SME
Sobota, 8. august, 2020 | Meniny má OskarKrížovkyKrížovky
AGENTÚRNU SPRÁVU SME NAHRADILI AUTORSKÝM TEXTOM.

Mesto: Kasíno nie je v pláne

Primátor Andrej Ďurkovský (KDH) vyhlásil, že projekt Metropolis je v rozpore s územným plánom. Jeho stranícka kolegyňa a poslankyňa Petržalky má informácie, že výstavba ohrozuje aj chránenú bažantnicu.

Do Metropolisu, ak sa bude stavať, by ročne malo prísť päť miliónov návštevníkov. Proti sa stavia mesto, investor sa domnieva, že to je predvolebná agenda KDH.Do Metropolisu, ak sa bude stavať, by ročne malo prísť päť miliónov návštevníkov. Proti sa stavia mesto, investor sa domnieva, že to je predvolebná agenda KDH. (Zdroj: VIZUALIZÁCIA - TRIGRÁNIT)

Primátor Andrej Ďurkovský (KDH) vyhlásil, že projekt Metropolis je v rozpore s územným plánom. Jeho stranícka kolegyňa a poslankyňa Petržalky má informácie, že výstavba ohrozuje aj chránenú bažantnicu.

BRATISLAVA. Zámer TriGránitu postaviť v Jarovciach centrum Metropolis s najväčším európskym kasínom je v rozpore s územným plánom mesta. Vyhlásil to primátor Andrej Ďurkovský (KDH). Rozpor má byť funkčný, priestorový aj dopravný, primátor ho presne nešpecifikoval. Mesto neodporúča ďalej v zámere pokračovať.

Mestskí poslanci sa zatiaľ k štúdii nevyjadrili. Všeobecne však platí, že štúdia ako taká má slúžiť práve ako podklad na zmenu územného plánu.

Kto už povedal nie

Nie už zámeru za 1,5 miliardy eur povedali poslanci Jaroviec aj obyvatelia Petržalky, negatívne sa v minulosti vyjadrili aj mestskí poslanci - kasíno nechcú. V petícii, ktorá sa má podpisovať aj v kostoloch, sa proti malo vyjadriť 56-tisíc ľudí. Opatrne sa vyjadroval starosta Jaroviec Pavel Škodler (nezávislý), podľa neho bude zámer bokom a nebude prekážať. Ako zverejnil TriGránit, ročne by sem malo prísť päť miliónov návštevníkov.

Gábor Zászlós, predseda predstavenstva TriGránitu hovorí, že stanovisko mesta ich nezastaví. „Budeme pokračovať a držať sa zákona. Nenecháme sa vtiahnuť do žiadnych politických hier. Uvedomujeme si, že je pred voľbami," povedal.

Ako dodal, pred rokom sa to isté mesto vyjadrilo, že voči návrhu zadania urbanistickej štúdie v zásade nemá námietky. „Na základe tohto stanoviska sme štúdiu vypracovali," povedal Zászlós s tým, že už majú vyše desiatky súhlasných stanovísk od štátnej správy.

Bažanty a dropy

Chránené územie jarovskej bažantnice patrí podľa listu vlastníctva štátnym lesom. V tesnej blízkosti chráneného areálu je parcela, ktorú vlastní spoločnosť Hervex, predsedom predstavenstva je Zászlós. Podľa petržalského hovorcu Ľubomíra Andrassyho na žiadosť Štátnej ochrany prírody z októbra 2007 je tento pozemok chránený.

„Rešpektujeme právny status bažantnice a neprejavili sme o ňu záujem, nevlastníme ju," reagoval za TriGránit Zászlós. Do územia, kde je bažantnica, projekt megakasína zo stavebného hľadiska nezasahuje. Investor však plánuje blízky pozemok využiť ako oddychovú zónu.

Masívna zástavba v blízkosti bažantnice ju podľa petržalskej poslankyne Viery Kimerlingovej (KDH) zničí. „Návštevníci megakomplexu budú chodiť do bažantnice, toto územie stratí svoj charakter a kultivácia spôsobí, že už by tam nebolo čo chrániť," povedala Kimerlingová. Podľa nej bažantnicu ohrozuje diaľnica, s výstavbou pribudnú stavebné mechanizmy a tisíce áut.

V blízkosti bažantnice je chránené vtáčie územie Sysľovské polia, kde žijú vzácne druhy vyhlásené za chránené, napríklad drop fúzatý, sokol červenonohý, je aj zimoviskom husí. Masívna zástavba podľa Miroslava Demka, riaditeľa Slovenskej ornitologickej spoločnosti chránené územie ovplyvní, potenciálne ohrozenie predstavujú najmä vysoké budovy a parkoviská.

Ešte sa nevyjadrili

Petržalka sa k urbanistickej štúdii ešte nevyjadrila, oficiálne stanovisko bude prijímať 9. marca. KDH ju odmietlo, nevyjadrili sa ešte SDKÚ ani OK. „Vyzvala som petržalských poslancov, aby jednoznačne povedali svoj postoj." Poslanecké kluby budú rokovať tento týždeň.

Pozrite si video z decembra, kedy primátor žiadal vypustenie kasína z projektu Metropolis:

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 4. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 6. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 7. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 8. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 9. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 10. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu
 3. Zjazdoví lyžiari a kanoista súťažili v netradičnom trojboji
 4. Spojení navždy
 5. Hitom leta sú cyklopočítače Mio - pre zábavu i výkon!
 6. Letná potravinová zbierka Tesca presiahla už 15 ton!
 7. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 8. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 9. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 10. Pochod smrti
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 18 700
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 18 015
 3. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 15 434
 4. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 13 009
 5. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 10 952
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 279
 7. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 251
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 110
 9. Gaderská dolina poteší celú rodinu 10 027
 10. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 752
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu