BRATISLAVA. Súdi sa o približne 1.047.200 eur.
"Ide o predbežnú sumu, ktorá sa však mení o výšku sankcií za omeškanie a podobne," povedala pre TASR hovorkyňa bratislavského primátora Beatrice Szabóová. Dlžoba za prenájom bytových priestorov, ktoré si priamo spravuje mesto, bola ku koncu decembra uplynulého roka 44.918,85 eura za nájom a zálohové platby na služby. V tejto sume nie sú zahrnuté sankcie. Okrem mesta spravujú mestské nájomné byty aj bytové družstvá, ktoré v súčasnosti prechádzajú s magistrátom na spoločný informačný systém.
V mestskej časti (MČ) Nové Mesto evidovali k 31. decembru 2009 pohľadávky za nájom bytov vo výške 14.615,02 eura. "Stav pohľadávok je za posledné štyri roky zhruba na rovnakej úrovni, čiastočné zníženie je spojené so znížením počtu nájomných bytov," konštatovala novomestská tlačová tajomníčka Alžbeta Klesnilová s tým, že samospráva má v súčasnosti 328 nájomných bytov. Novomestský miestny úrad prísne sleduje stav pohľadávok a nedoplatky rieši od ich vzniku. Pri nedisciplinovaných neplatičoch výnimkou nie sú ani výpovede z nájmu. Väčšinou však pri upozornení na možnú výpoveď sa neplatiči snažia vec riešiť, neraz i výmenou bytu, dokonca mimo Bratislavy, ozrejmila Klesnilová.
Klesajúcu tendenciu vo výške dlžnej sumy za nájomné byty zaznamenali v MČ Staré Mesto. "Výška dlhov dosiahla v roku 2009 sumu 209.306 eur. Od roku 2006 je to najnižšia dlžná suma, v tom roku nájomcovia dlhovali dovedna 302.917 eur, uviedla staromestská hovorkyňa Alena Kopřivová.
Prvým krokom Starého Mesta pri vymáhaní dlhu je posielanie upomienky. "Ak na ňu neplatič nereaguje, spíšeme s ním dohodu o uznaní záväzku a súčasne aj splátkový kalendár. Ak ani potom nie sme úspešní, podáme žalobu na súd," povedala Kopřivová. Pokiaľ neplatič nehradí svoj dlh ani po rozhodnutí súdu v prospech mestskej časti, tá sa obráti na exekútora, ktorý dlžobu vymáha.