vyššie platy, vplyv na životné prostredie, napríklad svetelný smog alebo stratu slobody. "Podsúva sa nám, že ten, kto ide do kasína, sa rozhoduje slobodne, že to je jeho vec. A že je to spôsob ako relaxovať. Je to ale svet ilúzií - mnohí hráči majú depresie. Je to ako v komunizme. Hovorili vám, že ste slobodní a môžete si robiť, čo chcete. Nemohli ste ale ani ísť do Viedne," povedal. "Je to ako s drogami - človek stráca nad sebou kontrolu."
"Ľudia, ktorí stoja za kasínami, majú veľa peňazí a bývajú spojení s politikmi. U nás napríklad využili stratégiu, že napádali cirkev. Určite to použijú aj tu. Vytiahnu tú katolícku kartu," povedal.
Prišli aj lokálni politici
Na stretnutie prišli aj niekoľkí miestni politici a poslanci, napríklad viceprimátorka Anna Dyttertová, niekoľkí mestskí a miestni poslanci. Zajtra ráno totiž Petržalka má rokovať o urbanistickej štúdii zámeru Metropolis, ktorú Trigránit pripravil. Mesto ju minulý týždeň zamietlo.
Ľuďom, aj politikom, ktorí v Petržalke s Vidmarom diskutovali, povedal: "Robte všetko, čo môžete." Pripustil však, že občas sa aj z odporu voči kasínu môže vytĺkať politický kapitál. "Niekedy je to zamotané. Treba používať racionálne argumenty, nie populistické, ale pravdivé. Niekedy si ich osvojí aj ten, ktorý nie vždy rozhoduje transparentne."