BRATISLAVA. Nespokojnosť s dlhoročným neriešením problému bývania v reštituovaných a privatizovaných bytoch v slovenských mestách vyjadrujú členovia občianskeho združenia (OZ) Právo na bývanie z bratislavského Starého Mesta.
"Dnes posielame listy všetkým parlamentným stranám, aj tým, ktoré majú šancu dostať sa po pripravovaných voľbách do Národnej rady SR, aby sa zaoberali týmto celospoločenským problémom," zdôvodnil pre TASR predseda OZ Kristián Straka. Podľa neho by sa mali všetky strany bez rozdielu politického smerovania dohodnúť na prijatí zákonov podľa legislatívy Revidovanej európskej sociálnej charty (RESC), ktorá obsahuje právo na bývanie. "Bývanie je jedna z najzákladnejších ľudských potrieb, nie je ľavicové ani pravicové a teraz sú u nás diskriminovaní nájomníci aj vlastníci týchto bytov," dodal Straka.
Touto tematikou sa zaoberala aj výročná členská schôdza OZ v pondelok večer (1.3.), kde boli spomínané niekoľké rokovania na ministerstve sociálnych vecí a rodiny i ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja. Viacerí členovia OZ sa tiež zúčastňovali na zasadnutiach miestneho zastupiteľstva Starého Mesta, kde tiež žiadali samosprávu o pomoc pri riešení ich bytového problému. Žiadne rokovania zatiaľ prakticky nezlepšili situáciu týchto nájomníkov.
Na schôdzi boli účastníci oboznámení aj s výsledkom podania kolektívnej sťažnosti podobných nájomníkov v Slovinsku cez Európsku federáciu národných združení pracujúcich s bezdomovcami (FEANTSA) na Európsky výbor pre ľudské práva. Ten prijal správu pre Radu ministrov Rady Európy, ktorá sa ňou zaoberala 24. februára 2010. "Výbor konštatoval, že v piatich článkoch RESC došlo k závažným porušeniam sociálnych práv nájomníkov v reštituovaných domoch a slovinská vláda bude musieť odstrániť tieto nedostatky. Uvažujeme, že aj my podáme kolektívnu sťažnosť cez FEANTSU, s ktorou už komunikujeme a prisľúbila nám pomoc," prezradil možné kroky Straka. Podľa neho sme my s reštituovanými bytmi v najpodobnejšej situácii z európskych krajín ako Slovinci a konštatovanie Európskeho výboru pre ľudské práva "že popri vlastníkoch majú svoje ľudské práva aj nájomníci" je nádejou aj pre slovenských nájomníkov.
Členovia OZ prijali toto rozhodnutie európskeho výboru ako akt spravodlivosti. Zároveň sú presvedčení, že pozitívne riešenia sa nerodia písaním sťažností a žalôb či protestnými zhromaždeniami. Preto veria, že dialógom s kompetentnými inštitúciami a politickými stranami i konštruktívnym riešením so zainteresovanými občanmi dôjde k zásadnému posunu pri riešení tohto problému, ktorý je najvypuklejší bratislavskom Starom Meste.