SME
Utorok, 4. august, 2020 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky

Dokumenty v kauze Danube Arena budú na internete

Bratislavský samosprávny kraj plánuje začať so zverejňovaním všetkých dokumentov týkajúcich sa plánovanej výstavby multifunkčnej haly v Petržalke.

BRATISLAVA 1. marca (SITA) - Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa kraja Iveta Tyšlerová. Minulý týždeň sa konalo informatívne stretnutie medzi zástupcami spoločnosti AIC Finance & Leasing, ktorá zabezpečuje financovanie projektu, a županom Pavlom Frešom. Obidve strany podľa Tyšlerovej prejavili snahu nájsť riešenie. "Momentálne prebieha právny a ekonomický audit, po ktorom sa vyjadríme k ďalšej spolupráci so spoločnosťou AIC Finance & Leasing," uviedla Tyšlerová.

Predstavenstvá spoločností 1. župná, a.s. a Danube Arena, a.s. nedávno obviňovali predsedu kraja Pavla Freša z neprofesionálneho prístupu v kauze multifunkčnej haly v Petržalke. Žiadali o aktívny prístup a usmernenie, či majú rozviazať pracovné pomery so zamestnancami, či majú vypovedať nájom prenajatých administratívnych priestorov, prípadne vykonať iné kroky a ako majú riešiť následné záväzky, ktoré z týchto krokov môžu vyplynúť. Predsedníčka predstavenstva Monika Flašíková Beňová 22. februára rokovala so zástupcami kraja. Podľa slov člena predstavenstva Jozefa Fedorkoviča "zástupcovia kraja odsúhlasili jej návrh vypovedať nájomnú zmluvu na priestory, v ktorých Danube Arena sídli a podľa slov vedúceho úradu BSK Bystríka Žáka budú pripravené nové priestory priamo v sídle úradu BSK na Sabinovskej 16." I keď sa členovia predstavenstiev plánovali vzdať svojich funkcií k 19. februáru, zatiaľ tak neurobili. "Zástupcovia Úradu BSK podľa informácií predsedníčky predstavenstva čakajú na ďalšie rokovania. Po ich absolvovaní sa rozhodnú,

Skryť Vypnúť reklamu

ako s projektom naložia. Nie je to teda na rozhodnutí predstavenstva ako orgánu spoločnosti, ale na rozhodnutí valného zhromaždenia a aj väčšinového akcionára. My sme našu rezignáciu ponúkli a teraz je na akcionároch, ako rýchlo sa rozhodnú. Nemáme v úmysle zlomyseľne či tvrdohlavo znefunkčniť spoločnosť," uviedol pre agentúru SITA Fedorkovič.

Kraj kúpil pozemky v roku 2008 za 290 mil. korún, teda v období, keď ešte nebola doriešená otázka Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v roku 2011. Následne zastupiteľstvo zriadilo 100-percentnú spoločnosť 1. župná, ktorá mala pozemky spravovať. Medzitým cena pozemkov vzrástla na 20 mil. eur. Zároveň minulý rok vznikla bez súhlasu zastupiteľstva 100-percentná dcérska spoločnosť Danube Arena, ktorá mala zabezpečiť výstavbu haly. Tesne po posledných komunálnych voľbách však bola podpísaná nájomná zmluva na pozemky medzi oboma spoločnosťami. Danube Arena ich dostala za jedno euro ročne po dobu kolaudácie, po nej sa bude platiť komerčné nájomné. Nájom sa viaže na celý deväťhektárový pozemok. Zároveň sa do spoločnosti Danube Arena dostala firma Parnhams Limited ako jednoakciový minoritný vlastník, firma pritom prisľúbila investovať do projektu okolo 90 mil. eur. Zmeny sa však nepáčili súčasnému vedeniu kraja. Po urgenciách sa pozemky dostali pod úplnú kontrolu kraja. Spoločnosť Parnhams Limited sa však svojej akcie nemieni vzdať bezdôvodne. Vráti ju len za podmienky, ak sa nenájdu peniaze na výstavbu alebo ak sa projekt podarí a všetky náklady vložené do projektu sa vrátia. Zdôrazňuje, že tým chce len kontrolovať transparentnosť financovania.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 3. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 4. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 5. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 6. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 7. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 8. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 9. Vďaka týmto 4 tipom bude váš domáci internet bezchybný
 10. Jeden deň na Bratislavu nestačí!
 1. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 2. Pochod smrti
 3. Ručné ovládanie auta – šanca pre vodičov s hendikepom
 4. A na týchto miestach ste už boli?
 5. Konečne nažive
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 8. Reforma
 9. Až polovicu Slovákov trápia kĺbové problémy
 10. Mimoriadna zbierka Tesca
 1. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 19 720
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 14 979
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 13 946
 4. Gaderská dolina poteší celú rodinu 11 846
 5. Čas na zmenu banky je tu - za prenos účtu môžete získať 300 eur 11 468
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 301
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 267
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 068
 9. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 718
 10. Nové články môžete na SME.sk čítať prvú hodinu zadarmo 9 613
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu