Mesto aj kraj tento rok podporia celosvetovú akciu Zástava pre Tibet. Jeden deň bude na budovách viať tibetská vlajka. O návrhu má rokovať aj Petržalka.
BRATISLAVA. Zatiaľ na dvoch miestach v Bratislave bude 10. marca visieť tibetská zástava. Odsúhlasili to minulý týždeň mestskí aj krajskí poslanci. Bratislava sa tak prvý raz zapojí k už celosvetovej akcii Zástava pre Tibet.
Na budove magistrátu na Primaciálnom námestí a aj pri budove Bratislavského samosprávneho kraja na Sabinovskej ulici 16 bude 10. marca viať tibetská zástava s bielou zasneženou horou, tmavomodrým nebom a žiarivým slnkom.
Dátum jej vyvesenia je vybraný zámerne, pripomína 51. výročie povstania proti invázii Číny do Tibetu. Čína totiž himalájsku krajinu v roku 1950 – 1951 vojensky obsadila.
Vlajka bude v Bratislave visieť desať hodín, od ôsmej rána do šiestej večer.
Menšina vo svojej krajine
Iniciátorom návrhu na mestskom zastupiteľstve bol poslanec Ernest Huska (SDKÚ). „Ide tu o kultúrnu autonómiu Tibetu, náboženskú slobodu a dodržiavanie ľudských práv,“ vraví Huska. „Nie o odtrhnutie Tibetu.“ Z toho by podľa neho mohol vzniknúť až štátny rozpor.
Na krajskom zastupiteľstve návrh predložila rovnako poslankyňa SDKÚ Iveta Plšeková. Upozornila, že Tibeťania sa v dôsledku veľkého presídľovania čínskych obyvateľov stávajú menšinou vo svojej rodnej krajine. „Kultúrne zvyky a národné tradície sú zakazované a obmedzované.“
Deklaráciu ľudských práv Čína paradoxne podpísala už v roku 1948.
Tibet aj v Petržalke
Bratislava sa do celosvetovej akcie Zástava pre Tibet zapája prvý rok a ako prvá zo slovenských miest. Okrem budovy kraja a magistrátu možno bude vlajka viať aj na úrade v Petržalke. Návrh o jej vyvesení už prešiel miestnou radou, no na budúci utorok ho musia ešte odsúhlasiť petržalskí poslanci. „Petržalka sa tak môže pridať nie k slovenskej, ale celosvetovej akcii,“ povedal Ľubomír Andrassy hovorca Petržalky.
Huska upozornil, že českí susedia sa k Zástave pre Tibet pripájajú už od roku 1996. Vlani sa na akcii napríklad zúčastnilo až 363 českých miest, obcí a krajov. „My sme v tomto trošku zaostalejší,“ dodáva Huska. Tento rok je do akcie zatiaľ prihlásených 120 českých miest.
Dalajláma v Starej tržnici
Minulý rok v septembri navštívil Bratislavu Tändzin Gjamccho, 14. tibetský dalajláma. Prijal ho vtedy primátor Andrej Ďurkovský.
V Mestskom divadle Pavla Országha Hviezdoslava si prevzal cenu Nadácie Jána Langoša za zásluhy v oblasti boja za ľudské práva a zašiel aj do Starej tržnice na výstavu Magické Himaláje. Tibetský duchovný líder sa vtedy stretol aj s občanmi, vystúpil a aj odpovedal na otázky v Športovej hale na Pasienkoch.
Išlo odruhú oficiálnu návštevu tibetského dalajlámu na Slovensku.
Akcia pre Tibet
Celosvetová akcia Zástava pre Tibet vznikla v polovici 90. rokov v západnej Európe s cieľom upozorniť na dlhodobé porušovanie ľudských práv v Tibete.
Praha sa akcie zúčastnila päť rokov po sebe 2004 – 2008.
V roku 2008 Zástavu pre Tibet podporilo napríklad až takmer 1000 nemeckých miest.
Tibetská vlajka symbolizuje Slnkom, ktoré je na nej, radosť zo slobody –Slnko sa nachádza nad zasneženou bielou horou a v tmavomodrom nebi.
Oficiálnou vlajkou Tibetu je od roku 1955.