BRATISLAVA. Rôzne problémy zo svojho okolia môžu Bratislavčania oznámiť zodpovednému úradu jednoduchým spôsobom. Od piatka funguje stránka odkazprestarostu.sk, do prevádzky ju dal Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť. V skúšobnej verzii bola mesiac.
„Portál môže pomôcť občanom komunikovať so samosprávou," povedal Ctibor Košťál, výkonný riaditeľ inštitútu. Podnety ku každodenným veciam môžu občania poslať mestským častiam aj mestu. Podnet nesmie byť politický.
Na zriadenie webu prispela sumou 500 eur Komunitná nadácia Bratislava, zvyšok išiel z peňazí inštitútu.
Chaos v kompetenciách
Viac stupňov samosprávy v Bratislave spôsobuje, že ľudia majú chaos v kompetenciách úradov. Zodpovednosť za problém môže patriť pod magistrát, mestskú časť alebo iné subjekty, napríklad verejné osvetlenie má na starosti firma Siemens.
Nový portál má slúžiť aj na to, aby ľudia vedeli, ako samospráva funguje a kto má aké právomoci.
Ako to funguje
Systém domény umožňuje jednoduché adresovanie podnetu zodpovednému úradu. Občan na portáli nájde kontakty, kategórie problémov a ich riešenie.
Vyplnením formuláru občan upozorní na konkrétny problém, v ponuke je výber z niekoľkých kategórií. Formulár slúži na opis problému, jeho lokalizáciu na mape a pripojenie fotodokumentácie alebo videa.
Vo formulári sa vyžaduje meno, ale kto chce, môže zostať v anonymite. Po overení administrátorom sa podnet odošle prednostovi na mestskú časť alebo magistrátu.
Na webe vidno, ako samospráva reaguje na podnety. Ak sa vyjadrí, na stránke budú zverejnené odpovede a ľudia tu môžu aj diskutovať, vyjadrovať sa k práci samosprávy.
Odpoveď na otázku by mali dostať do desiatich dní. Sekcia štatistiky slúži na porovnávanie jednotlivých mestských častí, zobrazujú sa aj grafy.
Samosprávy: Web vítame
Mestské časti nemajú s novou službou problém. Starosta Vajnôr Ján Mrva však navrhuje, aby podnety neboli anonymné.
V Starom Meste sú vraj na komunikáciu s občanmi zvyknutí. „Od spustenia novej webovej stránky denne dostávame asi dva podnety," povedala hovorkyňa Alena Kopřivová.
Podobne to funguje aj v Petržalke, od konca februára má na svojom webe rubriku sťažnosti a otázky. Petržalčania kladú otázky, najviac ich zaujíma bývanie.
Pokus o podobnú službu urobil magistrát v novembri 2008, keď zriadil call centrum, kam ľudia nahlasujú nedostatky týkajúce sa správy ciest, funguje už vyše roka.
Zavedenie linky stálo 4979 eur. Ľudia môžu na číslo 17 100 volať s problémami s údržbou ciest, výtlkmi či osvetlením. Spočiatku boli volania zadarmo, no keď ich spoplatnili, záujem o linku klesol.
Systém domény
Podnety na odkazprestarostu.sk sú rozdelené:
podľa kompetencií alebo podľa kategórie problému,
odlíšené sú farebne,
zelená znamená vyriešený podnet, modrá, že prebieha jeho riešenie a červené sú neriešené podnety,
štatistické vyhodnotenie slúži na porovnávanie samospráv.