
Macedónec Alexander Ivanovski a Rumun Tudor Bronitki v predstavení Kataríny Mojžišovej DustFull.
FOTO - DENI SESNIC
Traja Bratislavčania sa v apríli vďaka Literárnemu fondu zúčastnili v Berlíne na dvojtýždňovom divadelnom seminári, ktorý vedie holandská Moving Academy for Performing Arts (MAPA). Jej zakladateľom a riaditeľom je Ide van Heinigen, ktorý za desať rokov vybudoval medzinárodnú výmennú a komunikačnú sieť umelcov spolupracujúcich na nezávislých divadelných projektoch. MAPA je mobilné štúdio, ktoré sa zameriava na tréning a profesionalizáciu mladých umelcov najmä v oblasti pohybového divadla, svetelného, zvukového dizajnu a scénografie.
Účastníci tohtoročného dvojtýždňového kurzu Artistic Coaching, ako sa nazýva špecifické spojenie réžie a organizácie predstavenia, mali možnosť konfrontovať svoje poznatky a skúsenosti s holandskými odborníkmi na manažment, réžiu a psychológiu. Podľa Ideho van Heiningena musí byť totiž umelec okrem definovania svojich umeleckých fascinácií schopný aj sebareflexie a analýzy. Schopnosti organizácie pripisuje viac ako 60 percent životaschopnosti umeleckého diela.
„Program workshopu bol pre mňa prínosom, pretože problematika umeleckého manažmentu ma veľmi zaujíma a u nás je to stále oblasť, ktorej sa nevenuje dostatočná pozornosť. Pre nezávislého umelca nie je jednoduché potýkať sa s realizáciou projektov a ostať pritom tvorivý,“ hovorí jeden zo slovenských účastníkov, zakladateľ Tanca v Aréne Milan Kozánek. „Na MAPA sa mi páči, že do svojich programov zahŕňa hlavne umelcov zo strednej a z východnej Európy, ktorí to potrebujú, a z čoho zároveň môžu vzniknúť zaujímavé možnosti spolupráce. V našom prípade to je kontakt s divadelným režisérom z Macedónska, na základe ktorého pripravujeme nový divadelný projekt.“
Pre študenta dramaturgie na VŠMU Jána Kompiša znamená skúsenosť z MAPA najmä štúdium rôznych pohľadov na umelecký proces. „Tento štýl otvára väčšiu možnosť tvorby všetkým zúčastneným na projekte,“ hovorí, „a oceňujem, že táto organizácia s prepracovaným systémom okrem vlastnej umeleckej produkcie ponúka svoje skúsenosti a podnety ostatným umelcom.“
MAPA totiž pochopila, že jediný spôsob ako neskostnatieť v umení, je byť v neustálom kontakte s mladými umelcami a ich predstavami a že to, čo sa im zo skúseností a poznania odovzdá, vráti sa v podobe nových inšpirácií. „Tento workshop bol pre mňa veľmi zaujímavý z umeleckého hľadiska. Vyskúšala som si nový spôsob prípravy predstavenia,“ hovorí Katarína Mojžišová, bratislavská tanečnica a choreografka. „Musím však priznať, že najviac mi pomohlo, keď som si uvedomila, že sú krajiny, kde je na tom nezávislé umenie ešte horšie ako u nás, okrem finančného problému musí riešiť napríklad vojenský konflikt, a napriek tomu existuje.“
Dnes sa v Bratislave začína pripravovať projekt H2O/Danubiana/H2O, ktorého hlavným iniciátorom je spolu s asociáciou Bratislava v pohybe a za účasti ďalších piatich medzinárodných organizácií práve MAPA. O finálnom produkte, troch „open air“ predstaveniach pred čunovskou galériou Danubiana, ktoré budú otvárať tohtoročný medzinárodný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe, budeme v najbližších dňoch ešte informovať.
(km)