SME
Sobota, 8. august, 2020 | Meniny má OskarKrížovkyKrížovky
INVESTOR SA ÚDAJNE S BÚRANÍM NEPONÁHĽA, BÚRACIE PRÁCE TENTO ROK VŠAK ZÁROVEŇ PODĽA NEHO NIE SÚ VYLÚČENÉ. SPOLOČNOSŤ PRACUJE MOMENTÁLNE NA ŠTÚDII, PROJEKT BY MOHOL BYŤ HOTOVÝ V LETE.

Búranie PKO v tomto roku investor nevylučuje

BRATISLAVA 1. marca (SITA) - Búranie Parku kultúry a oddychu (PKO) na nábreží v Bratislave nie je v tomto roku vylúčené. Pre agentúru SITA to potvrdil konateľ spoločnosti Henbury Development, s.r.o. Ján ...

BRATISLAVA 1. marca (SITA) - Búranie Parku kultúry a oddychu (PKO) na nábreží v Bratislave nie je v tomto roku vylúčené. Pre agentúru SITA to potvrdil konateľ spoločnosti Henbury Development, s.r.o. Ján Krnáč. Investor, ktorý vlastní pozemky pod súčasným PKO, má búracie povolenie po minuloročnom nátlaku predĺžené do konca roka 2011. "Zatiaľ sa s búraním neponáhľame, nevylučujeme však, že začneme už tento rok," povedal Krnáč. PKO sa však naďalej snažia zachrániť občianski aktivisti. Sú totiž presvedčení, že pokiaľ PKO stojí, je možné ho ešte zachrániť. Občianska iniciatíva Bratislava otvorene (BAO) ešte začiatkom februára informovala, že opätovne podávajú podnet Pamiatkovému úradu (PÚ) SR na vyhlásenie PKO za národnú kultúrnu pamiatku.

Skryť Vypnúť reklamu

Spoločnosť momentálne podľa Krnáča pracuje na projekte budúceho komplexu River Park II. Jeho súčasťou by mala byť aj sála ako náhrada za existujúce PKO. Tú si bude hlavné mesto prenajímať 20 rokov, ročne by malo zaplatiť 466 480 eur. Podľa riaditeľky magistrátu Anny Pavlovičovej je dohoda o nájme vyvážená, objektívna a najlepšia pre mesto. Reagovala na to, že niektorým sa nepozdáva, že mesto vynaloží obrovské peniaze "na jednu vetu - kapacita bude cca tisíc návštevníkov". Výhodnejšia cena za celých päť rokov, čo sa situácia okolo PKO rieši, nebola, konštatovala Pavlovičová. Pôvodný úmysel náhrady PKO v rámci komplexu Eurovea bol podľa nej omnoho drahší, s predajom Istropolisu nesúhlasili odbory a iné možnosti neboli. "S mestom sme našli kompromisné riešenie ich problému a táto dohoda bola prijateľná vzájomne," konštatoval Krnáč.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa neho nebude kapacita sály menšia ako 900 osôb, presný počet však vyšpecifikuje pripravovaná štúdia. Tá by mala dať odpoveď aj na otázky, kedy by sa mohlo začať s výstavbou nového komplexu, ako dlho by mali práce trvať, či aké náklady sa odhadujú. Projekt by mal byť hotový v lete tohto roka. Následne by mal byť prezentovaný verejnosti aj poslancom, ak o to požiadajú. Zatiaľ však spoločnosť podľa Krnáča takú požiadavku nedostala. Podľa Krnáča sa však obyvatelia mesta nemusia obávať, že na nábreží nevznikne dlho sľúbená promenáda. "Veď je to súčasťou dohody s mestom. Promenáda bude súčasťou nového zámeru," dodal Krnáč. Podobne sa pred časom vyjadrila aj Pavlovičová. Mesto ju má podľa nej "zmluvne perfektne zabezpečenú". O promenáde sa pritom hovorilo už pri predaji pozemkov pod PKO pred piatimi rokmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Investor vlastní pozemky pod PKO od leta 2005. Vtedy ich mestskí poslanci predali za 9,33 mil. eur. Mesto plánovalo za tieto peniaze zrevitalizovať zónu okolo PKO a počítalo s tým, že PKO sa zbúra. Súčasťou bolo aj vybudovanie promenády. Na nátlak verejnosti a po rokovaniach s občianskymi aktivistami primátor v marci 2009 vyhlásil, že mesto má záujem o spätnú kúpu pozemkov. Spoločnosť však za ne požadovala 24,7 mil. eur, čo sa mestu zdalo neprimerané. Nasledovali výzvy na rokovania, ktoré sa však pre rozhodnutie začať búrať PKO v apríli minulého roka neuskutočnili. Kauza PKO rezonovala na mestskom zastupiteľstve od konca minulého apríla. Definitívnu bodku za ňou dali poslanci v decembri 2009, keď schválili prenájom spomínanej sály v budúcom komplexe na mieste súčasného PKO. Za zachovanie PKO vznikla petícia, ktorú podpísalo takmer 7 200 občanov. Na sociálnej sieti Facebook si PKO našlo viac ako 5 600 sympatizantov.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 4. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 5. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 8. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 9. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 10. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu
 3. Zjazdoví lyžiari a kanoista súťažili v netradičnom trojboji
 4. Spojení navždy
 5. Hitom leta sú cyklopočítače Mio - pre zábavu i výkon!
 6. Letná potravinová zbierka Tesca presiahla už 15 ton!
 7. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 8. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 9. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 10. Pochod smrti
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 19 014
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 17 823
 3. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 15 464
 4. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 13 199
 5. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 10 927
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 288
 7. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 256
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 116
 9. Gaderská dolina poteší celú rodinu 10 029
 10. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 763
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu